Митрополит Павел: «Свята Лавра — це головна святиня нашого народу»

Намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври: «Свята Лавра — це головна святиня нашого народу»

Намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел звернувся з листом до представників влади та керівництва силових структур з проханням не допустити конфліктів та провокацій на території монастиря під час масових заходів, анонсованих на 14 жовтня націоналістичними та неонацистськими організаціями і партіями. Напередодні Свята Покрови Пресвятої Богородиці владика звернувся до співвітчизників. У зверненні, зокрема, зазначається:

«Сьогодні нам дзвонять і до нас приходять люди, які висловлюють крайнє занепокоєння інформацією про підготовлювані безчинства і захоплення Лаври в період з 14 жовтня, на свято Покрови Пресвятої Богородиці, і аж до 17 жовтня, коли будуть проходити акції і мітинги в м. Києві. Мені дуже хочеться вірити, що цього не станеться. Але, з огляду на складну ситуацію, я звернувся з листом до Президента України, Прем’єр-міністра України, керівництва силових структур: СБУ, Генеральної прокуратури України, МВС України, Національної поліції України про вжиття необхідних заходів щодо захисту прав Української Православної Церкви та недопущення конфліктів і провокацій на території Києво-Печерської Лаври.

І хотів би звернутися до вірних чад Церкви Христової з проханням про молитовну підтримку в ці дні.

А якщо ви невіруючі люди, не робіть зла тим, хто вірить. Тому що прийде час, хочете ви чи ні, ви зустрінетеся з Христом, і доведеться відповідати за свої вчинки і дії в земному житті.

Ми сьогодні звертаємося до всіх з проханням, щоб кожна людина замислилася над тим, для чого вона живе в цьому житті, що робить, які цілі переслідує. Києво-Печерська Лавра — це Третій уділ Пресвятої Богородиці, знаходиться під особливим Її заступництвом, наш монастир заснований преподобним Антонієм з благословення Гори Афон. Протягом усіх століть Лавра пережила різного роду спокуси і напади, багато відбувалося сумних подій. Після розгромів ворога монастир занепадав, але молитвами преподобних отців Печерських і милістю Божою Матері знову відроджувався.

У 1917 році були гоніння на священнослужителів, храми закривалися і руйнувалися. У 1918 році був розстріляний перший новомученик митрополит Київський і Галицький Володимир, після чого Лавра через два роки була закрита. У 1941 році був замінований і підірваний Успенський собор. А в 1961 році всіх монахів вигнали з монастиря, частину заарештували, частину відправили в колонії, ще частину — до психіатричних лікарень. Лавру перетворили на музей. Невже ми знову хочемо написати чергову сумну сторінку в історії Лаври і Церкви? Хочеться не допустити, щоб повторилися жахливі події безбожних атеїстичних часів, коли руйнували храми, руйнували монастирі. Мільйони архієреїв і віруючих людей були знищені, тому що диявол вилив на них свій гнів, так як вони не разом з ним.

І ось сьогодні історія повторюється. Але треба пам’ятати, що у тих, котрі руйнували святині і насміхалися над святинями — у них була страшна доля. Не повторюйте помилок минулого. Знайдіть Бога в душі і пізнаєте милість і милосердя Господнє. Свято дане людині для молитви і відпочинку від суєти світу. І не варто такий святий день використовувати для задоволення своїх якихось амбіцій — акцій протесту, мітингів, безчинств. Не варто піднімати свій «авторитет», загострюючи ситуацію навколо великої святині і сіючи смуту в серцях людей.

У цей день Церква молить, щоб Господь зберіг нашу країну, в якій ми живемо, — суверенною, єдиною, нероздільною. Наша країна — це наша історія. Приєднайтесь до загальної соборної молитви, проведіть час душекорисно і душеспасительно. Тому що прийде час, і доведеться вам звернутися до Господа. Це єдина правильна інстанція — Бог, Який дає людині напоумлення.

Тому я всіх закликаю до мирного сприяння і одне прошу — не робіть безчинств. Пам’ятайте, що той, хто взяв меча, від меча і загине. Ми молимося за країну нашу, за православних людей і неправославних. Ми молимося за тих, хто ще не пізнав Господа, щоб Господь їм відкрився. Хто безчинствує — щоб Господь змирив. Щоб будь-якій людині Господь дав можливість побачити Царство Небесне. Ми знаємо, що наша допомога від Господа, що створив небо і землю. Ми хочемо в нашій країні миру, процвітання і всім благословення.

Сердечно всіх вітаю зі святом. Закликаю всіх до молитви в ці дні. Тому що жодна революція, жодні зіткнення за весь період світової історії крім смерті і ганьби нічого іншого не принесли суспільству. За останні роки на Лавру було скоєно кілька посягань, але Пресвята Богородиця відводила біду. Ми віримо, що в великий день — Покрови Пресвятої Богородиці Матір Божа покриє нас Святим Своїм Омофором і збереже від зла. Адже Свята Лавра — це головна святиня нашого народу, що об’єднує весь православний світ».З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 19.10.2017 at 21:59
  Посилання

  Найбільша святиня України – Києво-Печерська Лавра – пережила дуже тривожні дні 14-17 жовтня. Загроза захоплення монастиря була більш ніж реальною. Про те, чому вона не реалізувалася, хто за цим стоїть і чого очікувати далі, – у матеріалі СПЖ.

  Про те, що на свято Покрови Божої Матері Лавру збираються захоплювати радикали, кажуть щороку. Але в 2017-му, на відміну від попередніх років, усе було настільки серйозно, що про це заявили і Предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Онуфрій, і Служба безпеки України. А намісник Лаври митрополит Павло навіть звернувся до вищого керівництва України з проханням захистити монастир від можливого нападу.

  Саме в цьому році до Покрови досягла апогею інформаційна кампанія з дискредитації УПЦ і насельників Києво-Печерської Лаври. Ще в липні митрополит Павло писав у своєму листі на ім’я Президента: «На жаль, замовні телепрограми і публікації супроводжуються наклепами і непідкріпленими жодними доказами безпідставними звинуваченнями Лаври в антидержавній діяльності, співпраці з терористами й іноземними спецслужбами, відкритими погрозами захоплення монастиря. Ці незаконні дії, що розпалюють міжнаціональну і міжконфесійну ворожнечу, змушують нас звертатися з відповідними заявами в правоохоронні органи».

  Основною темою звинувачень було вибрано нібито незаконне будівництво на території Лаври, що є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Сама ЮНЕСКО ці звинувачення неодноразово спростовувала, але для інформаційної війни проти монастиря це значення не мало. Посил брехливої дискредитації був ясний – поки монастирем керує «непатріотична» УПЦ, на її території будуть відбуватися всілякі беззаконня.

  Є також версія, що захоплення Лаври планували як частину кампанії з повалення чинного Президента. А те, що Петра Порошенка саме зараз намагаються скидати – видно неозброєним оком, дискутують лише про те, чим цей процес закінчиться.

  Тепер про те, звідки виходила загроза захоплення Лаври. СБУ поспішила в усьому звинуватити Кремль і «Комітет порятунку України», що організував у Росії колишній прем’єр-міністр України Микола Азаров. Із Кремлем зрозуміло: українські силовики звикли переконувати себе та інших, що у всіх бідах на планеті Земля винна одна людина – Володимир Путін.

  З Азаровим складніше. Єдиний спосіб для екс-прем’єра та інших можновладців часів Віктора Януковича взяти «реванш» – це брати участь у чергових виборах Президента і Верховної Ради, що відбудуться в зазначені Конституцією терміни, тобто в 2019 році. По-перше, у тих, хто раніше був «Партією регіонів», такий досвід уже є – це реванш після Майдану-2004 і президентства Віктора Ющенка. По-друге, дострокові, а не чергові, вибори можуть відбутися тільки внаслідок якихось революційних подій, типу «Майдану – 2017». Але ударною силою таких подій можуть стати якраз націонал-радикали, котрі вже точно не дадуть прийти до влади ні Азарову, ні Опозиційному блокові.

  Тому і Опозиційному блоку, і «Комітету порятунку України», і всім тим, хто не згоден ані з пануючим кланом Порошенко-Парубій-Гройсман, ані з націонал-радикалами Ярош-Білецький-Тягнибок, як повітря, потрібна політична стабільність, відсутність «майданів» і революцій та спокійні вибори в конституційні терміни. Так що звинувачення нібито проросійських сил у нібито прагненні захопити Лавру і розхитати ситуацію – черговий постріл у порожнечу.

  А кому справді необхідно розхитати ситуацію в країні і скинути чинного Президента? Ці люди себе вже позначили. Серед інших – це Міхеїл Саакашвілі та ті, хто зустрічав його при перетині кордону з Україною, і, звичайно, всі, хто за цим стоїть. У першу чергу – це різномасті націонал-радикали, для яких уже ясно, що коли у них не вийде взяти в руки владу зараз, то вже не вийде ніколи. Час працює проти них, суспільству стають все більш чужими їх ідеї, що вже не сприймаються навіть у тій же Європі, куди Україна так прагне. Всіх «добропорядних бюргерів» і в Україні, і за кордоном просто жахають усі ці факельні ходи і особи, що пашать злобою і ненавистю. Перемогти на чергових виборах їм не вдасться, а ось на позачергових, що проходитимуть у хаосі, страхові та плутанині – цілком можливо. Крім того, є шанс узагалі не проводити виборів, а після можливого відсторонення Порошенка від влади встановити диктатуру, до якої наше змучене суспільство вже цілком готове.

  Тому захоплення Лаври планували не заради самої Лаври, а заради того, щоб створити потужний інформаційний вибух, що сколихне маси і зробить революційний процес незворотнім. Повторимося, бенефіціарами (вигодонабувачами) в цій ситуації будуть саме радикальні націоналісти. А питання, чи вдасться вірянам УПЦ відстояти свою святиню, відходить на другий план: це не так важливо для сил, що рвуться до політичної влади. Головне – зробити цю подію якомога більш масштабною і гучною, по можливості – кривавою. З цього випливає також і те, що не з УПЦ КП виходить ініціатива «брати Лавру». Звичайно, Філарет і іже з ним в своїх найбільш райдужних мріях бачать Лавру «КП-шною», але вони розуміють, що зробити це в даній політичній ситуації неможливо. А ось якщо до влади прийде хтось зовсім уже радикальний або просто під шумок чергової революції, – шанси є. Саме тому в стані Саакашвілі зараз виявляються представники Київського патріархату, котрі ще зовсім недавно співали дифірамби Порошенку.

  Чому ж не було спроби захоплення Лаври? Відповідь на це питання полягає в самому святі Покрови Божої Матері – це молитва до Бога і Пресвятої Богородиці. Так про це і сказав Предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Онуфрій: «Матір Божа є покровителькою всього роду християнського і всього людства. Завтра велике свято, але ходять чутки, що завтра готуються провокації проти святої обителі нашої і проти Церкви. І я прошу у вас, дорогі брати і сестри, молитов, щоб Божа Матір покрила нас від усякого зла».

  Дехто думає, що відповіддю на подібні молитви повинно бути щось надприродне: ангел із вогненним мечем мав зійти з неба і стати в святих вратах Лаври, захищаючи її від новоявлених варварів. Насправді допомога Божа у відповідь на молитви приходить, як правило, в природному ході подій, котрі чомусь починають розвиватися в потрібному напрямку. І ми часто схильні пояснювати це просто закономірним плином справ, а не молитовним Предстоянням. Однак кожна віруюча людина розуміє, що саме молитва є причиною благодіянь Божих до нас. Апостол Яків сказав «не маєте, бо не просите» (Як. 4, 2). Просімо ж у Бога милості і вірмо, що отримаємо. Проявімо послух нашому Предстоятелю, і якщо він поблагословив читати Акафіст Божій Матері і просити відвести біду від Лаври – так і треба робити.

  Цей природний хід подій, при якому в Лаврі було все спокійно 14 жовтня, був обумовлений тим, що священноначалля УПЦ вчасно стало звертати увагу і вірян, і правоохоронних органів, і громадськості на загрозу захоплення обителі, що дозволило забезпечити її захист. У монастирі зібралася достатня кількість віруючих, готових відстояти свою святиню. Також, за інформацією каналу «Перший Козацький», близько тисячі бійців Національної гвардії чергували поблизу Лаври. Таким чином, святиня перестала бути «легкою здобиччю», а щоб зробити спробу її захоплення, знадобилося би набагато більше сил і засобів, аніж ті, на які могли розраховувати можливі провокатори.

  А що ж далі? Поки в країні кипить загострення політичних пристрастей – загроза зберігається. Поки на вулицях Києва намагаються організувати «третій Майдан» – загроза зберігається. Спроби захоплення Лаври, як і інших храмів УПЦ, можуть відбуватися як централізовано, так і з ініціативи якихось окремих груп радикалів, котрі вважають себе вершителями історії. Діючому Президенту провокації проти Лаври, як і будь-які інші спроби розхитати ситуацію, невигідні, тому він буде намагатися їх припиняти. Інша справа, що для нього набагато важливішою, ніж безпека Лаври, є безпека власної персони. Тому поліція і Нацгвардія, котрі охороняють Лавру, можуть бути в будь-який момент переведені ближче до Адміністрації Президента. Чим більше будуть розкручувати маховик протестів, тим більше зростатиме загроза Церкві. Чим більше розгоратиметься полум’я чергової революції чи перевороту, тим у більшій небезпеці опиняться монастирі і храми.

  До вечора 17 жовтня в Маріїнському парку і на вулиці Грушевського поруч із Верховною Радою вже почали ставити намети. Уже зламали металодетектори і стали проносити все, що заманеться. Уже відбулися сутички з поліцією, у деяких правоохоронців відібрали щити, а мирних громадян, яких бачили під Верховною Радою з ранку, замінили молоді люди в камуфляжі з шевронами добробатів. Уже з вуст Саакашвілі прозвучала вимога відставки Президента, що і є головною метою дійства, котре затівається. Ця вимога не буде знята, навіть якщо влада виконає формальні запити мітингувальників: скасування депутатської недоторканності, новий закон про вибори і закон про антикорупційні суди. Хто виявиться переможцем у цьому протистоянні – покаже час. У будь-якому випадку, Лавра як головна святиня України опиняється у небезпеці.

  У всі часи при загрозах святинь народ на їх захист збирав дзвін – сполох. У наш час цю функцію виконують соцмережі. Тому кожному храму необхідно відпрацювати канал оповіщення про загрозу і про заклик віруючих на захист. Треба створити відповідні групи в Viber, Telegram, Facebook і т.д. А самим вірянам бути готовими в будь-який момент кинути всі справи і прийти на захист святині.

  Треба слухати слова Блаженнішого Онуфрія, мудрого і духоносного архіпастиря, якого Господь промислительно поставив біля керма Церкви в цей непростий час. Робити те, до чого він закликає, і не робити того, від чого він просить утриматися. Але найголовніше – це молитва. «Пильнуйте й моліться, щоб не впасти у спокусу» (Мф. 26, 41). Молитися треба ще й для того, що саме молитва може допомогти розібратися в тому, що відбувається, не піддатися на красиві і брехливі гасла швидкого поліпшення життя, з якого б табору вони не звучали, і не бути самому втягнутими в «неплідні справи пітьми» (Еф. 5, 11).

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *