14 серпня Церква відзначає Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня

14 серпня Православна Церква відзначає Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження свята Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня: «внаслідок хвороб, що дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай зносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і на відведення хвороб».

Обряд Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господня відбувався в стародавній Константинопольської церкви ще до навали турків і навіть до страшного спустошливої розорення міста хрестоносцями на початку XIII століття, коли Константинополь ще був як би другим Єрусалимом, другим Святим містом. З усіх кінців Візантійської імперії сюди звозилися всі святині, що знаходилися на території, підвладній православному імператору. Паломники, які могли в ті важкі часи здійснювати подорожі до святих місць, завжди намагалися побувати не тільки у Святій Землі, але і в Константинополі, де знаходилося збори всіляких православних християнських святинь. Частину Древа Хреста Господнього носили вулицями Константинополя в жаркі літні місяці, коли в місті траплялися властиві південному клімату мори. У той час ще не було таких засобів запобігання заразних хвороб, які знає сучасна медицина, – люди вдавалися тільки до Господа. Велику святиню носили по вулицях Константинополя і хворобливі і згубні пошесті припинялися.

Сьогодні також відзначається свято на честь Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці. На початку XII століття на Русі й у Візантії одночасно відбулися схожі чудеса. До цього періоду відноситься боротьба Візантії з кочівниками-іновірцями. Під час однієї битви візантійський імператор Мануїл побачив сяйво, що виходило від ікони Спасителя. Воно поширилося на все військо і на ворогів вселило жах, а в православних воїнів – мужність і віру в перемогу, яка і була здобута завдяки цьому чуду. У той же рік і в той же місяць на Русі сталося щось подібне. Князь Андрій Боголюбський пішов війною на кочівників, постійно мучив російським землям. Під час битви також від ікони – цього разу від ікони Божої Матері – виходило сяйво. Це чудо надихнуло князя Андрія і його воїнів – благодать Божа одночасно вселила мужність у православних і малодушність в язичників.

Третє святкування сьогоднішнього дня присвячене пам’яті святих мучеників Маккавеїв, які були прихильниками партії Маккавеїв, повсталої проти Антіоха Єпіфана – сирійського царя, але грека за походженням. Єпіфан хотів змусити всі підвладні йому народи, в тому числі і іудеїв, поклонятися ідолам. Тоді юдеї підняли проти нього повстання, на чолі якого стояли сини священика Маттітії. Один з них, Юда, через дивної форми голови отримав прізвисько Маккавей, що означає «молотоподібна». Це був дуже мужній і талановитий полководець: з невеликими своїми загонами він зумів розгромити величезні полчища Антіоха Єпіфана. Маккавей загинув від руки іновірця, проте справа його не загинуло: Іудея відстояла свою релігію, в той час єдино істинну, або, як би ми зараз сказали, православну.

Вони мужньо постраждали від язичників, бо не захотіли приймати помилки, які їм нав’язував Антіох Епіфан, і з вірою у воскресіння мертвих віддали своє життя Богу.

Ці три події нібито волею випадку з’єднані в святкуванні в один день. Однак нічого випадкового взагалі в житті, а тим паче в Церкви Христової, не буває, хоча щось може залишитися і не зрозумілим нами. Це збіг повинний навчити нас тому, що є загальним в трьох таких різних подіях і в самих церковних звичаях. Перш за все необхідно сказати про найважливіше з цих свят: винесення чесних Древ Животворящого Хреста Господня. Ви чули сьогодні в читанні з послання апостола Павла: «Слово бо хресне погибающим убо юродство є» (1 Кор. 1, 18) і «ми ж проповідуємо Христа розп’ятого, юдеєм убо спокуса, еллінам ж безумство» (1 Кор. 1, 23 ). Але для віруючих людей, незалежно від їхніх колишніх переконань і звичаїв, «слово хресне» – це Божа Сила і Божа Премудрість. Чому Хрест є для нас Божої Силою і Божої Премудрості? Чому апостол Павел говорить: «Не бажаю хвалитися, хіба тільки хрестом Господа нашого Ісуса Христа» (Гал. 6, 14)? Тому що через страждання на Хресті Господь врятував людський рід. Юдеям здавалося дивним, незвичним і незрозумілим, що Всемогутній Бог – а ми віримо, що Ісус Христос є Син Божий і Бог, – проявив неміч і слабкість. Елліни ж не могли зрозуміти, як взагалі Бог може страждати, як істота духовна може випробувати муки, властиві людині. Розп’яття вважалося в язичницькому світі, та й серед іудеїв, найстрашнішою і ганебної стратою, навіть в Мойсеєвім законі сказано: «Проклятий перед Богом всякий повішений на дереві» (Втор. 21, 23).

Язичники та іудеї не розуміли, як Розп’яття могло з’явитися Божої Силою і Божої Премудрості. Вірно, що істота абсолютно духовна, яким є Бог, не страждає. Якщо людська душа, будучи духовною, зазнає страждання разом з тілом, то абсолютний дух страждати і взагалі змінюватися, оскільки є істотою досконалим, не може. Але Господь, таємничим чином з’єднавшись з людським єством, постраждав не як Бог, а як людина. Постраждав Той, Хто був і Богом, і людиною, тому ми говоримо, що постраждав Бог Своїм людським єством. Через Хресні страждання милість Божа вилилася на весь людський рід. І мало того, що Син Божий спокутував наші гріхи Своїми Хрещеними муками, а потім воскрес з мертвих і цим знову відкрив віруючим шлях на небеса, досі закритий гріхопадінням наших прабатьків, Він освятив і саме Древо Хреста. Спокутні страждання Господа при найбільшому Його приниженні як Людини, або, як висловлюються святі отці-богослови, Божественному істощанні, були неймовірно страшними. Пророк Ісая говорить про них так: «Він був презренний применшуючи перед людьми» (Іс. 53, 3). Але в той же самий час незмірна, нескінченна Божественна благодать вилилася через людське приниження на все те, завдяки чому відбулося спокутних страждань і Жертва, – і на Хрест Господній.

Благодать Божа зробила знаряддя страти своїм джерелом, або, можна сказати, провідником, назавжди зв’язавши Божественне благовоління, Божественне дійство з Хресним Древом. Таким чином воно стало не тільки символом, а й безпосереднім знаряддям спасіння людини, і тому ми славимо Хрест Господній і вдаємося до зображення Хреста, а тим паче до часток самого Древа Животворящого Хреста Господнього. Через нього діє Божественна рятівна благодать, що вилилася від Господа Ісуса Христа через Його страждання на весь людський рід.

Православний вісникЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *