Предстоятель Руської Православної Церкви звернувся до Помісних Церков із посланнями в зв’язку з проведеним у Києві «об’єднавчим» псевдособором

 Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил

Канонічному Православ’ю в Україні і в усьому світі нанесено важку рану, констатував Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил у посланнях до Предстоятелів Помісних Православних Церков. Про це повідомляє Служба комунікації ВЗЦЗ РПЦ.

Послання були направлені Блаженнішому Папі і Патріархові Олександрійському Феодору II, Блаженнішому Патріархові Антіохійському Іоанну X, Блаженнішому Патріархові Єрусалимському Феофілу III, Святішому і Блаженнішому Католикосу-Патріархові всієї Грузії Ілії II, Святішому Патріархові Сербському Іринею, Блаженнішому Патріархові Румунському Даниїлу, Святішому Патріархові Болгарському Неофіту, Блаженнішому Архієпископові Кіпрському Хризостому II , Блаженнішому Архієпископові Афінському і всієї Еллади Ієроніму II , Блаженнішому Архієпископові Тірани і всієї Албанії Анастасію, Блаженнішому Митрополитові Варшавському і всієї Польщі Саві, Блаженнішому Митрополитові Чеських земель і Словаччини Ростиславу, Блаженнішому Митрополитові всієї Америки і Канади Тихону.

Святіший Патріарх Кирил сповістив їх про те, що 15 грудня цього року в Києві за безпосередньої участі і під прямим заступництвом державної влади України відбулися збори «ієрархів», «духовенства» і мирян двох українських розкольницьких груп. Учасники цього незаконного зборища, які засідали в історичному храмі Софії Київської, самопроголосили себе «Об’єднуючим собором». Насправді так зване об’єднання полягало у злитті двох схизматичних організацій, з яких було утворено одну. У «соборі» брали участь псевдоєпископи розкольницького «Київського Патріархату» і іншої неканонічної структури — «Української автокефальної православної церкви».

«Між тим, канонічна Українська Православна Церква, очолювана визнаним в усьому православному світі Блаженнішим митрополитом Київським і всієї України Онуфрієм, згідно з рішенням її Священного Синоду від 7 грудня минулого року відмовилася від участі в даному заході, вважаючи його “незаконними зборами”. Незважаючи на численні випадки тиску на її архіпастирів, з 90 ієрархів, з яких складається єпископат, у псевдособорі взяли участь лише два архієрея, один єпархіальний і один вікарний. Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 17 грудня обидва вони внаслідок ухилення в розкол і грубого порушення архієрейської присяги звільнені з посад і заборонені у священнослужінні», — відзначив Святіший Владика.

Його Святість нагадав, що процес «надання автокефалії Україні» був інспірований головою світської влади країни з власною політичною метою. «Збори, що відбулися, лише підтвердили факт відкритого втручання держави в церковне життя», — констатував Патріарх. Так, Президент П. Порошенко не тільки був присутній на цьому «соборі», а й сидів у його президії, особисто спостерігаючи за ходом зборів. У «соборі» брав участь також голова Верховної Ради України греко-католик за віросповіданням А. Парубій, який 17 грудня оголосив про очікуване найближчим часом голосування щодо проекту закону про позбавлення Української Православної Церкви права називатися згідно зі своєю статутною назвою. «Мета цього перейменування — проведення перереєстрації всіх парафій та монастирів, визнання недійсними документів про права канонічної Церкви на храми та інше церковне майно», — зазначив Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил.

«На превеликий жаль, у ворожому до Церкви заході всупереч священним канонам і в порушенні церковних постанов брали участь представники Константинопольського Патріархату, — повідомив Предстоятель Руської Православної Церкви. — Митрополит Гальський Еммануїл головував на соборі розкольників, маючи по праву руку П. Порошенка, який причащався у греко-католиків, а по ліву — відлученого від Церкви Філарета Денисенка і Макарія Малетича, який не має апостольського спадкоємства».

Як зазначив Святіший Владика, сумним підсумком цього незаконного зборища стало обрання «предстоятеля» так званої «Православної церкви України». Ним став розкольницький «ієрарх» самопроголошеного «Київського Патріархату» С.П. Думенко, який отримав всі свої псевдохіротоніі і навіть «чернечий постриг» з ім’ям Єпіфаній з рук виверженого з сану та відданого анафемі Філарета Денисенка. Новообраний «предстоятель» поспішив публічно заявити, що Філарет довічно збереже за собою титул «почесного патріарха» і буде «довічно допомагати нам розвивати нашу єдину Помісну Українську Православну Церкву».

«Здійснений акт кричущого беззаконня подається владою країни і Константинопольською Церквою як об’єднання українського Православ’я, — звернув увагу Предстоятелів Помісних Церков Святіший Патріарх Кирил. — Однак об’єднання насправді не відбулося. Розкольники як були розкольниками, так і залишилися поза Церквою. І навіть об’єднавшись одне з одним, вони, як і раніше, залишаються меншістю на православній карті України». Його Святість вказав на те, що згідно з державною статистикою, що наводиться Міністерством культури цієї країни, канонічна Українська Церква налічує 12 348 парафій, що вдвічі більше від сукупної кількості парафій, що склали нову псевдоцерковну структуру. Число священнослужителів канонічної Української Церкви становить 10 424, кількість монастирів — 211, а число ченців — 4721.

«Українська Православна Церква — найчисленніша релігійна організація України. Єпископат Української Православної Церкви, що має у складі Московського Патріархату статус широкого самоврядування, на Соборі єпископів, що відбувся 13 листопада цього року, одностайно висловився за збереження цього статусу, за збереження багатовікової єдності з Руською Церквою, — засвідчив Патріарх Кирил. — Однак українська влада робить все, щоб розірвати цей історичний зв’язок».

Його Святість відзначив, що розкольники, об’єднавшись одне з одним, не зробили найголовнішого кроку — покаяння у гріху розколу і повернення до тієї Церкви, з якої вони вийшли і від єдності з якої відпали. Замість цього присутня легалізація розколу Константинопольським Патріархатом під виглядом «автокефалії».

Предстоятель Руської Православної Церкви нагадав: «Саме цих дій Святіший Патріарх Варфоломій на минулому у січні 2016 року Синаксисі у Шамбезі у присутності Предстоятелів православних автокефальних Церков обіцяв не робити ні до Критського Собору, ні після його проведення». Порушення даного ним слова призвело до трагедії у православному світі, резюмував Святіший Патріарх Кирил. Він відзначив: «Те беззаконне дійство, що сталося 15 грудня, означає, що для Константинопольської Церкви дев’яносто єпископів, більше десяти тисяч священиків, дияконів та ченців, десятки мільйонів віруючих канонічної Церкви по всій Україні більше не існують лише тому, що не захотіли бути учасниками нав’язаного їм ззовні проекту надання “автокефалії” і бажають будувати церковне життя згідно з церковними законами, а не політичними амбіціями влади».

Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил сповістив адресатів послань, що наступного дня після «собору», 16 грудня, Патріарх Константинопольський Варфоломій офіційно визнав обрання «предстоятеля» розкольницької структури, ім’я якого вже поминалося на Літургії в патріаршому храмі святого Георгія, а також оголосив, що 6 січня наступного року надасть так званий томос про автокефалію. У той же день Філарет Денисенко оголосив у київському Володимирському соборі, що в якості почесного патріарха буде довічно керувати об’єднаною розкольницькою «церквою» разом з новообраним «предстоятелем», який буде представляти цю організацію у зовнішніх зв’язках.

«Ми є свідками беззаконного втручання у внутрішнє життя Української Православної Церкви, грубого антиканонічного вторгнення в її межі, поглиблення церковного розділення у православному народі, ще більшого розколу в українському Православ’ї», — відзначив Святіший Владика.

Він згадав про те, що у недавньому минулому православний світ стикався з подібною загрозою своєї єдності у зв’язку з розколом, який роздирав Болгарську Православну Церкву у 90-і роки. Тоді, як і в нинішньому випадку, діяльність розкольників активно підтримувалася державною владою країни. «Найважливішим кроком до відновлення єдності у Помісній Церкві став Всеправославний Собор у Софії, за скликання якого палко виступав, зокрема, Московський Патріархат, — нагадав Його Святість. — І хоча Святіший Патріарх Константинопольський Варфоломій як рішення пропонував легалізацію розколу і добровільну відставку законного Предстоятеля Болгарської Церкви Святішого Патріарха Максима, Повнота Православ’я захистила права канонічної Церкви і її Первоієрарха, заклавши правильні канонічні підгрунтя для подолання розколу».

«Нині ж ми дивуємося, як може голос багатомільйонної канонічної Церкви на Україні залишатися не почутим, — відзначив Святіший Патріарх. — Переконаний, що на Україні за наших днів присутній не конфлікт інтересів Московського і Константинопольського Патріархатів, як дехто намагається це представити, а щось набагато більш небезпечне: глибока розбіжність Предстоятеля та ієрархів Святішої Константинопольської Церкви з православною канонічною традицією і святоотцівською еклезіологією. Настає час, коли подальше мовчання вже неможливе, бо те, що відбувається на наших очах, — виклик усьому православному світу. Немає сумнівів, що український сценарій надалі може бути реалізований стосовно будь-якої іншої Помісної Церкви».

Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил звернувся до Предстоятелів Помісних Православних Церков із закликом не визнавати результати незаконного зборища розкольників, що відбулося в Києві, а також підняти свій авторитетний голос і по змозі зробити все можливе, щоб зупинити руйнівні для Православ’я дії. «Закликаю Вас і всю повноту [вашої] Святішої Церкви не визнавати новостворену псевдоцерковну структуру і не вступати з нею в спілкування», — пише Його Святість.

«Прошу Ваших святих молитов про гнану Українську Православну Церкву, про наших стражденних братів і сестер, що зазнають наруги і приниження за вірність Святому Православ’ю», — з такими словами звернувся Святіший Владика до Предстоятелів Помісних Церков.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *