Надмірне захоплення інтернетом може зашкодити Вашому здоров`ю

Надмірне захоплення інтернетом може зашкодити Вашому здоров`ю

Завзятого інтернетника можна відрізнити відразу. Він звернений усередину себе, не помічає або ігнорує зовнішні події, погано адаптується до реального життя. Потяг хоча й до штучних але яскравих вражень або просто потреба виходу з буденної нудьги усе більше занурює у віртуальність. До поступової втрати самоконтролю. Цей стан називається – інтернет-залежність.

На першій стадії інтернет-залежності це більш-менш легкий розлад. Через захоплення інтернетом людина поступово перестає займатися реальними речами, віддаляється від родичів і друзів, залишаючи пріоритет за “всесвітньою павутиною”. Як правило, користувач приховує від рідних (або співробітників в офісі), скільки часу він проводить на сайтах.

На другій стадії симптоми наростають як сніжний ком. Якщо людину силою відлучити від мережі, вона переживатиме почуття, схожі на муки наркомана, якому не дали чергову дозу. У користувача порушується увага, знижується працездатність, з`являються нав`язливі думки, безсоння, аж до повного відмовлення від сну, різко зростає потяг до стимуляторів — кави, сигарет, спиртних напоїв, наркотиків, причому деколи “на голку” сідають і ті, хто ніколи в житті наркотиків не пробував. Тому можна вважати, що в деяких випадках наркотична залежність є наслідком захоплення спілкуванням у мережі. До психічних розладів додаються головний біль, перепади тиску, ломить кістки.

Третя стадія — соціальна дезадаптація. Користувач, вже не одержуючи задоволення від надмірного споживання інформації та спілкування через інтернет, все-таки постійно “висить” на сайтах. Стан депресії призводить до серйозних конфліктів на роботі і в сім`ї.

Термін “інтернет-залежність” вперше був запропонований американським лікарем Голдбергом, кілька років тому. Під цим поняттям він розумів непереборний потяг до Інтернету, що характеризується “згубною дією на побутову, навчальну, соціальну, робочу, сімейну, фінансову сфери діяльності”. За ступенем відходу від реальності інтернет-залежність вельми нагадує потяг до наркотиків, алкоголю, азартних ігор. Згідно з дослідженням американських учених, 6-8% користувачів інтернету вже мають дану патологію, адже багато хто використовує його не тільки для роботи або навчання, але і ведуть листування, користуються сайтами, призначеними для розваг. Внаслідок цього нормальний діалог з іншими людьми замінюється сурогатним спілкуванням у мережі. Цікаво, що навіть стадії формування інтернет-залежності схожі зі стадіями “прив`язки” до наркотику. У фанатів Інтернету, які лікуються у спеціальних закладах, відбувається своєрідна “ломка”, як і у наркоманів! Це — страшне видовище, розповідають лікарі. А після лікування пацієнти обов`язково потребують реабілітації і ресоціалізації.

Найчастіше rомп`ютерна залежність народжується на ґрунті якихось незадоволених потреб. Якщо ваша близька людина надмірно захопилася новинарними сайтами, чатами, форумами, соцмережами – спробуйте з`ясувати, що вона одержує, годинами просиджуючи за монітором. Можливо, це відчуття власної повноцінності? Компенсація відсутності близькості в сім`ї? Або просто забуття? У цьому краще розібратися разом із професійним психологом, а потім скласти програму позбавлення від залежності, і бажано, щоб все оточення: сім`я, друзі, колеги по роботі — допомагали людині в цьому.

Навіть сам по собі комп`ютер не може бути безпечним, оскільки є джерелом електромагнітного випромінювання і неіонізуючої радіації. Про те, що подібна радіація негативно впливає на генофонд, відомо всім. А ще спричиняє різноманітні розлади нервової системи, психосоматичні захворювання, які можуть стати передвісником навіть таких грізних недуг, як інфаркт і інсульт.

Слід пам`ятати, що інтернет-залежність розвивається швидше, ніж алкоголізм. У США інтернет-залежність вважають офіційним діагнозом, її лікують психологи і психіатри. В Україні цим питанням поки що ніхто серйозно не займається. Можливо, через те, що зараз наше суспільство уражено значно страшнішими бідами. Проте,не варто недооцінювати небезпеку. І не слід покладатися лише на турботу держави й кваліфікацію відповідних фахівців. Наше здоров`я – у наших руках.

Почнемо з малого – обмежте час користування інтернетом кількома годинами на добу. Виділіть собі хоча б два дні на тиждень повністю вільні від мережі. Суворо дотримуйтесь цього режиму. І загроза почне відступати. Інтернет буде працювати на вас, а не ви на нього.

Будьте здорові!


Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *