Звільнення Одеси від німецько-фашистських загарбників (10 квітня 1944 року)

Звільнення Одеси від німецько-фашистських загарбників (10 квітня 1944 року)

10 квітня 1944 року в ході Одеської операції, що здійснювалася у період з 26 березня по 14 квітня 1944 року військами 3-го Українського фронту, Одеса була звільнена від німецько-фашистських окупантів.

Звільнення Одеси від німецько-фашистських загарбників (10 квітня 1944 року)

Після успішного проведення Березнігувато-Снігурівської операції 6-18 березня 1944 року головні сили 3-го Українського фронту під командуванням генерала армії Родіона Яковича Малиновського 27-28 березня форсували Південний Буг і розгорнули рішучий наступ на Миколаїв і Одесу.

Родіон Якович Малиновський

Одеська операція почалася в ніч на 27 березня, коли армії правого крила і центру 3-го Українського фронту приступили до розширення захоплених раніше плацдармів. Успіху операції сприяло глибоке охоплення південного угруповання противника військами 2-го Українського фронту, які до кінця березня форсували річку Прут і вийшли на підступи до міста Ясси.

28 березня радянські війська визволили Миколаїв. 6-а німецька армія під тиском загрози, що нависла над її лівим флангом та тилом, змушена була почати відхід за річку Дністер. Війська фронту перейшли до переслідування противника у напрямках Тирасполя і Роздільного.

30 березня на лівому крилі фронту військами 28-ї армії за допомогою морського десанту був звільнений Очаків і розгорнуто наступ на Одесу.

4 квітня, 37-а армія і кінно-механізована група оволоділи залізничним вузлом «Роздільна» і перерізали останню залізничну гілку, що з’єднувала між собою війська противника. Підводні човни і торпедні катери Чорноморського флоту вели активні дії на ворожих комунікаціях, зриваючи евакуацію німецько-фашистських військ.

У ніч на 10 квітня війська 8-ї гвардійської, 6-й і 5-ї ударної армій за сприяння партизан, після короткої артилерійської підготовки, атакували супротивника в Одесі. Війська 8-ї гвардійської армії увірвалися в західну частину міста, а з’єднання 6-ї і 5-ї ударної армій тіснили ворога з півночі і північного заходу.

До 10 години ранку 10 квітня Одеса була повністю звільнена радянськими військами.

Звільнення Одеси від німецько-фашистських загарбників (10 квітня 1944 року)

За час окупації, що тривала 907 днів, в місті загинули 82 тис. жителів, 78 тис. людей були вивезені на примусові роботи в Німеччину.

27 з’єднанням і частинам, які найбільш відзначилися при звільненні міста, було присвоєно почесне найменування «Одеських». За героїзм і відвагу, проявлені в боях за місто, 14 осіб були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, більш двох тисяч осіб нагороджені орденами і медалями СРСР.

1 травня 1945 року наказом Верховного Головнокомандувача Одеса була оголошена містом-героєм, а Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 р. за видатні заслуги перед Батьківщиною, мужність і героїзм, виявлені трудящими міста в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, місто-герой Одеса був нагороджений орденом Леніна і медаллю «Золота Зірка».

Микола КукобаЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *