14 серпня Церква відзначає Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня

14 серпня Православна Церква відзначає Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження свята Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня: «внаслідок хвороб, що дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай зносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і на відведення хвороб».

Обряд Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня відбувався в стародавній Константинопольської церкви ще до навали турків і навіть до страшного спустошливої розорення міста хрестоносцями на початку XIII століття, коли Константинополь ще був як би другим Єрусалимом, другим Святим містом. З усіх кінців Візантійської імперії сюди звозилися всі святині, що знаходилися на території, підвладній православному імператору. Паломники, які могли в ті важкі часи здійснювати подорожі до святих місць, завжди намагалися побувати не тільки у Святій Землі, але і в Константинополі, де знаходилося збори всіляких православних християнських святинь. Частину Древа Хреста Господнього носили вулицями Константинополя в жаркі літні місяці, коли в місті траплялися властиві південному клімату мори. У той час ще не було таких засобів запобігання заразних хвороб, які знає сучасна медицина, – люди вдавалися тільки до Господа. Велику святиню носили по вулицях Константинополя і хворобливі і згубні пошесті припинялися.

Сьогодні також відзначається свято на честь Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці. На початку XII століття на Русі й у Візантії одночасно відбулися схожі чудеса. До цього періоду відноситься боротьба Візантії з кочівниками-іновірцями. Під час однієї битви візантійський імператор Мануїл побачив сяйво, що виходило від ікони Спасителя. Воно поширилося на все військо і на ворогів вселило жах, а в православних воїнів – мужність і віру в перемогу, яка і була здобута завдяки цьому чуду. У той же рік і в той же місяць на Русі сталося щось подібне. Князь Андрій Боголюбський пішов війною на кочівників, постійно мучив російським землям. Під час битви також від ікони – цього разу від ікони Божої Матері – виходило сяйво. Це чудо надихнуло князя Андрія і його воїнів – благодать Божа одночасно вселила мужність у православних і малодушність в язичників.

Третє святкування сьогоднішнього дня присвячене пам’яті святих мучеників Маккавеїв, які були прихильниками партії Маккавеїв, повсталої проти Антіоха Єпіфана – сирійського царя, але грека за походженням. Єпіфан хотів змусити всі підвладні йому народи, в тому числі і іудеїв, поклонятися ідолам. Тоді юдеї підняли проти нього повстання, на чолі якого стояли сини священика Маттітії. Один з них, Юда, через дивної форми голови отримав прізвисько Маккавей, що означає «молотоподібна». Це був дуже мужній і талановитий полководець: з невеликими своїми загонами він зумів розгромити величезні полчища Антіоха Єпіфана. Маккавей загинув від руки іновірця, проте справа його не загинуло: Іудея відстояла свою релігію, в той час єдино істинну, або, як би ми зараз сказали, православну.

Вони мужньо постраждали від язичників, бо не захотіли приймати помилки, які їм нав’язував Антіох Епіфан, і з вірою у воскресіння мертвих віддали своє життя Богу.

Ці три події нібито волею випадку з’єднані в святкуванні в один день. Однак нічого випадкового взагалі в житті, а тим паче в Церкви Христової, не буває, хоча щось може залишитися і не зрозумілим нами. Це збіг повинний навчити нас тому, що є загальним в трьох таких різних подіях і в самих церковних звичаях. Перш за все необхідно сказати про найважливіше з цих свят: винесення чесних Древ Животворящого Хреста Господня. Ви чули сьогодні в читанні з послання апостола Павла: «Слово бо хресне погибающим убо юродство є» (1 Кор. 1, 18) і «ми ж проповідуємо Христа розп’ятого, юдеєм убо спокуса, еллінам ж безумство» (1 Кор. 1, 23 ). Але для віруючих людей, незалежно від їхніх колишніх переконань і звичаїв, «слово хресне» – це Божа Сила і Божа Премудрість. Чому Хрест є для нас Божої Силою і Божої Премудрості? Чому апостол Павел говорить: «Не бажаю хвалитися, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа» (Гал. 6, 14)? Тому що через страждання на Хресті Господь врятував людський рід. Юдеям здавалося дивним, незвичним і незрозумілим, що Всемогутній Бог – а ми віримо, що Ісус Христос є Син Божий і Бог, – проявив неміч і слабкість. Елліни ж не могли зрозуміти, як взагалі Бог може страждати, як істота духовна може випробувати муки, властиві людині. Розп’яття вважалося в язичницькому світі, та й серед іудеїв, найстрашнішою і ганебної стратою, навіть в Мойсеєвім законі сказано: «Проклятий перед Богом всякий повішений на дереві» (Втор. 21, 23).

Язичники та іудеї не розуміли, як Розп’яття могло з’явитися Божої Силою і Божої Премудрості. Вірно, що істота абсолютно духовна, яким є Бог, не страждає. Якщо людська душа, будучи духовною, зазнає страждання разом з тілом, то абсолютний дух страждати і взагалі змінюватися, оскільки є істотою досконалим, не може. Але Господь, таємничим чином з’єднавшись з людським єством, постраждав не як Бог, а як людина. Постраждав Той, Хто був і Богом, і людиною, тому ми говоримо, що постраждав Бог Своїм людським єством. Через Хресні страждання милість Божа вилилася на весь людський рід. І мало того, що Син Божий спокутував наші гріхи Своїми Хрещеними муками, а потім воскрес з мертвих і цим знову відкрив віруючим шлях на небеса, досі закритий гріхопадінням наших прабатьків, Він освятив і саме Древо Хреста. Спокутні страждання Господа при найбільшому Його приниженні як Людини, або, як висловлюються святі отці-богослови, Божественному істощанні, були неймовірно страшними. Пророк Ісая говорить про них так: «Він був презренний применшуючи перед людьми» (Іс. 53, 3). Але в той же самий час незмірна, нескінченна Божественна благодать вилилася через людське приниження на все те, завдяки чому відбулося спокутних страждань і Жертва, – і на Хрест Господній.

Благодать Божа зробила знаряддя страти своїм джерелом, або, можна сказати, провідником, назавжди зв’язавши Божественне благовоління, Божественне дійство з Хресним Древом. Таким чином воно стало не тільки символом, а й безпосереднім знаряддям спасіння людини, і тому ми славимо Хрест Господній і вдаємося до зображення Хреста, а тим паче до часток самого Древа Животворящого Хреста Господнього. Через нього діє Божественна рятівна благодать, що вилилася від Господа Ісуса Христа через Його страждання на весь людський рід.

Православний вісник



З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *