Сьогодні День святої П’ятидесятниці (Трійця)

Сьогодні День святої П'ятидесятниці

У свято П’ятидесятниці Свята Церква згадує і прославляє зішестя на апостолів Святого Духа у вигляді вогненних язиків. Назву П’ятидесятниці це свято отримало тому, що ця подія сталася в п’ятдесятий день після спасительного Воскресіння Христового.

Свято П’ятидесятниці відзначалося і в старозавітній церкві, але воно було пов’язане зі згадуванням дарування Синайського закону, отриманого євреями через 50 днів після виходу їх з Єгипту. У юдеїв П’ятидесятниця була одним з трьох великих свят. В це урочисте і радісне свято вони стікалися до Єрусалиму у великій кількості, щоб принести в подяку Богу встановлену законом жертву. Це вважали для себе обов’язковим і ті юдеї, які жили в інших країнах.

У сучасній церковній практиці цей празник називається також Днем Святої Трійці. Остання назва пояснюється тим, що зішестям Святого Духа на апостолів відкрилася освячуюча діяльність третьої Особи Пресвятої Трійці, і вчення Господа Ісуса Христа про Триєдиного Бога і участь Трьох Осіб Божества в спасінні людського роду досягло довершеної ясності і повноти.

О третій годині, за нашим часом – о дев’ятій годині ранку, в Сіонській світлиці, де перебували після Вознесіння Христа в постійній молитві апостоли, раптово почувся шум з небес, який наповнив весь будинок і був чутний далеко за його межами. В повітрі з’явилася безліч вогненних язиків, вони на мить опустилися на голови апостолів і лише світили, але не палили. Разом з цими зовнішніми явищами послідувало внутрішнє, доконане в душах апостолів.

Дух Святий назавжди наповнив Собою душі апостолів. Між тим, шум з неба залучив до Сіонській світлиці безліч юдеїв. Вони були вражені несподіваним для них явищем: учні Христові, галілеяни за походженням, люди невчені й неосвічені, раптом заговорили на іноземних мовах. Здивування багатьох перейшло в жах, але знайшлися і ті, хто “глузуючи, говорили”, що апостоли “напилися солодкого вина”. Тоді святий апостол Петро виголосив першу проповідь, слова якої проникли в серця всіх, хто слухав і перемогли їхню завзятість. Вислухавши його, вони серцем розм’якли, та й сказали Петрові та іншим апостолам: що нам робити, мужі браття?” “Покайтеся, і нехай хреститься кожен із вас в ім’я Ісуса Христа для прощення гріхів, і приймете дар Святого Духа”, – відповідав їм Петро. Після цього “охоче прийняли слово” негайно покаялися, увірували, хрестилися, і до Церкви Христової “приєдналося того дня душ тисяч зо три”.

День Святої П’ятидесятниці здавна вважався днем народження Церкви Христа Спасителя, створеної не стараннями людських тлумачень і міркувань, але Божественною благодаттю. На Трійцю прийнято прикрашати храми і будинки гілками дерев, травою і квітами. Так святкувала П’ятидесятницю Церква Старозавітна; так, ймовірно, була прикрашена і Сіонська світлиця в той благословенний день.

Тропар

Благословен еси, Христе Боже наш, Иже премудры ловцы явлей, низпослав им Духа Святаго, и теми уловлей вселенную, Человеколюбче, слава Тебе.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *