В Україні скасовано кримінальну відповідальність за незаконне збагачення

В Україні скасовано кримінальну відповідальність за незаконне збагачення

26 лютого майданний «Конституційний суд України» («КСУ») визнав неконституційною статтю N368-2 Кримінального кодексу, яка дозволяла притягати державних чиновників до відповідальності у випадку, коли їхні активи та витрати явно перевищують офіційні доходи. Декриміналізація незаконного збагачення означає повну амністію для абсолютно всіх посадовців із сумнівними статками, а отже, практично нівелює розпіарену на весь світ «антикорупційну реформу» – одне з головних «революційних» надбань постмайданної п’ятирічки.

Наразі «Національне антикорупційне бюро України» («НАБУ») розслідує епізоди незаконного збагачення та декларування недостовірної інформації у понад 100 кримінальних провадженнях. Найтяжче передбачене покарання за статтею 368-2 – позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Серед осіб, статки яких викликають питання на предмет законності джерел походження, – чимало суддів, прокурорів, народних депутатів, колишніх та чинних керівників органів державної влади. Підозри за статтею про незаконне збагачення, зокрема, були повідомлені колишньому «виконувачу обов’язків голови Державної фіскальної служби» Мирославу Продану, «першому заступнику голови Служби безпеки» Павлу Демчині, «міністру інфраструктури» Володимиру Омеляну, колишньому чиновнику «Генпрокуратури» Дмитру Сусу.

Згідно українського законодавства рішення «Конституційний суду» не може бути оскаржене та відмінене. Тому «НАБУ» повинне закрити всі кримінальні справи, порушені стосовно корупціонерів з вищіх ешелонів влади.

За словами «директора НАБУ» Артема Ситника, вкотре включилися політичні механізми протидії антикорупційній реформі. «Це не перше рішення, яке було скеровано проти антикорупційної реформи, але це перша спроба, яка має незворотній характер. Тобто зараз ми маємо легалізацію капіталів, здобутих незаконним шляхом, і виправити цю ситуацію на сьогоднішній день неможливо, тому що це діяння декриміналізовано», – наголосив він.

Подання, на підставі якого «Конституційний суд» скасував статтю про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення підписали 59 депутатів «Верховної Ради України» – 23 депутати з «Народного фронту», 11 депутатів з «Блоку Петра Порошенка», 11 з «Відродження», 10 із «Опоблоку», 3 з «Волі народу» і 1 з «Радикальної партії».

Для тих, хто збирається приймати участь у цьогорічних виборах, наводимо поіменний список:

Руслан Сольвар
Андрій Шинкович
Олександр Кірш
Геннадій Чекіта
Дмитро Святаш
Геннадій Бобов
Артем Ільюк
Василь Гуляєв
Олег Кулініч
Федір Негой
Павло Пинзеник
Ярослав Єдаков
Дмитро Стеценко
Костянтин Павлов
Дмитро Колесніков
Андрій Гальченко
Іван Мирний
Євген Балицький
Сергій Сажко
Максим Поляков
Наталія Королевська
Тетяна Бахтєєва
Віктор Бондар
Василь Німченко
Ігор Шурма
Станіслав Березкін
Антон Кіссе
Валерій Лунченко
Ігор Бриченко
Тарас Кремінь
Федір Бендюженко
Олександр Горбунов
Микола Княжицький
Владислав Данілін
Олег Кришин
Борис Козир
Дмитро Андрієвський
Олена Масоріна
Віталій Корчик
Євген Дейдей
Володимир Шкварилюк
Анатолій Дирів
Сергій Фаєрмарк
Роман Заставний
Юрій Вознюк
Дмитро Лубинець
Вадим Підберезняк
Віктор Развадовський
Юрій Шаповалов
Валерій Писаренко
Сергій Мельничук
Олена Бойко
Сергій Мартиняк
Геннадій Ткачук
Артур Палатний
Валерій Іщенко
Олег Велікін
Андрій Шипко
Ігор Молоток

Так як кримінальна відповідальність за незаконне збагачення була однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації (так званого «безвізу»), а також одним із зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом, що є головним кредитором майданної влади – то, ймовірніше за все, найближчим часом влада ініціює повернення «оновленої» скасованої статті через відповідне рішення «Верховної Ради».

Формальне прийняття аналогу статті про незаконне збагачення (тобто «статті N368-2 у новій редакції») дозволить правлячому режиму зняти потенційну проблему у відносинах з ЄС та МВФ, і одночасно – назавжди закрити питання про притягнення до кримінальної відповідальності корумпованих представників майданного топ-менеджменту. Адже закон не має зворотньої сили і амністовані корупціонери не зможуть повторно притягатися до відповідальності за одним й тим самим звинуваченням.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *