Вхід Господній в Єрусалим. Вербна неділя

Вхід Господній в Єрусалим

Вхід Господній в Єрусалим – християнське свято, яке відноситься до числа дванадесятих і відзначається в неділю за тиждень до Великодня. Про цю подію розповідають у своїх Євангеліях всі чотири євангелісти – Марк, Матвій, Лука та Іоанн.

У євреїв був звичай: царі і переможці в’їжджали до Єрусалиму на конях або ослах, і народ урочистими вигуками, з пальмовими гілками в руках зустрічав їх. Виконуючи пророцтва Старого Завіту, Христос саме таким урочистим чином в’їжджав в Єрусалим, але не як Цар земний або переможець у війні, а як Цар, Царство Якого не від світу цього, як Переможець гріха і смерті. У середньоморському регіоні пальми вважались знаком життя і перемоги, а у Ізраілі символом незалежності та перемог царя. Ослиця (осел) є символом скромності царя і його ненасильницької влади.

На Русі це свято також називається Вербною неділею. Інші народні назви — Квітна неділя, Шуткова, Баськова, Пальмова, Неділя ваїй.

Вербною неділею свято називається тому, що на у цей день віруючі приходять на храмів з гілками, як правило, вербових рослин – верби чи інших дерев, які першими розпускаються навесні – в ознаменування тих гілок, з якими іудеї зустрічали Ісуса в Єрусалимі. Звичайно, на півдні використовують квіти і гілки інших дерев, як правило, пальм, а на Русі, де таких дерев немає і, де першою розпускається верба, з давніх часів стали використовувати її гілки.

Звичай святити вербу дуже старий, бо вже в «Ізборнику» (1073 рік) згадується «Праздьникъ вѣрбъны». Згадує про вербу і Данило Паломник (1095–1108), що відвідав Єрусалим і там бачив «древіе много по брегу Іорданову превысоко, яко вербіе єсть й подобно». То були пальми, що нагадали нашому землякові рідне чернігівське «вербіє».

Тропар

Общее воскресение прежде Твоея страсти уверяя из мертвых воздвигл еси Лазаря, Христе Боже. Темже и мы, яко отроцы победы знамения носяще, Тебе Победителю смерти вопием: осанна в вышних, благословен Грядый во имя Господне.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *