Велика Вітчизняна. 1418 днів і ночей наш народ йшов до перемоги над фашизмом

Велика Вітчизняна. 1418 днів і ночей наш народ йшов до перемоги над фашизмом

«22 июня, ровно в 4 часа – Киев бомбили, нам объявили, что началась война» – це канонічний, звичний нам за підручниками, початок війни. Для радянських людей, що складалися з народів Радянського Союзу, почалася Велика Вітчизняна війна.

І не можна розглядати напад «Нової Європи», з волі Гітлера, на СРСР в контексті історії всієї Другої світової війни. Саме Великою Вітчизняною назвали війну в радянській пресі, саме так назвав її генералісимус Сталін у своєму драматичному зверненні до братів і сестер 3 липня 1941 року.

Чому це так важливо: довести, що Німеччина напала на СРСР без оголошення війни? Тому що сьогодні політичні перевертні в ім’я шкурних інтересів поставили за мету змінити в пам’яті сучасних поколінь ставлення до нашої історії і справи наших предків. Це вони заборонили вживати словосполучення «Велика Вітчизняна», аж до вилучення цих слів з літератури, преси, навіть з назв пам’ятників, інститутів і музеїв. Саме в ім’я цієї мети центральний музей Великої Вітчизняної війни в Києві було перейменовано.

І це – найяскравіший приклад агресії проти національної історії і національної пам’яті, яка є частиною ідеології Інституту національної пам’яті (В’ятровича). Це відомі і трагічні події сучасності, які за своїм злочином перед людством рівні нападу нацистської Європи на чолі з Німецьким Рейхом на нашу країну. На СРСР. На Україну.

Ревізіоністи (ті, хто переглядає історію) стверджують, що довгі роки теза про напад без оголошення війни не брала до уваги Ноту, зачитану міністром закордонних справ Рейху Ріббентропом повноважному представнику СРСР в Німеччині Деканозову (Деканозішвілі) в Берліні, і Ноту того ж змісту, яку передав посол Рейху в Москві Шуленбург наркому Заксправ і голові Раднаркому Молотову.

Цю ноту ревізіоністи називають «оголошенням війни», після якого було вторгнення німецьких військ, зосереджених вздовж державного кордону і демаркаційних ліній, що розділяли дві країни.

Насправді – це було не так. Історичні факти, підтверджені свідками, очевидцями і учасниками названих подій, говорять про те, що вторгнення почалося до того, як німецькі дипломати оголосили про нього.

Авіаційний наліт, що випереджає наземне вторгнення, почався близько трьох годин ночі 22 червня 1941 року. В 3:06 за московським часом начальник штабу Чорноморського Флоту СРСР контр-адмірал Єлісєєв наказав відкрити вогонь по німецьких літаках, чим порушив директиву Генштабу «не піддаватися на провокації».

Цей рішучий і самовідданий вчинок чесного солдата і свідомого червонофлотця став першим доведеним бойовим наказом, відданим в збройних силах СРСР в ході Великої Вітчизняної війни. У цей же самий час, в Берліні, перекладач МЗС Рейху Еріх Зоммер ще спав у своїй квартирі.

Лише близько чотирьох годин ранку 22 червня 1941 року підлеглий Ріббентропа був розбуджений своєю матір’ю, щоб взяти слухавку і отримати розпорядження від шефа відомства протоколу МЗС Штрака прибути в службовій уніформі на Вільгельмштрассе 75, де знаходився МЗС Рейху.

О 4 годині ранку Еріх Зоммер зв’язався з секретарем-перекладачем радянського повпреда Бережкова, а потім відправився на службовому автомобілі на вулицю Унтер-ден-Лінден в повпредство СРСР.

Цією машиною Зоммер доставив повпреда Деканозова і його секретаря Бережкова в меморіальний кабінет Бісмарка, де Ріббентроп доручив зачитати документ від уряду Рейху.

І Зоммер озвучив цей текст російською мовою. На що Деканозов, почервонівши, відповів жалюгідними словами: «вельми шкодую». На годиннику була половина п’ятого ранку за московським часом.

У Москві посол Німецького Рейху (прихильник миру з СРСР) граф Вернер фон дер Шуленбург в компанії перекладача Густава Хiльгера прибув в Кремль, до Молотова. І передав зміст меморандуму на словах. На годиннику була половина шостого. Через півгодини, в Берліні, Ріббентроп дасть прес-конференцію з приводу радянсько-німецьких відносин.

Різниця в дві години між Москвою і Берліном дозволила мемуаристам, які, як і Еріх Зоммер, були учасниками і свідками тієї жахливої ночі, написати в спогадах про те, що СРСР був поставлений до відома про початок німецького вторгнення пізно ввечері, 21 червня. Це неправда. Зоммер свідчить інше. Він особисто переклав звернення до повпреду СРСР о четвертій ранку по Берліну.

І оскільки радянський контр-адмірал Єлісєєв жив за московським часом, то ми розуміємо, що на момент зачитування «Меморандуму Гітлера» Люфтваффе вже три години як почали бомбити територію СРСР, а Вермахт вже дві години, як порушив кордон.

Було завдання – напасти раптово. Несподівано, правда? А ви знали про те, що меморандум рейхсканцелярії про оголошення війни Радянському Союзу не містив слів «оголошення війни»?

Про це свідчить не тільки Еріх Зоммер. Про це пишуть всі свідки зустрічі Ріббентропа з Деканозовим в меморіальному кабінеті Бісмарка на Вильгельмштрассе. І перекладач Густав Хильгер, який перекладав все радянсько-німецькі «партнерські» зустрічі, починаючи з пакту «Молотова-Ріббентропа», свідчить про це.

Ніяких претензій до СРСР до віроломного вторгнення не було. Все було підпорядковане завданню напасти раптово.

Ріббентроп передав текст, який 22 червня 1941 року озвучив сам Гітлер для німецького народу. «Меморандум Гітлера». Він теж не містить слів «війна» або «оголошення війни». Це легко перевірити.

Катастрофа 1941 року: Білостоцький, Мінський, Уманський, Київський котли

Раптовий і без оголошення війни напад нацистської Німеччини на СРСР своєї кінцевої мети не досяг. Але всіма перевагами чинника раптовості Гітлер зміг скористатися сповна. О 2:30 ранку за московським часом Вермахт, Люфтваффе і Крігсмаріне (ВМФ) отримали умовний сигнал «Дортмунд», який означав наказ виконати план «Барбаросса».

СРСР про підготовку вторгнення, безсумнівно, знав. Але був до нього не готовий. Уже в ході першого тижня вторгнення, під час найбільшої в історії танкової битви під Дубно, радянські війська були розбиті і втратили майже 4381 танків з 5826. Адепти Суворова-Різуна говорять про чисельну перевагу і якісно кращі радянські танки.

Але нас не обманювали в школі. Причиною такого розгрому були раптовий напад, слабка підготовленість військових, відсутність у них бойового досвіду, технічний стан танкового парку, погані комунікація і взаємодія. А також відмінна протитанкова артилерія німців, що мала на озброєнні не «колоталки», про яких пише Суворов, а 88-міліметрові зенітні знаряддя, котрі знищували з далеких дистанцій по 20-30 танків противника. Наших «кращих в світі танків».

А головне: гітлерівці мали досвід взаємодії, комунікації та ведення таких масштабних бойових дій. Наші ж війська нічим подібним похвалитися не могли. Танкісти мали 2-5 годин навчального водіння, в той час як німецькі мали не менше ніж 50, причому в бойовій обстановці.

Що сказати ще? Чим доводити очевидне? Порівнювати масштаби операції «Гельб» (розгром і окупація Франції) і боїв при Халхин-Голi? Битви біля озера Хасан і операцію «Везерюбунг» по захопленню Данії і Норвегії?

Визвольний, але абсолютно мирний (майже) марш-похід в західну Польщу і квітневу війну 1941 року, коли за два тижні капітулювали Югославія і Греція? Навіть в ході Польської кампанії 1939 німці нарощували реальний бойовий досвід. А наші війська йшли маршем.

Військо Польське, отримавши наказ свого міністра Ридз-Смігли, не чинило опору РККА. І тут головний висновок тільки один. Кількість і якість не завжди ідентичні. А новітні танки не завжди перевага.

І була ця катастрофа 1941 року. Були Білостоцький, Мінський, Уманський, Київський котли. Був наказ, що забороняв переходити до оборони і рити окопи, але наступати на Краків і Люблін. Були спалена авіація і склади ПММ. Були мільйони біженців і полонених. Був бардак і недбалість. Були шпигунство і шкідництво.

Все це – внаслідок безвекторності і політики «партнерства» із ворогом і чарівної кривої різких змін ідеологічних концепцій. Бо радянські солдати і офіцери ще довго не могли повірити в те, що так швидко ворог може стати союзником, а потім знову стати ворогом. Про що багато хто попереджав. Багато хто знав, що війна неминуча. Багато хто не вірив у щирість цього «партнерства».

Саме вони й народили великий опір, яка зробила «третю вітчизняну» – Великою Вітчизняною. Був контр-адмірал Єлісєєв, який ризикував стати «до стінки», але наказав стріляти по літаках «партнерів». Були радянські морські піхотинці, які виконали доктрину вести війну на чужій території. Вони вели війну на території Румунії. У перші тижні війни. Була і людина, що стала за волею долі антигероєм і генералом-зрадником. Генерал Власов блискуче обороняв Київ та покинув його останнім, на чолі своєї 37 армії.

Врятував від найбільшого в історії розгрому сухопутних військ (Київський військовий округ), на відміну від командувача генерал-полковника Кирпоноса (загинув під час відступу) – свої війська в бойовому порядку, боєздатності і в строю. А потім відстояв Москву від групи Центр генерал-фельдмаршала фон Бока. І був Сталін, який, наказавши вивезти Уряд і священний артефакт більшовиків (тіло Леніна) в Куйбишев, сам залишився в Кремлі і став символом волі до опору. Тільки завдяки великим героям великі жертви 1941 року не стали марними. І завдяки їм було це зимове диво – наступ під Москвою, що став першим знаменням Великої Перемоги над Берліном.

1942 рік. Інтриги союзників

Суворим і страшним був рік після Різдва Христового 1941. Ми дізналися смак віроломства і поразки. У 1941 році ми втратили тисячі танків, гармат, літаків. Втратили величезні території Європейської частини країни. Були розгромлені три фронти і практично знищена кадрова, довоєнна армія.

Мільйони наших співвітчизників були змушені тікати від наступаючого ворога, інші мільйони зазнали горе переможених, опинившись під чоботом європейських армій. Нарешті, сотні тисяч наших солдат потрапили в полон. Великий ворог напав на нас.

Але той страшний рік завершився все ж перемогою. Світло в кінці важких поразок і катастроф з’явилося від залпів тисяч радянських гармат, які сповістили про контрнаступ під Москвою. Столиця Радянського Союзу не була здана великому ворогові. З’явилася надія. Але наслідки поразок 1941 року треба було ще подолати. Ворог, як і раніше, окуповував більшу частину європейської території СРСР.

Наші війська залишили Молдавію, Україну, Білорусію, Прибалтику. Був повністю оточений Ленінград. Європейські армії на чолі з Вермахтом все ще погрожували Москві, залишаючись від неї в небезпечній близькості. І наші предки, які зірвали план «Барбароса», які змусили німецькі та європейські війська зупинитися, на жаль, ще не знали, як навчитися перемагати непереможний Вермахт. Німецький Рейх був ще сповнений сил і міці.

Він ще міг перемогти і не залишив цієї мети. Він лише зупинився, щоб перевести дух і скласти новий план нового удару. І ті, хто зустрічав новий рік, читаючи зведення про велику перемогу під Москвою, ще не знали, що 1942 рік буде ще страшнішим, ще гіршим, ніж 1941-й.

Всі повідомлення радянського Інформбюро давали невірну картину війни, перебільшуючи втрати ворога. Тон такої інформаційної політики задав сам верховний головнокомандувач.

Тепер ми знаємо, що Сталін не був шокований нападом Гітлера і не втік на дачу, дізнавшись про напад Німеччини. Але цей «відхід» все ж був. Тиждень після нападу Гітлера Сталін працював цілодобово, намагаючись здійснити довоєнні плани «війни на чужій території». Але після розгрому Червоної армії на території України, в районі Бродів, де відбулася найбільша в історії танкова битва, програна нашими військами, стало ясно, що ворог зруйнував наші плани і нав’язав свої.

28 червня 1941 Сталін розуміє, що потрібен новий план. І яким би він не був – без єдиноначальності, без вождя – ніякий план в такій важкій оперативній обстановці не може здійснитися.

Тим більше, що військові вважали винним в поразках особисто його. Сталіна.

І був цей конфлікт між Жуковим і Берією, в присутності Йосипа Віссаріоновича. Де німі й покірні, навчені чистками в РККА часів «єжовщини» радянські генерали раптово стали зухвалими і різкими.

Сталін зрозумів, що страх більше не диктує покірність. Навіть розстріл командування Західного фронту не зміг повернути цей тотальний, довоєнний страх.

І Сталін взяв тайм-аут, де в точності розіграв епізод свого улюбленого історичного персонажа Івана Грозного, якого Йосип Віссаріонович визнавав учителем. Він змусив Політбюро злякатися перспективи залишитися без нього, перед обличчям військових. І цим Сталін забезпечив собі повернення свого єдиновладдя.

А потім, отримавши нову клятву вірності, вождь візьме собі цілком всю владу в СРСР. Громадянську, партійну і військову. А партію взагалі відсуне зі сцени до кінця війни. Політбюро, партійні конференції та з’їзди більше не будуть збиратися, поки ворог буде не розбитий. Сталін пам’ятає, чим скінчилася для Росії та її народів «багатоголова влада» під час Першої світової.

Цар, цариця, царська сім’я, міністри, Дума, Распутін, банкіри, газетярі, посольства союзників. Все це були центри влади, які ворогували між собою і невтомно інтригували, паралізуючи велику країну, не залишаючи їй надій на перемогу. Прирікаючи на поразку. Сталін не любив програвати, і він пам’ятав уроки історії. Він знав, чим закінчується делегування хоча б частини повноважень. І він зосередив всю владу в своїх руках. І це дало перші плоди – саме під Москвою.

Щоправда, єдиновладдя сильного вождя з самою найдисциплiнованiшою і єдиною в країні партією, гігантськими недоторканими територіями, людськими та матеріальними ресурсами – все ж не гарантували перемогу.

Величезний пролом, пробитий ворогом, не можна було закрити без допомоги сильних і багатих союзників. Але, на жаль, це були ті самі союзники, які штовхали Гітлера до нападу на СРСР.

Це були нещирі і неприродні союзники. Це були вороги. Капіталісти. Інший, ворожий більшовизму, світ. Ті, кого радянська пропаганда називала джерелом всіх воєн і всесвітнього зла.

Це одне не давало спокою і наводило на похмурі думки про те, чи не став сам Сталін, як Гітлер, лише пішаком у грі куди більш давніх і могутніх імперіалістичних держав.

Але виходу не було. СРСР ніс на собі весь тягар війни з Німеччиною, чого і близько не зазнала царська Росія. І з перших же листів переписки, яка зав’язалася з Черчиллем, Сталін просить про відкриття Другого фронту. Другий фронт – це відхід з-під Москви половини військ ворога.

І якщо так трапиться, то у Сталіна є нові, свіжі армії, які своєю масою подолають гітлерівців і дадуть шанс наступати більш широко, ніж під Москвою. Звільнити територію СРСР вже в 1942 році. Але у союзників був зовсім інший план.  Ані в 1941-му, ані після вступу у війну з Німеччиною найпотужнішої держави світу – США, Радянський Союз не отримав допомоги у вигляді відкриття Другого фронту.

Союзники, у свою чергу не довіряючи тому, хто ще недавно пив за здоров’я фюрера і ділив з ним Польщу, були готові і до розгрому СРСР, і до того, щоб цей гігант був знекровлений війною з Гітлером.

Як про це сказав, абсолютно відкрито, майбутній президент США Трумен.

Тільки-тільки СРСР був включений в програму ленд-ліза, тільки-тільки радянські і англійські війська окупували Іран, створюючи комунікацію між колишніми країнами-ворогами.

Але всі сили Європи стояли на нашій землі. Тому нічого не залишалося, як спробувати наступати в таких умовах, коли фронт – лише один.

І ці плани закінчилися ще страшнішими катастрофами, ніж в 1941 році. На жаль, але перемога під Москвою перетворилася лише в проблиск сонячного світла серед бурхливого тайфуну. Свіжі армії були готові наступати в трьох напрямках, з трьома завданнями: деблокувати Ленінград і звільнити Прибалтику, звільнити Харків і почати повернення України.

Нарешті, провести десантну операцію на Керченському півострові і звільнити Крим. Всі три наступальні операції закінчилися катастрофою.
Деблокувати Ленінград не вийшло. Любанська операція закінчилася котлом, перетворилася на бійню.

«З криком «Ура!» приходила нова хвиля атакуючих через широкий Волхов. Наші кулемети молотили нападників, артилерія і міномети розстрілювали їх загороджувальним вогнем, нападники залягали. Але комісари криками піднімали тих, що залишилися в живих, ті знову піднімалися і бігли до західного берега річки. На них знову навалювався вогонь. Убитих і поранених ставало все більше, вони вкривали річковий лід».

Це спогади німця. З них видно масштаб і жах боїв на Волховському фронті. Загиблих було так багато, що ніхто їх не рахував, не шукав і не ховав. Військові археологи донині знаходять в тих місцях підземні поклади непохованих захисників Батьківщини.

З річок і озер витягують танки, літаки, гармати, техніку. І ще один момент з цієї цитати ворожого солдата звертає на себе увагу. Про комісарів. Знаменитий вірш: «Комуністи – вперед!» – не порожні славослів’я. Наступати – було привілеєм. І цей єдиний привілей – підніматися в атаку першим, піднімаючи за собою солдатів – дістався більшовикам-комуністам.

І ось як саме описує це один з тих, хто йшов на німецьку молотарку і залягав серед сотень трупів бойових товаришів, покриваючи з ними річковий лід, який бачили з ворожих окопів.

«Наші тридцять замерзлих людей піднялися з яру і ланцюгом побігли в Теремець. Руки у бійців були зімкнуті попереду і заховані в рукава, а гвинтівки висіли у них на ременях.

Ми теж всі по команді комбата: «Вперед!» кинулися на лід Волхова і побігли до Теремця. На Волхові весь сніг був покреслений смугами від куль перехресного вогню кулеметів, утворюючи квадрати по 40-50 см. Такий щільний вогонь не залишав жодної надії на виживання».

Підсумки любанської операції були катастрофічними не з точки зору масштабності втрат (вони були меншими, ніж у 1941 році), а з точки зору безглуздості.

Загинула 2-а ударна армія, потрапив в полон герой оборони Києва і Москви, що відбив німців від столиці – генерал Власов.

Це тим більш драматично, що саме він стане символом колабораціонізму, погодиться співпрацювати з ворогом і буде страчений, як зрадник Батьківщини, вже після війни. Великий герой, що став великим зрадником.

Феномен генерала Власова залишиться навічно загадкою, яку так і не вдасться вирішити.

Важкою була поразка на Волховському фронті. Але ще важчою і невтішнішою вона була на Керченському півострові, де при спробі деблокувати Севастополь і звільнити Крим загинуло вдвічі більше, ніж під Ленінградом. 300 000 загиблих в цій операції. Майже 200 000 полонених.

Три армії були виведені з ладу. У той час, як противник втратив 10 000 солдатів і офіцерів. Драматизм і героїзм наших військ під час того невдалого наступу неперевершений. Війська серед зими йшли «по морю аки посуху».

51-я армія здійснила цей біблійний похід по льоду Керченської протоки. Щоб загинути в Криму. Лише щасливчикам вдалося вибратися живими з того пекла. Той самий випадок, коли живі заздрили мертвим. Жодного стаціонарного госпіталю на плацдармі не було. І поранені доставлялися баржами на Кубань.

Хто вижив при цьому – вважай народився вдруге. А потім по притиснутим до моря нашим військам стала працювати німецька авіація. «Полювання на дрохв». Як це було вже в 1940-му році, в Дюнкерку. Але тут була не Франція. І німці вже не були настільки галантні.
Важкі були поразки при Ленінграді і Керчі.

Але і ці моторошні невдачі не можуть зрівнятися з катастрофічними наслідками Харківської операції. Силою трьох фронтів наші війська перейшли в наступ з тим, щоб звільнити Харків і, прориваючись, звільнити Україну.

Але наступ на Харків, як і на Ленінград і на Севастополь, закінчився Барвінківською пасткою. Ще одним котлом, сотнями тисяч убитих і полонених. Втрати були менше, ніж в Криму і на Волхові. Але не набагато. А наслідки були набагато гірше. І контрнаступ ворога призвiв до повторення 1941 року.

Війська противника, в які входили армії Німеччини, Румунії та Італії, перейшли в наступ на Кавказькому напрямку. Був втрачений Ростов на Дону, Новоросійськ, Донська область, зданий Севастополь, ворог вийшов на Волгу і запалив нафтові свердловини в районі Моздока. Встановив прапор Рейху на Ельбрусі.

Почалася битва за Сталінград. І знову, як і в 1941 році, перед СРСР на повний зріст постала загроза поразки у війні. Ставка пішла на крайні заходи з метою забезпечення дисципліни, мотивації наступального духу.

І буде видано наказ №227 від 28 липня 1942 року. Червона армія буде змушена повернути «важку спадщину царської армії» – загороджувальні загони і штрафні частини. Саме так – те, що ставлять в провину «кривавому Сталіну», насправді придумав зовсім не Сталін.

І штрафні частини, і загороджувальні загони з кулеметами «Максим» – все це було в царській армії. Потім він поверне і погони. Але погони – це символ честі і слави. А їх на війні спочатку потрібно завоювати. І вони завоювали.

Але це буде декількома місяцями по тому. А поки – знову загроза поразки і програної війни. Цей драматичний момент не могли не помітити союзники, які вичікували і не бажали відкривати Другий фронт.

Черчілль із цікавістю спостерігав за новими військовими поразками своїх більшовицьких братів по зброї, яких він ненавидів.

Черчілль стежив, як гинуть сотні тисяч солдатів, які воюють на боці Великобританії, як вони, стікаючи кров’ю, відходять туди, куди не ступав навіть чобіт Наполеона. Все це мало обходило Черчілля. У нього був свій власний план. І цей план, заради якого Великобританія з США вели ту війну, вже почав здійснюватися.

Уже була підписана в серпні 1941 року «Атлантична Хартія».

Новий розподіл світу. Післявоєнного світу. Навіть не просто розподіл. Це був воістину історичний план глобальної перебудови для всього людства, який змінював координати історії і зробив світ таким, яким він зараз є. Не можна сказати, що Черчиллю подобався цей план.  Він явно був продовженням «14 пунктів» Вільсона, так і недограних США в 1918 році. Він явно був спрямований проти самої основи того світу, який знав і в якому прожив все життя Черчілль.

Це взагалі-то був не договір з союзником. Це був ультиматум нещадного, жадібного кредитора. Американці вимагали у Великобританії відмовитися від колоній, від сфер впливу, від протекціонізму. Вимагали дати державність для всіх племен, які хотіли державності. А далі – зовсім нечуване!

США відмовлялися від анексій, контрибуцій і чужих колоній після перемоги і вимагали того ж від Британської Імперії! Це був кінець європейської цивілізації і Вікторіанського світу, створеного Англійської короною.

Замість колоній, сфер впливу, таємної дипломатії, домінування Великобританії – колишня колонія пропонувала колишнiй метрополії принципи свободи морів, портів, торгівлі, інвестицій, обороту капіталів, ресурсів, ринків, трудящих, міграції …

Якби мова не йшла про право приватної власності, то Черчилль прийняв би цю програму за більшовицьку пропаганду часів Леніна і Троцького. «Без анексій і контрибуцій».

Але Черчілль розумів, що світ змінився. Після падіння Росії, Франції і взагалі всієї континентальної Європи, Британії не винести цієї ноші. Британії навіть не винести Суецький канал. На Олександрію наступає Роммель. Він уже в Ель-Аламейні.

А лукавий король Єгипту Фарук відправляє у відставку свого прем’єр-міністра, який спробував розірвати дипломатичні відносини з колабораціоністським і прогерманським режимом Віші у Франції. І британські війська здійснять переворот. Змусять призначити главою уряду Єгипту пробританського Наххас-пашу. Але Імперія все одно тріщить по швах.

У лютому відбулося те, перед чим бліднуть поразки більшовиків. Англійські війська здалися в Сінгапурі і здали місто японцям.

Все ближче армії ворога до найбільшої коштовності Британської Імперії. Положення віце-короля Індії стає двозначним, коли під час війни королеви з Гітлером опозиційний Лондону Ганді наважився листуватися з фюрером, висловлювати йому підтримку.

І в серпні 1942 року Індійський Національний Конгрес зриває маски і виступає під гаслом: «Геть з Індії!». Так що літо 1942 року стало критичним не тільки для Сталіна.

І Черчілль був змушений стримати свою аристократичну і імперську гординю. Того трагічного 1942 року Черчілль зазнав подвійне фіаско. Він був змушений погодитися поступитися пальмою першості в світі колишній колонії. Це раз. Але два – набагато гірше.

Черчилль вимушений вшанувати візитом столицю країни більшовиків. Тієї країни, яку він люто ненавидів останні двадцять років свого життя. І там буде апофеоз цього падіння.

Збентежений Черчілль буде змушений потиснути, як рівному, руку сина шевця, руку терориста, руку більшовика. Руку Сталіна.

«В ході цієї моєї місії я розмірковував про похмуру більшовицьку державу, яку я колись намагався задушити в колисці і яку до тих пір, поки не з’явився Гітлер, я вважав смертельним ворогом цивілізованої свободи. Що ж було моїм обов’язком сказати їм зараз?».

Єдине, що могло втішити Черчілля, що летів на борту бомбардувальника «Визволитель», це те, що він ніс Сталіну звістку про рішення його, Черчілля, і Рузвельта.

Другий фронт, незважаючи на важке становище СРСР, не буде відкритий в 1942 році. Обіцяють це зробити в 1943-му.

Щоправда, маленьке торжество Черчілля, яке, за його словами, було подібно до «людині, яка везе брилу льоду на Північний полюс», це крихітна зловтіха розбилася на дисперсні краплі об нового знайомого прем’єр-міністра Великобританії. Сталін не тільки не знітився перед аристократом.

Попихкуючи люлькою, він обрушив на Черчилля потік докорів і образ. Такого звернення, таких манер Черчилль не знав.

І він був змушений боязко сказати, що тільки «мужність ваших солдатів утримує мене від відповіді на ваші закиди». Але боязко. Несміливо, тому що Черчілль … побоювався Сталіна.

Настільки, що навіть у спогадах (вже після війни) він напише, що коли з’являлася в дверях фігура радянського прем’єра – він, Черчілль, вставав і вставав по стійці «струнко».

Катастрофи не сталося. Черчиллю довелося подружитися зі Сталіним. Роммель виїхав до Берліна лікувати дизентерію, а його армія була розбита і облишила спроби завоювати Єгипет.

Японські авіаносці були знищені, і флот Її Величності в союзі з флотом США зупинили нестримний наступ «самураїв», який перевершував за масштабами рух Вермахту по Росії.

А армія Радянського Союзу повторила диво 1941 року. І знову – напередодні Різдва. Причому ця перемога була куди величнішою, ніж в 1941-му, тому що війська нацистської Європи вперше відчули на собі жах потрапляння в гігантський котел, з якого вони не знайдуть виходу. І здадуться.

Доля Гітлера, нацистського режиму в Німеччині, більшості країн Європи буде вирішена героїзмом, силою і стійкістю тільки однієї армії. Червоної. Радянської. Нацистська «Вісь» від Атлантичного до Тихого океану буде розірвана. І ціну за це заплатять високу. А найвищу – заплатять народи СРСР.

1943 рік. Перелом війни

У 1943 році «Мосфільм» випустив у прокат історичний фільм «Кутузов». У той грізний час радянському кіно повернулася повноцінна функція «найважливішого з мистецтв». І кіностудії випускали в основному фільми двох видів: сучасні агітаційні, про війну, і історичні агітаційні, про війну.

Завдання підняти бойовий дух відчувалося в тематиці радянського кіно. Як, втім, і в інших фільмах воюючих країн. Радянський кінематограф повністю відповідав вимогам поточного моменту. Фільми 1943 року ще не славили перемогу. До перемоги було далеко.

Тому картина «Кутузов» закінчується не жирною крапкою в Парижі, але натхненною промовою головнокомандувача після розгрому Великої армії в Росії. А головною темою стало «подолання». Дотерпіти, вистояти і не піддаватися зневірі. Урок поразок важкий, але його потрібно вивчити. І фільм починається саме з поразок і відступу.

«Наполеон, зібравши шестисоттисячну армію, 24 червня вторгся в межі Росії. Французи зайняли Вільно, Полоцьк, Мінськ, Могильов, Вітебськ. Російська армія, уникаючи генеральної битви, відступала углиб країни».

Ці титри, атавізм німого кіно, нагадували драматичні зведення Радінформбюро 1941 і 1942 років. «Наші війська залишили». Ці слова, головного голосу країни, Левітана, пам’ятають до сих пір і датують 1941-м і 1942-м за похмурими, трагічними інтонаціями. Творці фільму провели пряму паралель між двома Вітчизняними війнами, починаючи з дати і обставин їх початку. Це доводило всім глядачам: вимушене залишення нашими військами території нашої країни – це просто повторення стратегічного плану Барклая-де-Толлі.

Уникаючи генеральної битви, відступати вглиб країни, залишаючи заради вимотування ворога наші міста. Ті самі міста, які були залишені в 1941 і 1942 роках.

І перші слова картини, сказані артистом Охлопковим, що грав командувача Першої російської армією, Барклая-де-Толлі, були саме про це. «Наказую залишити Смоленськ».

Смоленськ був залишений в 1941 році. Як і в 1812-му при Смоленську було дано бій, в якому ворог зрозумів, що похід на Росію — це не те саме, що європейський «бліцкриг». Червона армія, як і в 1812 році, змусила ворога перейти до оборони. А потім все одно залишила Смоленськ.
«Ви хочете відкрити Наполеону дорогу на Москву?». Це друга репліка фільму. Вона вкладена в уста артиста Серго Закаріадзе, що зіграв Петра Багратіона. Фільм відкритим текстом говорив про те, що він не про 1812 рік.

Не про яскравих, майже лубочних гусар, улан і гренадер, ошатних, як новорічна ялинка, а про мільйони невідомих солдатів в однакових, зелених гімнастерках, нерозпізнаних через довоєнні уявлення про народну армію, народжену революцією, яка відмовилася від «нерівності», від звання «офіцер», від погонів та інших символів «старого світу». Ці солдати і командири, в розумінні глядача, зливалися з історією і героями, що отримали великі перемоги. І «ті», і «ці» були «наші».

Перед лицем ворога народ був єдиний, і тільки в цій єдності був здатний відстояти свою землю. Відповідав фільм і на питання. Численні питання, які накопичилися до керівництва СРСР у мільйонів радянських людей. «Чому ми залишаємо Смоленськ? Чому?». Тридцятичотирирічний артист, Серго Закариадзе, який в 1943 році втілив героя Вітчизняної війни 1812 року, Багратіона, ставив це питання не артисту Охлопкову в ролі Барклая. Він, від імені народу, питав це у Сталіна.

І Барклай не був Барклаєм. Тому що реакції і репліки сценаристів показували нам зовсім іншу людину. Він мовчазний і спокійний. Він говорить мало, зважуючи слова і скупо відпускаючи їх. Він не може відповісти народу прямо. Він зберігає військову таємницю і показує, що у нього є план і віра в його втілення.

«Нехай кожен виконує свій обов’язок. Я виконую свій». Серго Закаріадзе – невпізнанний в цьому фільмі. В історію кіно його вигляд у тридцять чотири роки увійшов зовсім несхожим на п’ятдесятисемирiчного, реального Багратіона. Не впізнав ніхто Закаріадзе і в герої фільму про війну 1965 року «Батько солдата». У той час в кіно дозволили показувати, що насправді відбувалося в 1941 році. Жах розгрому і паніку відступів.

Героїзація «царського» періоду історії СРСР (історія Росії стала частиною цієї історії) почалася ще до війни. До війни на екрани вийшов цілий ряд фільмів, що прославляють тих, кого революція оголосила «експлуататорами». І головним серед довоєнних, «імперських» фільмів став «Петро Перший», де цар був показаний хіба що не революціонером.

Петро не був улюбленим історичним героєм Сталіна. Улюбленим був Іван Грозний. Він писав про нього на полях книг: «вчитель». Про нього теж знімуть великі картини. І Петро, і Іван в радянському кіно мали показати те, про що був і фільм «Кутузов».

Історична паралель двох історій. Єдність і нерозривність обох. Схожість задач і загальний фундамент. Об’єднані навколо лідера, проти ворога. Все це, в подачі адептів революції і радянської влади, було безсумнівно «контрреволюційним». Революція, громадянська війна і 20-ті мали зовсім інший погляд на речі.

Але світ змінився. Світовий революції не сталося, німецькі робітники і селяни стали фашистами і напали на батьківщину пролетарів усіх країн. Тому в ідеології стали переважати вже не «Комінтернівські» домінанти. 1941 і 1942 роки були найдраматичнішими в цій еволюції поглядів.

Довоєнні уявлення про світ і місце в ньому СРСР збанкрутували. Війна показала, що перемагати ворога можливо тільки «царським» способом.

Тому в січні 1943 року стало зрозуміло, що план у керівництва країни є. Керівництво вчиться на помилках і робить з важких уроків висновки. На підставі досвіду двох років війни проводяться реформи і перетворення в Червоній армії.

І в січні 1943 року, коли доля 6-ї армії Паулюса під Сталінградом була вирішена, і з’являються ці, двадцять років поспіль заборонені символи «царської» армії.

Погони і слово «офіцер». Під час революції наявність в будь-кого хоча б однієї ознаки каралося смертю, часто страшною. Погони вирізали на плечах. За знайдену офіцерську книжку ставили до стінки.

Під час громадянської війни нікому з більшовиків навіть в голову не прийшло б, що через чверть століття «червоні командири» будуть носити погони і звання «офіцер». Втім, війна змінила ці уявлення остаточно. А генеральний секретар партії більшовиків носитиме звання «генералісимус».

Всі ці кроки до символів «царської» армії були зроблені ще до війни. Війна все прискорила.

Сталін і керований ним СРСР вступили в союз з головними «імперіалістами», які в довоєнній пропаганді малювалися ще гіршими фашистами. І актриса, Любов Орлова, в ролі подорослішалої листоноші «Стрілки» з фільму «Волга-Волга», озвучить цю тезу в кінозбірці №4 від 1941 року.
«З нами могутні, передові країни світу», – сказала Стрілка. І додала, пафосно підкресливши ці слова, – «Америка і Англія! Могутній англійський флот воює разом з нами проти Гітлера!».

Могутній американський флот в момент виходу на екрани кінозбірки №4 ще не воював разом з нами проти Гітлера. Але на початок 1943 року вже рік як воював. Америці довелося випробувати і поразки, незрівнянні за масштабами з нашими, але настільки ж важкі. Настільки важкі, що ні в 1941-му, ні в 1942-му, США і Великобританія не відкриють другий фронт.

Не змогли вони зробити це і в 1943-му. Хоча висадка на Сицилії, повалення Муссоліні і звільнення Італії і будуть видаватися за «другий фронт» Черчиллем. Але Сталін обертав ці твердження британського прем’єра на жарт. Хоча союз трьох великих держав уже був укладений, СРСР приєднався до Атлантичної Хартії, яка створила той світ, який ми знаємо, і Сталін був змушений змінювати курс держави робітників і селян з урахуванням цих реалій.

І в травні 1943 року буде оголошено про розпуск Комінтерну. Статус «Штабу світової революції» буде знижений до рівня міжнародного відділу ЦК ВКП (б). «Америці та Англії» буде посланий сигнал про те, що СРСР більше не воює за те, щоб «від Японії до Англії сяяла Батьківщина моя». А воює він проти гітлерівського нацизму і тиранії. За співдружність Об’єднаних націй. Американський післявоєнний проект. У тих, хто два десятиліття слухав тези про «фашизм – передовий загон англо-американського імперіалізму», звичайно ж, накопичилися питання.

Але під час війни ці питання було прийнято не ставити. «Нехай кожен виконує свій обов’язок. Я виконую свій». Осад, звичайно ж, залишився.

Але немає в пропаганді кращого рецепта, ніж перемога після довгих двох років поразок. Сталінградський котел і 6-та армія Паулюса, що здалася, кадри кінозбірок з тисячами полонених німців – вилікували від «пораженських» питань і змусили перестати сумніватися в перемозі.

А слова «Англія і Америка», які нагадували незручні питання, були замінені на слова «союзники», США (замість довоєнних САСШ) і Великобританія (замість зневажливого «Англія»). Втім, «союзники» були лукавими. Другий фронт не відкривали, а тільки постачали СРСР сировину та озброєння. І вже зовсім незначним представлявся їх внесок у війну (Гуадалканал, Ель Аламейн, навіть висадка на Сицилії) в порівнянні з грандіозними перемогами СРСР під Сталінградом і Курськом.

Червона армія в 1946 році буде перейменована в Радянську і перетвориться в ту, яку ми знаємо і в якій служили. Але це буде після війни. А в 1943-му нарешті здійснилася довоєнна доктрина. Не відступати, а наступати.

Червона армія починає звільняти територію, яку наші війська залишили за два роки війни. І будуть в Москві після перемоги під Курськом перші у Великій Вітчизняній війні салюти на честь визволення Орла і Бєлгорода. Потім салюти стануть частішими, стануть звичними.

У листопаді 1943 року наші війська звільнять Київ – “Мать городов русских”, прорвуть блокаду Ленінграда, звільнять Ростов-на-Дону, Новоросійськ, Брянськ, Воронеж, Маріуполь, Донецьк, Луганськ, Дніпропетровськ, Харків, Бердянськ, Полтаву.

Всі назви, щодо яких раніше трагічними інтонаціями диктора Радінформбюро Левітана звучало це страшне слово «залишили», тепер звучали поряд зі словом «звільнили». І цією символікою перемоги і слави стане Смоленськ. Його звільнять у вересні 1943 року. Пряме відсилання до Вітчизняній війні 1812-го, коли повернення «ключ-міста» стало передвісником загибелі Наполеона і його імперії.
А в жовтні почнеться звільнення Криму.

Саме в 1943 році відбулися події, які вже післявоєнними істориками будуть названі «корінним переломом у війні».  Сумніватися в перемозі перестали, і до «антигітлерівської коаліції», яку на заході називали «об’єднані нації», стали приєднуватися інші, невоюючі країни.

Саме в 1943 році почнеться дипломатичний процес, який привів Європу і світ до того стану, який ми бачимо сьогодні. Стануть зрозумілі головні країни-переможниці.

І вони почнуть переговори про конкретні післявоєнні зміни. В окупованому радянськими та англійськими військами Тегерані відбудеться зустріч трьох лідерів, імена яких увійшли в історію. Сталін, Черчілль і Рузвельт. При цьому Рузвельт зупиниться в посольстві СРСР, що буде знаком особливого ставлення до «країні більшовиків», яка до війни була символом «вісі зла».

А король Великобританії, Георг V, доручить дону витончених мистецтв Глідоу з Оксфорда створити «Меч Сталінграда». Цей шедевр збройового мистецтва буде наповнений символікою і езотерикою. Як і все, що належить Британській короні.

Там був символ Тюдорів і червоні, масонські зірки (без серпів і молотів). Напис виготовив президент кембриджського Пембрук-коледжу, сер Елліс Ховелл.

За виготовленням стежили десять великих майстрів Гільдії золотих справ. Перед відправкою з Великобританії цей меч виставлявся в церквах і освячувався особливими молитвами. А передати цей подарунок короля Англії жителям міста Сталіна, сталінградцям, було доручено прем’єр-міністру особисто. Відбулася ця церемонія передачі меча в радянському посольстві в Тегерані, який став на переговорах резиденцією президента США.

Черчілль передав меч Сталіну. В одному залі зазвучали «Боже, бережи короля» і «Інтернаціонал». Це був кінець планів «світової пролетарської революції» і одночасно знак великого союзу, який підвів риску під політикою міжнародної ізоляції СРСР.

Світ змінювався на очах. Мільярди очей дивилися на це, мільярди вух це чули. І був серед них один журналіст, письменник, ветеран війни, який в Іспанії воював за республіканців, троцькіст Ерік Блек.

І в листопаді 1943 року, дізнавшись про Тегеранську конференцію, він сяде писати під псевдонімом Джордж Оруелл свій роман-антиутопію, який, знущаючись і бешкетуючи, назве принизливо «Скотний двір», де яскраво намалює злу карикатуру на союз «об’єднаних націй», в якому – все розчарування революціонера і адепта світової революції.

Написав, якими очима він бачив Тегеранську конференцію. «Звірі дивилися зовні в вікно, переводили погляди від свиней до людей, від людей до свиней, знову і знову вдивлялися вони в обличчя тих і інших, але вже було неможливо визначити, хто є хто». Як і годиться геніальному письменнику, Оруелл був провидцем.

Саме він придумав термін «Холодна війна». А його романи «Скотний двір» і «1984» стануть найвідомішими політичними антирадянськими памфлетами.

Але все це буде потім. А в 1944 році видавці зустріли «Скотний двір» більш ніж стримано. Тираж був крихітним, і критика мовчала про нього.

Місця для такої похмурої антиутопії у світовій літературі ще не було. Видавці висловлювали стримане обурення цим пасквілем на союзника Корони, якому Його Величність пожалував Меч Британської імперії. І тільки професіоналізм видавця не дозволив упустити цей роман. Радість перших перемог затьмарювала все.

У 1943-му союзники святкували і будували плани післявоєнного світу, абсолютно виключаючи будь-які протиріччя. Союз Об’єднаних Націй вже визначив долю світу.

СРСР виходив до кордонів Європи, а США і Великобританія вже чітко призначили термін відкриття Другого фронту. Все вже не буде як раніше. Але майбутнє все ще було невизначеним і туманним.

1944 рік. «Десять сталінських ударів» по Вермахту

В історію цей грандіозний рік повного визволення території СРСР, України, Білорусі, Литви, Латвії, Естонії, Молдови, Закарпаття – увійшов під іменем Сталіна.

Площа звільненої території – близько двох мільйонів квадратних кілометрів. Масштаб військових перемог обчислювався розгромленими арміями і фронтами ворога. Йшли в історію довоєнні держави і створювалися нові.

Вперше після Сталінграда Червона армія дала Вермахту урок, коли східний фронт Німеччини був знищений в результаті операції «Багратіон». Це була відповідь на 1941 рік, коли три наші фронти були розбиті підступним ворогом, який напав на нас без оголошення війни і розірвання договору про ненапад.

Червона армія в 1944 році повністю звільнила Україну, місто Львів, приєднала до УРСР Закарпаття та північну Буковину. Останні, завдяки цим перемогам, стали частиною нинішньої України. І як же мізерно виглядають адепти «декомунізації» на тлі цієї нашої вітчизняної і національної історії, нашої дійсної національної пам’яті.

У 1944 році була проведена найбільша фронтова операція в історії людства, операція «Багратіон».

Червона армія вимела окупантів з радянської Білорусі, повернула Мінськ, а потім – Прибалтику. «Десять сталінських ударів» вивели з війни союзника Рейху – Фінляндію. За один день поставили на коліна царську Болгарію.

Нарешті була поставлена жирна крапка на існуванні «Великої Румунії» і окупації нею Одеси, Молдови і Південної Бессарабії.

На цьому тлі не варто перебільшувати масштаб і значення грандіозної висадки десанту союзників у Нормандії. Операцію «Оверлорд» не можна порівняти з «Десятьма сталінськими ударами» ні в чому! Але другий фронт був відкритий. Це був кінець гітлерівської Німеччини і остаточний крах старого «поствікторіанського» Світу.

На союзницьких конференціях вже вирішувалося питання післявоєнного устрою в Європі, повної перебудови світу.

І якщо у Сталіна і його партії більшовиків були плани просування своїх ідей на тих територіях, куди ступить нога радянського солдата, то у його західних союзників в особі США були набагато більш масштабні плани з тотальної реформи всіх видів міжнародних відносин і світового устрою.

Це проголосила Атлантична Хартія. Умови вступу у війну США на боці Великобританії. Вона змусила Лондон відмовитися від територіальних претензій, анексій і розпустити колоніальну імперію. США вимагали визнати повну свободу торгівлі, морів і інвестицій без кордонів.

У 1944 році на конференції в Бреттон-Вуді будуть створені нині найпопулярніші кредитно-лобістські установи: Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) і Міжнародний валютний фонд (МВФ). СРСР приєднався до Хартії і до планів створення ООН у вересні 1941 року. Але Сталін не братиме участі ні в МВФ, ні в МБРР. Він знав суть цих установ і те, чим закінчується співпраця з капіталістичними банками.

Але і у Сталіна, в його країні і партії, була своя еволюція через війну. Її можна умовно назвати «контрреволюційною», тому що по суті вона була поверненням до царської Росії, її старих кордонів, її символів і її векторів. Повернулася майже царська форма, заборонені раніше погони і вже зовсім образливе слово «офіцер».

При цьому слово-бренд більшовиків «комісар» перестало бути чинним, пішло на сторінки підручників історії. Був розпущений Комінтерн, повернулися в кіно і на плакати царі і царські генерали, навіть царські військові марші. Наприклад, фільм 1943 року «Кутузов» починався з маршу Преображенського полку.

У школи повернуть майже гімназістськую форму, роздільне навчання хлопчиків і дівчаток. А в місті-символі Жовтневої та Світової революції, який вдалося відстояти в надважких умовах 900-денної блокади, сталося вже зовсім диво. У 1944 році «Проспект 25 жовтня» став знову називатися «Невським проспектом». «Площа Урицького» знову стала «Двірцевою». А «Вулиця 3-го липня» – «Садовою». Ім’я «Двірцевої» повернулося набережнiй перед «Зимовим».

Багато, дуже багато чого, свідчило про те, що СРСР вже не ой старий СРСР, який готував Світову революцію, говорив голосом Леніна і Троцького, залишився в минулому. І в США, країні, зобов’язанiй своїм народженням революції, були готові повірити в це.

США теж повстали проти тиранії. Там теж була громадянська війна і революційний терор. Там теж засновники держави були революціонерами і членами партій, що використовують п’ятикутні зірки, серпи, молоти, циркулі та інші інструменти праці і науки. До того ж США багато зробили для повалення тиранічної, царської влади і утвердження демократичного Тимчасового уряду.

А коли він збанкрутував і поступився владою іншому революційного органу – Радам – то США і їх не залишили без підтримки і шансу. Наприклад, один з пунктів президента Вільсона поставив умовою невтручання в громадянську війну в Росії, гарантував її державні кордони (за умови створення польської держави) і попередив від спроб анексії її колоніальних територій в Азії і Сибіру.

Нарешті хто, як не США, допомогли молодій Радянській республіці подолати післявоєнний голод і розруху? Хто допоміг скласти економічні плани, побудувати гіганти перших п’ятирічок, залучити інвесторів в освоєння природних багатств СРСР?

Франклін Рузвельт вірив в СРСР і поважав Сталіна. Він і сам був високоповажним будівельником масонської ложі і трошки засидівся в президентах.

Набагато довше, ніж це належить в демократичній країні з системою стримувань і противаг. І Рузвельту здалося мало того, що в 1940 році він пішов на третій термін. У 1944 році, вперше і єдино в історії США, Рузвельт був обраний президентом в четвертий раз.

На хвилі військових перемог. Більше в історії США такого не буде. У Сталіна ж це могло викликати повне схвалення. І він нарікав, коли Черчілль не був переобраний прем’єр-міністром Великобританії, а в Потсдам, замість нього, приїхав незначний Еттлі.

Сталін був розчарований в британській демократії, якщо лідера, який переміг Гітлера, не переобрали. Правда, і Рузвельт не приїхав в Потсдам, а приїхав Трумен.

Але у Рузвельта була пом’якшувальна обставина: він помер. Хоча чутки ходили різні. Отже, США вірили в те, що СРСР стає іншим – в 1944 році. Але у Англії, проти якої і була американська революція, на Радянський Союз був дещо інший погляд – консервативний. Лондон був не в захваті від дружби Рузвельта і Сталіна. І зовсім не вірив Москві.

А особливо нервувало Віндзор наближення більшовицьких армій до священних кордонів Старого Світу. Тому у Лондона був свій план на 1944 рік і на другу світову війну.

Нинішня влада України, яка встановилася після лютого 2014 року, проводить тверду і свідому політику викреслювання з національної пам’яті співвітчизників словосполучення «Велика Вітчизняна війна». Причини цього придумані різні, але головна мета полягає в тому, щоб замінити в свідомості цілих поколінь жителів України слова «Велика Вітчизняна війна» на слова «Друга світова війна».

З точки зору нинішньої влади не було ніякої «Великої Вітчизняної війни», а був лише радянсько-німецький фронт в контексті інших світових фронтів. Не будемо сперечатися чи полемізувати з цього приводу. Будемо використувувати лише факти. А факт, який спростовує всі ці побудови, полягає в тому, що Друга світова війна могла закінчитися ще в березні 1943 року.

Коротко ця концепція виглядає так. До нападу Гітлера на СРСР єдиною європейською країною, яка вела війну проти Німецького Рейху і його європейських союзників, була Великобританія. Вона стрімко втрачала сили, оскільки вела війну на двох фронтах. На протилежній півкулі її тіснила Японія. Але Британія залишалася наймогутнішою світовою державою, головною зброєю якої були її гроші і її зв’язки.

Перша і наймогутніша можливість Великобританії – це аристократи і зв’язки аристократів. Європа 30-х і 40-х продовжувала бути Європою «вікторіанською». А ця назва походить від імені британської королеви. І найтісніші зв’язки Корони на континенті (після падіння дому Романових) були саме в Німеччині.

Навіть спадкова хвороба останнього нещасного спадкоємця російського престолу передалася від королеви Вікторії через німецький Гессен-Дармштадтський дім. Британська і німецькі династії були пов’язані узами прямого, кровного споріднення. Причому королева Вікторія належала саме до німецької Ганноверської династії, а її спадкоємець – до Саксен-Кобург-Готської.

Після початку Першої світової війни на хвилі ксенофобії (яка так нагадує нинішню «декомунізацію») британська династія була перейменована в Віндзорську. Сучасники такою її і знають. Але це нічого не змінює. І справжнє прізвище королеви Єлизавети II – Саксен-Кобург-Готська, а не Віндзорська. І ось яку зброю це дало Великобританії у війні проти Гітлера.

Гітлер, з точки зору аристократів, був простолюдин з сумнівним в своїй законності і респектабельності родоводом. Його глибоко зневажали німецькі аристократи і державники старої «кайзерівської» і нової «веймарської» шкіл. Його справедливо вважали неуком, вискочкою, популістом і демагогом. Справедливо передбачали те, що Гітлер веде Німеччину до катастрофи, а німців – до національного колапсу, рівнозначного голокосту і геноциду.

І вони мали рацію! Мало хто в Рейху наважвався відкрито говорити про це, але думали так дуже багато. І цими опозиційними настроями вміло користувалися через агентуру впливу. А найнебезпечнішою для Рейху агентурою впливу були саме аристократи. Зв’язок Саксен-Кобург-Готської династії під вивіскою «Віндзор» зі своєю історичною Батьківщиною та родичами ніколи не переривався.

І коли Гітлер напав на СРСР, еліті Британії стало ясно, що Німеччині нацистів настав кінець.

Цю думку висловив прем’єр-міністр і аристократ, сер Уїнстон Черчілль, в своєму радіозверненні 22 червня 1941 року. Такої ж думки дотримувалися німецькі родичі правлячої в Великобританії Саксен-Кобург-Готської династії.

Але поки Вермахт блискуче перемагав СРСР, ці антигітлерівські настрої не могли втілитися в реальну антинацистську боротьбу.

Для того, щоб це сталося, Гітлеру треба було почати зазнавати поразок. Тому, коли час перемог над СРСР закінчився і сталося нечуване (здача 6-ї армії Паулюса), то і сталося те, що могло привести до падіння влади нацистів вже в березні 1943 року.

13 березня в літак JU-52, на якому Гітлер відвідав східний фронт, була закладена пекельна машина. Її заклали ті, хто, з точки зору глави Третього Рейху, не мали для цього мотивів, тому що хоробро билися з більшовизмом і були блискучими офіцерами Вермахту. Військова еліта і фронтовики.

Їх було двоє. Це начальник штабу 2-ї армії фон Тресков і його ад’ютант фон Шлабрендорф. Обидва – дворяни. Фюрер німецького народу залишився в живих тільки тому, що детонатор через перепади висоти не спрацював. Всього через вісім днів після цього, 21 березня 1943 року, в Берліні відзначався «День пам’яті загиблих на війні». В рамках офіційних заходів за участю глави держави (а також Гіммлера, Кейтеля і Герінга) було відвідування музею Цойгхауз на вулиці Унтер Ден Лінден, в центрі Берліна.

Екскурсію вів генерал-майор фон Герсдорф, начальник військової розвідки групи армій групи «Центр» і двоюрідний брат ад’ютанта фон Трескова. Під мундиром гіда був захований «пояс шахіда». Дві магнітні міни. Дворянин і офіцер був готовий шляхом самопідриву знищити Гітлера і вже привів у дію детонатор, але фюрер раптом заквапився і покинув Цойгхауз. І фон Герсдорф ледве встиг деактивувати «пояс шахіда».

Не будемо витрачати наш час на пошук справжніх причин того, що бомби під Гітлером так вперто не хотіли вибухати. Фон Герсдорф був єдиний iз «змови генералів», хто уникнув навіть арешту.

Його прямий спільник барон фон Лорінгхофен, коли змова зазнала фіаско, застрелився. Фон Тресков з тієї ж причини наклав на себе руки на передовій біля Білостока.

А його ад’ютант і двоюрідний брат невдачливого «арійця-шахіда», Фабіан фон Шлабендорф – був заарештований, засуджений, але за щасливим збігом обставин англійці якраз бомбили Берлін, одна бомба впала на Народний суд і на щастя – прямо на голову голові народного трибуналу, Роланду Фрейслеру.

А потім якась невидима рука ховала небезпечного змовника в концтаборах, поки його не звільнили американці. І фон Шлабрендорф і його двоюрідний брат фон Герсдорф зробили успішну кар’єру в ФРН і залишили нам спогади про «змову генералів» 20 липня 1944 року.

І ось найголовніша деталь, яка багато що пояснює. Дві магнітні міни, якими фон Шлабрендорф хотів підірвати Гітлера, були англійськими. Англійськими диверсантами були чехи, які вбили Гейдриха в Празі. Глава розвідки «Абвер» адмірал Канаріс був агентом впливу Великобританії. У змові, яка почала плестися ще до 1944 року, брали участь керівники імперської розвідки, еліта Вермахту, командувачі арміями.

Арміями, які воювали на заході, на сході і навіть командувач резервної (тилової) армії. У змові був начальник кримінальної поліції Рейху, начальник поліції Берліна, командувач окупаційними силами у Франції, командувачі фронтами у Франції і Бельгії, керівники військово-цивільних адміністрацій у Франції і Бельгії, командувач західним фронтом, військовий комендант Берліна, начальник штабу сухопутних військ, президенти земель, канцлери міст, міністри урядів земель.

Там же були начштабу управління озброєнь, глава управління кадрів і фінансів, головний квартирмейстер, начальник артилерійсько-технічної служби, служби командування Вермахту. Серед ворогів фюрера виявилися і справжні герої Третього Рейху: генерал-фельдмаршал Ервін Роммель, генерал-фельдмаршал фон Віцлебен, фельдмаршал Клюге, «панцер-генерал» танкових військ Гепнер.

Британська дипломатія успішно капіталізувала і конвертувала військові перемоги СРСР над Німеччиною, працюючи через агентів впливу на території нацистів. Традиційна британська політика непрямих дій. Це могло закінчитися капітуляцією Німеччини ще в 1943 році. Зрештою, в 1944-му, але вже не в липні, звичайно.

Плани змовників анітрохи не відрізнялися від планів Лондона. Їх спільною метою було недопущення експорту більшовизму в Європу, і локалізація СРСР за «лінією Керзона».

Якщо у цих планів і були шанси на здійснення в 1943 році, коли Червона армія лише почала свій переможний наступ, звільнення території Радянського Союзу, захопленої Німеччиною в 1941-1942 роках, то в липні 1944 року навіть найменшого шансу на можливість зупинити більшовизацію Європи не залишилося.

Це так само вірно, як і те, що «змова генералів» походила з Лондону. 1944 рік став вирішальним не тільки для начальника штабу 2-ї армії групи «Центр» фон Трескова.

Цієї мужньої людини, блискучого офіцера, якого зовсім безпомилково можна назвати справжнім бійцем руху антифашистського Опору, а не того пропагандистського або декоративного, яке зображували при наближенні радянських і англо-американських військ згодом.

І треба чітко розуміти, що якщо це так, то Париж звільнив аж ніяк не декоративний зіц-генерал Леклерк.

А герой ось цього реального, антифашистського Опору, генерал армії фон Штюльпнагель, який 20 липня 1944 року єдиний із змовників зробив все, як планувалося, а саме заарештував СС і гестапо, звільнивши Париж від влади Гітлера.

Але німецький Опір був союзникам вже не потрібний. Ставки на нього вже не робили. І максимум яку вигоду отримала Великобританія з «змови генералів» – це втрачений шанс убити Гітлера і психологічний ефект.

Разом з тим це був втрачений шанс для всієї Великобританії, одна з цілей якої збігалася з метою Гітлера. Зупинити більшовизм на «лінії Керзона». Але блискучі перемоги Червоної армії ніяких надій на цю таємну «крипто-дипломатію» і езотеричну «чудо-зброю» не дали. Хоча Гітлер все ще був живий, а Рейх НЕ розгромлений. Це мало статися в 1945 році.

1945 рік. Беззастережна капітуляція

Сьогодні громадянам України наказано думати, що ніякої Великої Вітчизняної війни не було, що це такий обман. А була тільки Друга світова війна, де був радянсько-німецький фронт. СРСР терпів лише поразки, вів війну безграмотно, що він би не переміг без підтримки «західних партнерів».

У Європі, з 1941-го до 1943 року, в ході Другої світової війни був один – єдиний фронт: радянсько-німецький. Інших не було. Але до початку 1945 року всі було вирішено і домовлено. Починаючи з підписання Атлантичної Хартії в 1941 році і закінчуючи (у 1944-му) економічною нарадою в Бреттон-Вуді, де були засновані фінансові закони майбутньої Європи і світу, вирішилися основоположні питання міжнародних відносин і правил, за якими будуть жити країни повоєнного світу.

Справа була за малим: добити Гітлера, роззброїти Німеччину, позбавити її територій з найбільш агресивним населенням і традиціями, денацифікувати, а союзників Німеччини, які теж були агресорами, винними у війні, пробачити.

Були прощені нацистська Угорщина, нацистська Італія, нацистська Словаччина, Хорватія, Болгарія, Іспанія, Норвегія, Нідерланди, Данія, Бельгія, Фінляндія, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Франція і Албанія. Відповідальною за їх спільну агресію і пособництво в розв’язанні війни призначили одну Німеччину.

Історія любить давати жорстокі уроки , і німцям довелося заплатити по жорстокому, нещадному рахунку за торжество 1941-1942 років. У 1944 році десять могутніх «сталінських ударів» звели нанівець всі надбання Німеччини в радянсько-німецькій війні. СРСР, будучи на голову розгромлений в 1941-1942-му роках, не загинув, але встав і продовжив битися. І переміг.

Держави, які будували себе на ідеях національного суверенітету, націоналізму, концепції «єдиної Європи» на основі суверенних національних держав, зазнали жорстокої поразки і були принижені.

Тому всі покоління, які народилися і виросли після війни – знають, що в розв’язанні Другої світової війни винна Німеччина, а не, наприклад, Угорщина або Польща.

Польща взагалі виявилася поза підозрою і носить статус «жертви німецько-фашистської агресії», яка першою впала під ударами Німеччини. Сьогодні «декоммунізатори» додають: «і СРСР».

Забуваючи, що Польща вступила в змову з Німеччиною набагато раніше, ніж СРСР. Це Польща, а не СРСР брала участь в поділі Чехословаччини.

Але залишимо це. Зараз мова про 1945-ий переможний рік, після якого світ став таким, яким він був аж до 1991 року і, в цілому, до цього дня. Отже, долі світу завжди вирішували сильні держави з потужною армією. І кордони держав малюють теж вони. Ніхто це не змінив. Тому ніколи, поки в світі домінує Потсдамська система, створена США, Великобританією і СРСР, ніколи в Польщі ніхто не вимагатиме повернення Львова.

Ніколи Німеччина не зажадає повернути Пруссію, Сілезію, Померанію, Мемель, Судетенланд, Кенігсберг і Данциг. Ніколи Україні, Білорусі та Литві не пред’являть претензії і не зажадають засудити незаконний поділ Польщі в 1939 році і повернути незаконно включені до складу цих держав, згідно пакту Молотова-Ріббентропа, території.

Засуджуючи незаконні депортації народів, ніколи не стануть засуджувати масові депортації німців Пруссії, Сілезії, Померанії і Судетської області. Чи не оголосять ці депортації геноцидом німецького народу. Жоден уряд жодної країни ЄС не платитиме компенсації нащадкам жертв цих депортацій. Ніхто не засудить за це Чехію і чехів, Польщу і поляків, Литву і литовців.

І ніколи включення до складу Української РСР Львівського, Тарнопольського, Луцького, Станіславівського і Люблінського воєводств Другої Речі Посполитої, а після війни – Закарпаття і північної Буковини, не буде визнано анексією і злочином сталінського режиму. З тієї ж причини пакт Молотова-Ріббентропа ніколи не буде офіційно визнаний злочинним і незаконним жодним урядом світу.

Крім двох. Нагадаю, що в жовтні 2016 року Верховна Рада України на своєму засіданні прийняла спільну з Польщею декларацію «Пам’яті і солідарності», яка засуджує пакт Молотова-Ріббентропа.

Вона повинна була бути з трьома учасниками. Третім учасником була Литва. Але Литва, на етапі ратифікації цього документа, чарівним чином з нього вийшла.

Лише один депутат Ради прочитав декларацію, і лаяв колег, які голосували за неї, останніми словами. І від нього ми й дізналися, що декларація має на меті засудження включення території східної Польщі до складу України.

«Дурнями» назвав українських декоммунізаторов син генерала УПА Романа Шухевича – Юрій.

У 45-му Третій Рейх уже був приречений. Але фюрер жив всупереч логіці. Всупереч логіці він напав на СРСР в 41-му, всупереч логіці не капітулював в 1943 році. Чим визначив тотальний крах Рейху. Втрачати Гітлеру не було чого, й подібно Наполеону він хотів все або нічого, зробивши заручниками своїх амбіцій мільйони людей.

Якби він дружив з логікою, то катастрофа німецького народу і старої Європи була б не такою масштабною. А розправа над німцями не була б такою жорстокою.

У 1945 році Люфтваффе вже не існувало. Крігсмаріне могли лише прикривати втечу цивільного населення від розправи (з чим більш ніж успішно справлялися).

Вермахт ж міг тільки загинути, стримуючи безприкладним героїзмом і стійкістю своїх солдатів вал військ противника, що котився на східному фронті.

На західному фронті Вермахт не тільки успішно відбивав англо-американський наступ, а й давав союзникам важкі уроки поразок.

Так в кінці 1944 року німці показали в пресі фотографії тисяч полонених американських негрів, які безславно здалися, коли Вермахт почав свiй блискучий наступ в Арденнах.

На заході війна спочатку була «дивною», потім її взагалі не було. А потім вона стала «галантною». Як всі європейські традиції. Німці лише галантно шарпали за загривок самих завзятих воєначальників США і Великобританії, які, на відміну від тих, хто був на східному фронті, і війни-то не бачили.

Війна стала золотим дном для підприємливої людини, коли мільярди не піддаються ніякому обліку. Найкласичнiший приклад – історія такого американського підприємця, Говарда Хьюза, який успішно розпиляв 50 мільйонів доларів на проекти літаків, які ніколи не брали участі в перемозі над Німеччиною.

І це тільки один приклад того, як далеко від війни, в воюючою Америці, підприємливі люди «перетворювали військові контракти в золото» в той час, коли мільйони радянських солдатів гинули на фронті.

Справжньому фронті. Східному фронті. Тому що крім східного фронту іншого до 1944 року на Європейському континенті не було. До речі сьогодні Говард Хьюз вважається «новатором», «піонером» і просто великою людиною. Просто дещо ексцентричним, але генієм. Про нього знімають фільми. Його грає Ді Капріо. І фільми ці збирають все ті ж мільйони доларів. А насправді, Хьюз – злочинець і шкідник, який підлягає «першій категорії».

Він просто вкрав гроші платників податків під фейковий проект. Дуже нагадує нинішню Україну?

Тільки один острівець Іводзіма площею 23 кілометри з абсолютно голою поверхнею американці звільняли півтора місяці.

Звільнили і зробили на вершині гори Сурібаті то саме історичне фото з американським прапором, яке тепер намагаються прирівняти до фотографії червоного прапора над Рейхстагом.

Припустимо.

Але в той же самий час, Червона армія за тиждень провела Вісло-Одерську операцію: за три тижні звільнила Польщу, яка трохи більше острова Іводзіма.

Так що порівнювати не можна. Незрівнянно.

Але якщо Иводзiма була островом-фортецею, то її можна порівняти з фортецею Кенігсберг. Так ось американці брали «фортецю» Іводзіма півтора місяці. А Червона армія взяла фортецю Кенігсберг за три дні. Знищили 42 000 солдатів противника. Взяли в полон майже 100 000. Втратили 4000 солдатів. Армія США взяла в полон 217 воїнів ворога і втратила більше, ніж японці. Стратегічне значення оволодіння Іводзімою сумнівне, тому що американці бомбили Токіо, користуючись аеродромами в Китаї.

Участь союзників СРСР, який вів Велику Вітчизняну війну, у Другій світовій війні була в основному економічною . Втім, це теж участь. США і Великобританію взагалі більше турбувало не якнайшвидше розбити Німеччину, а то, як переробити світ після війни на свою користь. Чим вони і займалися всю війну, не забуваючи про власну кишеню.

Тому що, наприклад, капіталізувати і легалізувати злодійство і шкідництво Говарда Хьюза допомагала родина президента США, Франкліна Рузвельта. До речі, про Рузвельта. Ця людина вважається одним із символів Перемоги.

Подібно бравому солдату Швейку, пішов на війну в інвалідному візку. Переможців не судять. Тому Рузвельту нащадки, звичайно, пробачили і нечувані в історії США чотири президентські терміни, і небачене крадійство грошей платників податків під час війни.

Республіканці з тривогою констатували те, що демократ Рузвельт став схожий на диктатора США, що дуже нагадував Сталіна. Більшовик Сталін став кращим другом демократа Рузвельта. Демократи перетворили США, державним, адміністративно-командним регулюванням економіки і розрослим бюрократичним апаратом, в «якийсь» СРСР.

Республіканець і кандидат в президенти, Томас Дьюї, публічно звинувачував Рузвельта в нечуваної корупції. Як приклад він наводив те, що президент Рузвельт відправив військовий корабель на Аляску, щоб він привіз до Вашингтона його собачку Фалу.

Але після перемог над японцями і німцями, ці звинувачення викликали в американців тільки регіт. І стоїть в меморіалі Франкліна Рузвельта у Вашингтоні ця статуя шотландського тер’єра Фали. Точно такий же допомагав радянському клоуну Карандашу сміятися над Гітлером і його бандою.

Переможців не судять. Перемога все списала. Правда, четвертий термін – було вже занадто, навіть для великого Рузвельта. Тому в Потсдам, на остаточний розпил післявоєнного світу він не поїде.

Його четвертий термін триватиме лише 61 день, і такого більше не буде в історії США. Звинувачення республіканців в розпилах і відкатах були справедливими. Так що ходили чутки, що у Рузвельта не було шансів дожити до Перемоги.

Втім, коли президенту Джону Кеннеді запропонували розслідувати і оприлюднити версію про вбивство Рузвельта, про його отруєння, він відмовився це зробити. Тому що не міг допустити і думки, що в підручники історії впишуть главу про те, що президентів США «труять, як пацюків» і взагалі усувають таємні кола. Ті самі «кола», які вбили і самого Кеннеді.

І це вбивство ніколи не буде розслідуване, а результати цього розслідування ніколи, поки існують США, не будуть вписані в підручники історії.

До речі, ще один переможець Гітлера, який зображений в складі «великого тріумвірату» в Лівадійському палаці в Ялті в 1945 році, теж не поїде в Потсдам. Але причина буде не настільки драматичною. Черчілля просто не оберуть прем’єр-міністром. Так що Сталін, який так добре домовився про майбутнє СРСР і Європи особисто з Рузвельтом і Черчіллем, розраховував на їх підтримку в подальшій дипломатії, як на братів по зброї, залишиться з носом.

Він поїде в Потсдам для підтвердження раніше досягнутих домовленостей щодо майбутнього післявоєнного світу один. І він побачить там за столом переговорів вже зовсім інших людей, які ніякого відношення до перемоги у Другій світовій війні не мали. Побачить масона Трумена, який стане тиснути на СРСР атомною бомбою, відкриваючи таким чином ядерну гонку і холодну війну, і абсолютно ніякого Еттлі, про якого навіть говорити і згадувати не варто.

Трумен, який не пережив зі Сталіним те, що пережив Рузвельт і Черчілль, від імені Заходу спробує в Потсдамі натиснути на радянську делегацію.

Полякати атомною бомбою. Лякаючи атомною бомбою, захоче спробувати «віджати» у СРСР результати його перемог. Захід вже бачив, як з січня 1945 року, починаючи з Албанії, в Європі повстали комуністи.

Як в Албанії, а потім і в Болгарії, і в Греції, і в Угорщині, і в Румунії, комуністи підняли голову після принижень 30-х років. І вони почали реконкісту. Реванш за поразки і приниження.

Комуністи робили те, що повинні були робити ще в 1918 році: формували революційні Ради. Причому СРСР зовсім не займався експортом революції. Сталін уже дружив з Рузвельтом, підписав Атлантичну Хартію, розпустив Комінтерн. А Червона армія вже не була революційною армією, де всі були рівні, де не було офіцерів, а тільки бійці і командири.

На вигляд Червона армія 1945 року майже не відрізнялася від царської армії. Ті ж погони, ті ж офіцери, ті ж генерали, той же характер, той же статут. Червона армія скоро взагалі перестане бути «червоною».

У 1946 році вона стане вже Радянською. Безсумнівно, СРСР радували комуністи Європи, які підняли повстання і влаштували революції. Безсумнівно, СРСР їх озброював і підтримував. Було б дивно, якби це було не так.

Але Сталін обіцяв Черчіллю і Рузвельту НЕ підпалювати всю Європу. І своє слово Сталін тримав.

Тому Греція, Франція та Італія залишаться капіталістичними, а Австрійської Демократичної Республіки не буде. Але комуністичне повстання, революція в Європі 1945 року – історичний факт. Це була бета-версія Світової революції, про яку так мріяли Ленін і Троцький. Але слово Сталіна Рузвельту і Черчиллю було дано.

Тому комуністи переможуть тільки там, де була призначена в Тегерані і Ялті радянська сфера впливу. Це була законна військова здобич СРСР. Народи Радянського Союзу заплатили за східну Європу велику ціну. Наша країна лежала в руїнах. Наші родичі, наші предки загинули на тій війні. Знаючи це, Трумен намагався цим спекулювати. Батогом і пряником.

Бомбою і планом Маршалла змусити Сталіна відмовитися від частини законної військової здобичі. Від Польщі, наприклад. Або Чехословаччини. Або частини Югославії. Але у відповідь почув жорстке і тверде – ні! Трумен думав, що його не зрозуміли. І знову нагадав про атомну супербомбу, про розруху, про кредити. І знову почув – ні.

Тому мир після війни так і не настане. Настане «Холодна війна». Але це вже інша історія.

© Спецпроект «Ціна Перемоги», 2016
Інтернет-видання Glavnovosti.com

 З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *