Що таке томос?

Що таке томос?

На Україні слово «томос» увійшло у широкий вжиток з 2018 року, коли євромайданна влада активізувала діяльність зі створення своєї «національної церкви». Нова церковна структура була сформована шляхом об’єднання двох не визнаних світовим православ’ям розкольницьких угруповань «УПЦ КП» і «УАПЦ». Для придання вигляду канонічності новоствореній «церкві» була досягнута політична домовленість про визнання з боку Константинопольського Патріархату, який спочатку імітував реабілітацію розкольників, а потім «дарував» їм «автокефалію». Документом, що засвідчував «дарування автокефалії» був томос, виданий Патріархом Варфоломієм у Стамбулі 6 січня 2019 року.

Томос у перекладі з грецької — офіційний письмовий указ, декрет, послання предстоятеля помісної православної церкви у деяких важливих питаннях церковного устрою. Наприклад, шляхом вручення томосу частині помісної церкви офіційно надається автокефалія або автономія в управлінні.

Автокефалія — це статус помісної церкви, як самокерованої, незалежної частини Вселенської Православної Церкви, що очолюється патріархом або архієпископом чи митрополитом. Автокефальна Православна Церква — це помісна Православна Церква (до юрисдикції якої належить певна територія, на якій не повинні діяти інші помісні Церкви без згоди предстоятеля церкви). Одна з головних умов надання автокефалії – бажання більшості віруючих, духовенства і єпископату її отримати. Дарувати автокефалію церковній області може тільки материнська Церква, в юрисдикції якої ця область знаходиться.

Автономна церква є частиною автокефальної помісної церкви. Предстоятель автономної Церкви після обрання повинен бути затверджений патріархом автокефальної церкви.

Більшість томосів про автокефалію були надані помісним церквам у XIX-XX століттях Московським і Константинопольським (Вселенським) патріархатами.

Зокрема, 29 червня 1850 року Константинопольський патріарх Анфим IV підписав томос про автокефалію Елладської православної церкви. 23 квітня 1885 року Константинопольський патріарх Іоаким IV видав томос про визнання повної автокефалії Румунської православної церкви. У 1879 році Константинопольський патріарх Іоаким III надав грамоту про автокефалію Сербської православної церкви.

10 квітня 1970 Патріарх Московський і всієї Русі Алексій I (Симанський) підписав томос про автономію Японської Православної Церкви і томос про автокефалію Православної Церкви в Америці. 22 грудня 1992 року Патріарх Московський Алексій II підписав томос про автономію Латвійської Православної Церкви, 26 квітня 1993 року – томос про самоврядування Естонської Православної Церкви, 2 грудня 1994 року – томос про самоврядування Молдавської Православної Церкви.

Самоврядування Української Православної Церкви було офіційно оформлене Патріархом Московським і всієї Русі Алексієм II 27 жовтня 1990 року.

Томос, виданий Константинопольським Патріархом Варфоломієм створеній у 2018 році «Православній церкві України» є незаконним з точки зору церковного права і не був визнаний Помісними Православними Церквами.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *