Що треба знати про вибори президента України-2019

Що треба знати про вибори президента України-2019

В Україні триває підготовка до президентських виборів, що відбудуться 31 березня 2019 року. В огляді DW – основні відомості про вибори на найвищу посаду держави.

Хто може висуватися на посаду президента?

Чергові вибори президента України відбуваються раз на п’ять років і регламентуються статтею 103 головного закону держави – Конституції, а також законом про вибори президента та про Центральну виборчу комісію (ЦВК). Згідно з Конституцією, для того щоб стати кандидатом у президенти, потрібно: бути громадянином України; досягти 35-річного віку; мати право голосу на виборах; проживати в Україні протягом 10 років перед днем виборів; знати державну українську мову.

Крім того, кандидатові потрібно внести в Центральну виборчу комісію (ЦВК) виборчу заставу на суму у 2,5 мільйона гривень. ЦВК повертає заставу тільки тим кандидатам, хто потрапив до другого туру виборів або ж переміг. Одна й та сама особа не може обіймати вищу посаду в державі понад два строки підряд. Висунути кандидатуру можна через висування політичною партією або шляхом самовисування. Також кандидат повинен надати декларацію про доходи за рік, що передує року початку виборів. Виборча кампанія триває 90 днів. Перший тур голосування відбудеться 31 березня, а якщо жоден кандидат не набере понад 50 відсотків голосів, то другий тур має відбутися 21 квітня.

Кандидати в президенти-2019

Після 7 березня, останнього дня, коли кандидати могли відмовитися від участі у виборах, зареєстрованими Центральною виборчою комісією України (ЦВК) залишилися 39 кандидатів у президенти на виборах, які відбудуться 31 березня. У президенти балотуються 35 чоловіків і чотири жінки. Загалом документи на реєстрацію до ЦВК подала 91 людина, але 47 особам комісія відмовила, зокрема лідеру Комуністичної партії України Петрові Симоненку і заарештованій за підозрою в тероризмі народній депутатці Надії Савченко.

У скільки обійдуться вибори?

Вибори президента України – справа недешева і вимагає значних коштів на організацію. Центральна виборча комісія України на своєму черговому засіданні 3 січня затвердила кошторис, який передбачає на проведення президентських виборів 2019 року понад 2 мільярди 354 мільйони гривень. На функціонування Державного реєстру виборців виділять понад 223 мільйони гривень. Окрім того, ЦВК затвердила кошторис своїх власних видатків на підготовку та проведення чергових виборів президента України на суму в понад 266 мільйонів гривень. Пізніше у ЦВК заявляли, що переглядають власний кошторис через збільшення вартості проведення виборів, адже у них бере участь неочікувано велика кількість кандидатів.

Як організовано голосування в Україні?

Вибори президента України проводяться за єдиним загальнодержавним одномандатним виборчим округом, до якого входить вся територія України. Для проведення виборів президента України виконавчими комітетами сільських, селищних, міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад або органами, що відповідно до закону здійснюють їх функції, складаються списки виборців по кожній виборчій дільниці. Голосування проводиться у день виборів або в день повторного голосування з 8 до 20 години.

Голосування за кордоном

Для проведення голосування на виборах президента у закордонному виборчому окрузі використовуються закордонні виборчі дільниці, утворені ЦВК на постійній основі. Громадянин України, який проживає або перебуває у період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в дипломатичній установі України. Для того, щоби взяти участь у голосуванні, треба бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці (про це варто подбати завчасно), особисто прибути на закордонну виборчу дільницю, маючи при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня.

Як голосуватимуть переселенці?

Переселенці можуть голосувати на президентських виборах та обирати 225 депутатів парламенту за партійними списками. Але для цього треба звернутися до територіальних виборчих комісій за місцем проживання для тимчасової зміни місця голосування. Нещодавно ЦВК спростила цю процедуру для переселенців – відтепер їм не треба додатково підтверджувати причини перебування не за місцем реєстрації, а достатньо лише пред’явити паспорт з реєстрацією в Криму чи на непідконтрольній частині Донбасу.

Дмитро КаневськийЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 26.03.2019 at 22:19
  Посилання

  Треба знати головне – вибору немає. Жоден з кандидатів на посаду президента навіть не здатен назвати речі своїми іменами. Немає для них в Україні ніякої громадянської війни. А значить і реального рішення проблеми в них також не існує… 39 “європейських” клонів.

  Відповісти
 • 29.03.2019 at 21:12
  Посилання

  Хто б що не говорив, а голосувати всеодно будуть. Тому треба знати більш практичні речі. Ось кілька корисних порад від Зінаїди Чуприної, адвоката з юрконтори «Ріваков і партнери».

  Кримінальним кодексом чітко визначено, які дії виборця є злочинними, та за які порушення закону він буде засудженим. Які дії виборця можуть бути розцінені як незаконні та за що людина може понести кримінальну відповідальність?

  Законом заборонено отримувати бюлетень та голосувати на декількох виборчих дільницях. Повторне голосування є злочином. Отримання бюлетенів на виборчій дільниці на якій виборець не зареєстрований також є злочином. Виборець, перш ніж отримувати бюлетень має переконатися, що він внесений до списків цієї виборчої дільниці. Перевірити наявність своїх даних у списку виборців людина може заздалегідь, або зробити це у день виборів.

  Не дозволяється виносити бюлетень з виборчої дільниці, бо це буде кваліфіковано як викрадення або приховування бюлетеня. Якщо викрадений бюлетень спробують використати на іншій дільниці, то така спроба також є незаконною. ● Видавати бюлетень особі, яка не значиться як виборець на цій дільниці.

  Не можна видавати виборцю вже заповнений бюлетень. Виборець має сам його заповнювати. У випадку, якщо виборцю надається заповнений бюлетень він зобов’язаний відмовитися від його отримання та повідомити про цей факт поліцію або спостерігачів.

  Законом передбачена таємниця голосування. Фотографування у день виборів із заповненим виборчим бюлетенем та розповсюдження цього фото є розголошенням таємниці голосування. Тобто, якщо особа сфотографувалася із бюлетенем та показала це фото стороннім особам або розмістила його у соціальних мережах, або будь-яким іншим чином розповсюдила результат свого голосування, то це є злочин, за який особа може бути обмежена у волі на строк до трьох років.

  Якщо виборцям пропонують у разі «правильного» голосування будь-які інші блага, це також є злочином. Актуальними залишаються випадки підкупу виборців. Виборці мають знати, що навіть якщо вони тільки погодилися, тобто прийняли пропозицію, отримати гроші після того, як проголосують за певного кандидата, то вони вже вчинили злочин. Наразі не тільки отримання грошей за свій голос, а й прийняття пропозиції на отримання грошей вже кваліфікується як злочин.

  Також виборці мають знати, що якщо їм пропонують у разі «правильного» голосування будь-які інші блага, це також є злочином. Наприклад, людині обіцяють підвищення по роботі або надання позачергової відпустки, або відгул, або працевлаштування когось із знайомих, або будь-які інші блага на користь особи або її знайомих. Все це, з точку зору закону, є неправомірним, та тягне за собою відповідальність.

  До кримінальної відповідальності можуть притягуватися всі особи: і ті що пропонують неправомірну вигоду, і ті, що її приймають.

  В залежності від того, які дії вчинила людина, вона може бути притягнута до відповідальності за кількома статтями Кримінального кодексу. За порушення закону під час виборів особі може бути назначене покарання від штрафу у розмірі від 1700 до 5100 гривень або обмеження волі до трьох років. В залежності від злочину, судом навіть може бути призначено покарання у вигляді реального позбавлення волі строком до семи років.

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *