Визначено лідерів першого туру президентських виборів

На Україні відбувся перший тур виборів президента

В минулу неділю, 31 березня, на майданній частині України проходили вибори президента. Обирали з 39 кандидатів, що залишилися у списку допущених ЦВК до участі у виборчих перегонах. Чисельність зареєстрованих виборців  – майже 29 мільйонів громадян України. З них, виборчі бюлетені отримали понад 18 мільйонів людей. Близько 11 мільйонів не стали брати участь у виборах. Явка громадян на голосування склала 63,52%.

Станом на кінець дня голосування до правоохоронних органів надійшло 1927 заяв та повідомлень щодо ймовірних правопорушень, пов’язаних з виборчим процесом. Найбільше таких заяв та повідомлень зафіксували в Києві (238), Дніпропетровській (282), Одеській (179), Донецькій (182) і Харківській (176) областях. Серед заяв про правопорушення 122 пов’язані з незаконною агітацією, 112 – з фотографуванням бюлетенів, 43 – з ймовірним підкупом виборця, 32 – з пошкодженням бюлетенів, 18 – із непідтвердженими заявами про замінування виборчих дільниць, 11 – зі спробами винести бюлетені за межі дільниці. Відкрито 31 кримінальне провадження та складено 18 адміністративних протоколів.

Те, що серед кандидатів близько двох десятків є відверто технічними – порушенням не вважалося. Такі підставні особи реєструються заради «злиття рейтингів», збільшення присутності представників у виборчих комісіях, а також поширення компромату та виконання іншої «брудної роботи» на користь кандидата-замовника. Ніяких питань не викликало й відверте шахрайство. Наприклад, реєстрація підставного кандидата від «Блоку Петра Порошенка», призвище та ініціали якого повністю співпадали з даними одного з головних конкурентів Порошенка – Ю.В.Тимошенко.

При цьому за ходом виборів президента України слідкували близько тисячі міжнародних спостерігачів з різноманітних урядових та правозахисних оргнізацій. Вони назвали волевиявлення українських виборців «прозорим», «чесним» і «демократичним».

Спеціальний координатор спостерігачів місії ОБСЄ Ількка Канерва заявив, що «президентські вибори в Україні були конкурентними, а процес голосування виборцями оцінено позитивно». Про це він сказав на прес-конференції у Києві, представляючи попередню оцінку відповідно до спостереження Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), Парламентської асамблеї ОБСЄ (ПА ОБСЄ), Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), Парламентської асамблеї НАТО (ПА НАТО) та Європейського Парламенту (ЄП).

У Сполучених Штатах також цілком задоволені тим, як проходило голосування. Зокрема, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор, який був спостерігачем на виборах від Національного демократичного інституту США, заявив, що «українські вибори щоразу проходять краще».

У МЗС Російської Федерації хід президентських виборів в Україні оцінили інакше. У відомстві вважають, що нинішня виборча кампанія в Україні «має всі шанси увійти в історію як найбрутальніша, найбрудніша і найзапекліша». Про це заявив заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін.

Перші опитування, проведені у день голосування, показали, що трійку лідерів за кількістю голосів виборців формують Володимир Зеленськмий, Петро Порошенко і Юлія Тимошенко.

Сьогодні, у четвер, 4 квітня, Центральна виборча комісія опрацювала 100% протоколів голосувань, що надходили до ЦВК упродовж п’яти днів. Ці дані майже повністю підтвердили результати чотирьох головних екзит-полів.

Безумовним лідером за результатами голосування став комедійний кіноактор, шоумен і продюсер Володимир Зеленський (30,24% громадян – 5 млн 713 тис. 825 осіб). За ним йде «чинний президент», олігарх і бізнесмен Петро Порошенко (3 млн 14 тис. 523 людини). Зеленського підтримали у більшості областей України – Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Київській та Києві, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Полтавській, Рівненській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях. Підтримка Порошенка ж виявилася вищою лише у двох областях – Львівській та Тернопільській.

На третьому місці опинилася голова партії «Батьківщина», колишня прем’єрка і героїня «Померанчової революції» Юлія Тимошенко з 13,40%. Далі, з більш-менш помітними результатами, йдуть наступні кандидати: Юрій Бойко (11,67%); Анатолій Гриценко (6,91%); Ігор Смешко (6,04%); Олег Ляшко (5,48%); Олександр Вілкул (4,15%); Руслан Кошулинський (1,62%). Інші набрали менш ніж по 1% голосів.

Ніхто з кандидатів на посаду президента не отримав більше 50% голосів, тому, за законом, виборча процедура буде продовжена: другий тур виборів президента України, змагатися у якому будуть Володимир Зеленський і Петро Порошенко, відбудеться в неділю, 21 квітня, а до 1 травня ЦВК вже має назвати ім’я переможця.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *