Свято Нового року здатне змусити задуматися про цінність невблаганного часу

З Новим роком і прийдешнім Різдвом Христовим!

Рекламний шум під ностальгічну музику напередодні святкування чергового Нового року вносить певний дискомфорт, нагнітаючи в людині почуття очікування якоїсь чудесної миті, яка має статися саме тоді, коли суспільство через ЗМІ його призначає.

Більшість із нас «купується» на цей рекламний карнавал і заражається атмосферою конфетті. З полиць магазинів миттєво змітаються ритуальні товари. Навіть ті, хто вирішив Новий рік провести без ялинки, не витримують і останньої миті біжать на майже завершені ялинкові базари. На кухнях рубаються салати і анатомуються оселедці під шипіння з сковорідок і каструль. А мужики заздалегідь зі знанням справи спустошили відділи зі спиртним і тепер діловито розкупорюють те, що буде наливатися в фужери і чарки.

Столи сервіруються з кращими столовими приладами і найкрасивішими скатертинами, які потім будуть замочуватися в хімічних розчинах, посилено пратися. В кутку переливається вогнями та яскравими під скло пластмасовими китайськими іграшками кімнатна ялинка – обов’язковий атрибут свята, який незрозуміло як став стосуватися до зміни календарної дати.

Більш молоде покоління заражене європейськими традиціями публічно зустрічати умовне зведення стрілок на цифрі «12», де гучніше, завзятіше: в клубах, ресторанах, на майданах. Із феєрверками, салютами, грюканням, нестримними танцями і амурними легковажними пригодами.

Весь цей галас зазвичай закінчується загальним похміллям і розчаруванням із важко згадуваними фрагментами подій, вимагає чималої витрати грошей і значної поправки здоров’я.

Це потім ми розуміємо, що закляття «як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш» не має ніякого відношення саме до цього року, як, втім, і до минулого, і позаминулого. Як і те, що загадувати бажання з останнім боєм курантів марно… Розчарування накопичуються. Але здаватися ніхто не хоче і невдале нічне проведення часу сподіваємося компенсувати наступної новорічної ночі.

Мало хто згадує, що це час Різдвяного посту. Час очікування особливого свята душі. А в очікуванні завжди є зосередженість і вслуховування.

Мало хто замислюється в сенс того торжества, яке навмисне нагнітається рекламною кампанією. Зміна дат календаря – яке вони несуть навантаження? Де привід веселощам? Що змушує людей наносити собі стільки матеріальних труднощів і навантажень на здоров’я? Де, в чому саме свято?

Мабуть, головне, що буде зводити відповіді на ці питання, буде слово «надія».

Люди, озираючись на умовну протяжність року, помічають свої тимчасові удачі і скорботні обставини. І це було в часі. А час минув. Тепер, здійснюючи ритуальні похорони минулого, намагаються забобонно вдивлятися в каламутне майбутнє, покладаючи надії на щось, що незрозуміло і хитко.

Ударні веселощі – це данина своїм страхам. І одночасно – боязкій (не злякати б!) надії.

Людина в такі хвилини відчуває вагу брили часів, в якій зяє впевнена старість, втрата працездатності, смерть.

Новий рік – це день народження самотності. Тому що людина залишається віч-на-віч з проблемами, які тиняються за нею з минулого і нікуди не діваються. І кожен несе їх сам. Самостійно.

Саме тому така хороша традиція в новорічну ніч звершувати в храмах і монастирях Божественну літургію!

Літургія – спільна робота Богу. В ній подяка. У ній містичне наповнення силами. В ній немає місця самотності. Вона з’єднує з Богом, з його творінням, з минулими часами, з нинішнім, майбутнім. У ній все!

У цьому богослужінні і спокій, і веселощі – співчуття Силам Небесним. У ньому спогад діянь зі священної історії та нагадування про майбутні події, відкриті Церкві. Літургія відбувається в часі, але проводить у позачасове.

У ній немає розчарування через стабільність служіння, немає похмілля через відсутність сп’яніння. Літургія поза гріхом. Поза гучних емоцій. Вона рівна і бадьора. Літургія залишає впевненість у тому, що все, що у волі Божій, не руйнує, а веде до творення.

Хороший звичай віддалитися від цієї бурхливої ночі в Божий храм.

Але, якщо хтось не може бути в церкві новорічної ночі, то хіба згрішає цим?

Ну, наприклад, якщо всі рідні заради такої події звикли збиратися разом. Хіба правильно проігнорувати таке застілля? Вважаю, що бігти від рідкісних зборів рідних або друзів не є «Божа справа», як пише у своїх настановах святитель Феофан Затворник. Він якраз і вважав, що кожен повинен зробити все для зміцнення доброго товариства, послужити йому. А найбільше – родині!

Може, в чомусь зайвому себе обмежити заради посту, в силу очікування світлого свята Різдва за звичаєм говіння. Але все одно бути разом з близькими, скласти їм добру компанію.

Не можна відривати від сім’ї та батьків, коли дітки очікують свята. Їм, наївним, важко пояснити, що казкова ніч не має того навантаження, яке навіяли їм у дитячих садках і з екранів телевізора. Та й немає потреби завчасно позбавляти їх дитинства! Тому і тут буде цілком виправдана відсутність на літургії батьків-християн. Діти, перш за все, потребують уваги батьків! Залиште їм казку вашої турботи і любові!

Варто згадати жертовне служіння біля ліжка хворих і немічних. Несення громадського обов’язку. Зайнятість на роботі, вахту та інше.

Останні приклади мало пов’язані з безумством цієї ночі. А скоріше, нагадують нам про серйозність життєвих турбот і важливість дозволу їх у будь-який час. Кожну секунду в різних часових поясах відбуваються різні події у людей. І ці події не мають відношення до умовного поверхневого свята. Вони оголюють безглуздість веселощів там, де вони позбавлені значення.

Однак, можливо, що саме Новий рік, в який би час, день, місяць він не святкувався людьми, здатний змусити деяких замислитися про цінність невблаганного часу. Задуматися про власну спадщину в минулих хвилинах. Про можливість вчинити справу значну, що перевищує свій егоїзм. Вчинити всупереч своїм забобонам. І відкрити свою глибинну суть до такої міри, щоб усвідомити свою вічну сутність у світі Божественної премудрості. Може бути і таке.

Однак навряд чи це трапиться в звичайній суєті і штовханині мішурної порожнечі з невгамовним бажанням просто розважитися.

Мудрості і сенсу – ось чого не вистачає в минулих святах, іменованих Новим роком.

Нехай цей Новий рік відкриється для нас новими гранями пізнання. І нехай він приведе нас до вищого змісту, який стане точкою опори для всього подальшого життя.

З Новим роком! З прийдешнім торжеством Різдва Господа і Бога нашого Іісуса Христа!

Архімандрит Аліпій СвєтлічнийЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *