Вибори-2019 втратили законний характер ще до початку їх проведення

Вибори-2019 втратили законний характер ще до початку їх проведення

Адміністрація Порошенка підчищає останні вузькі місця, щоб забезпечити нинішньому президенту значну перевагу на виборах не лише за рахунок адміністративного ресурсу, але й за допомогою прийомів, щоб дозволять позбутися відразу і мільйонів виборців, які свідомо не віддадуть свій голос нинішньому главі української держави, і від спостерігачів, налаштованих на серйозну роботу з виявлення порушень.

Незручними для влади спостерігачами, безсумнівно, могли б стали представники Росії. По-перше, в силу досвіду, набутого за роки супроводження україгських виборчих кампаній різного рівня, по-друге, з причини тієї недовіри, яку відчувають розсудливі люди до правлячого в Україні режиму.

Що стосується спостерігачів від європейських країн і міжнародних організацій, то їх присутність зовсім не гарантує чистоти голосування. Підтвердження підсумків виборів на пострадянському просторі з боку Заходу вже не раз демонструвало політично ангажований характер. На моїй пам’яті так відбувалося в Грузії, де на повторних виборах президента, коли перемогу знову здобув Михайло Саакашвілі, численні порушення залишилися або непоміченими, або були охарактеризовані як такі, що не впливають на результат у цілому.

Слід зауважити, що Петро Порошенко, який пообіцяв віддати наказ прикордонникам не впускати в країну спостерігачів з Росії, в черговий раз продемонстрував, що йому глибоко плювати на рекомендації таких організацій як ОБСЄ (та висловлювалась проти недопуску російських спостерігачів). Верховна Рада, яка вчора прийняла відповідний закон, теж показала згаданій міжнародній організації відому фігуру з трьох пальців. Здригнувся навіть ветеран американської дипломатії Курт Волкер, який раніше вважав, що без російського контролю вибори – не вибори. Волкер раптово змінив свою думку, він заявив, що Україна може обійтися без непроханих гостей і сама здатна забезпечити виборчого процесу необхідний рівень свободи й прозорості. Ну що ж, сама, так сама!

Прес-секртерарь президента Росії Дмитро Пєсков вже заявив, що недопуск спостерігачів з Росії знижує легітимність українських виборів. Але кого і коли це турбувало? Важливим для Києва і Брюсселя буде лише позиція Вашингтона. А американці взагалі не переймаються дотриманням правил в момент голосування, оскільки їх влаштує перемога будь-кого з своїх фаворитів – чи Тимошенко чи Порошенко. Із Зеленським особлива історія, але я впевнений, що він до другого туру не добереться. Просто зніме свою кандидатуру за вимогою Ігоря Коломойського.

Проте, мабуть, найсильнішим ходом чинного президента слід визнати фактичне позбавлення мільйонів громадян України виборчого права.

Рішення про закриття всіх 5 виборчих дільниць на території Росії і їх перенесення в Казахстан, Грузію і Фінляндію позбавило українців, які перебувають на території Російської Федерації, можливості вибирати президента і тим самим визначати майбутнє своєї країни. Таких виборців, за різними підрахунками, налічується від трьох до чотирьох мільйонів осіб.

Жителі Криму і Донбасу вже давно не вважають себе українськими громадянами, але це не має ніякого значення з правової точки зору. Формально цивільний стан цих людей не змінився – вони все ще залишаються громадянами України, і тому їм повинно бути надано право голосу. Але від Донбасу Порошенко міцно відгородився війною і лінією фронту. Вистоювати в багатогодинних чергах тільки заради того, аби викреслити з бюлетеня чиїсь імена, звичайно, ніхто, не буде. Хоча, якби доступ до ділянок був вільний, я думаю, багато жителів непідконтрольних Києву територій із задоволенням пішли б і проголосували проти всіх.

Сукупно означене дає повну підставу для того, аби оголосити цьогорічні вибори юридично нікчемною подією, яка не в змозі повною мірою відобразити волю українців.

Крім того, зацікавлені особи і політичні організації можуть на базі цих фактів скласти позовні заяви до українських судів з вимогою визнати вибори недійсними. Проекти відповідних резолюцій, думаю, будуть подаватися і в різних міжнародних організаціях, але шансів на їх прийняття замало, якщо вони взагалі є.

У будь-якому випадку нинішня виборча кампанія в Україні демонструє настільки вражаюче беззаконня, що які б порушення не відбувалися на виборах в інших пострадянських країнах, побити нинішні українські рекорди їм не вдасться ні за яких обставин. У розтоптуванні залишків права і порядку та знищенні державних інституцій сучасна Україна не знає собі рівних.

Андрій БабицькийЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *