Ми зробим вам Майдан по-українськи! США активізують навчання білоруської опозиції «демократичним перетворенням»

Ми зробим вам Майдан по-українськи!

США в особі регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) шукає підрядника для виконання програми обмінів Community Connections (CC) у Білорусії. Зокрема, американці планують навчити білорусів проводити «економічні та соціальні перетворення» шляхом заохочення активної участі громадян в демократичних процесах. В рамках програми будуть готувати активістів, які вирушать на тритижневі стажування в США для обміну досвідом, відвідування американських організацій і спілкування з експертами.

«CC — це всеосяжна програма обміну, що підтримує пріоритети уряду США у сфері надання допомоги іноземним державам шляхом ознайомлення громадянського суспільства Білорусі, приватних осіб та представників державного сектору з демократичною практикою і цінностями вільного ринку, а також спонукання їх до реалізації економічних і соціальних перетворень в Білорусі», — повідомляється в оголошенні, розміщеному на сайті держзакупівель.

Згідно з документом, серед основних завдань програми — ознайомлення учасників з перевагами і викликами демократичного суспільства, а також створення «професійного середовища для реалізації економічних і соціальних перетворень в Білорусі».

Сума коштів, яка буде виділена підрядникам на виконання програми CC, не вказана.

В ім’я демократії

Уряд США вже не перший рік надає фінансову підтримку «розвитку демократичних цінностей» в Білорусі через агентство з міжнародного розвитку. Так, фінансова допомога Держдепартаменту США білорусам, спрямована на підтримку «демократичного і справедливого управління в країні», в 2016 році склала $8,3 млн., у 2015 році ця цифра дорівнювала $7 млн. В 2017 році на ці цілі виділено $9 млн.

Примітно, що в грудні 2016 року на урядовому порталі США також з’явився грант на фінансування незалежних білоруських ЗМІ. Як повідомляв RT, Держдепартамент США виділить $520 тис. некомерційним організаціям на підготовку незалежних журналістів в Білорусії.

Серед одного з одержувачів гранту від Держдепу США фігурує американський Національний фонд підтримки демократії (National Endowment for Democracy, NED). Як раніше зазначали ЗМІ, цей же фонд займався фінансуванням і українських НКО.

У Білорусії NED також забезпечував фінансами спостерігачів за виборами в 2014 році, підтримував правозахисні організації та активістів. У 2016 році NED виділив на розвиток громадянського суспільства і підтримку «вільних і незалежних» ЗМІ в країні понад $2 млн.

Протести недармоїдів

Американські гроші припали до речі: у березні цього року 15 березня в Мінську пройшла багатотисячна акція протесту під назвою «Марш недармоїдів» проти державного декрету № 3 «Про попередження соціального утриманства». Мітингувальники вимагали не лише скасування податку на дармоїдство, але й відставки президента.

Після протестів президент Лукашенко на рік призупинив стягнення податку, хоча скасовувати декрет не став.

В даний час активну участь у протестному русі приймає опозиція в особі блоку БНК Миколи Статкевича і Правоцентристської коаліції Лебедько, Римашевского і Губаревича. Раніше білоруські ЗМІ повідомляли про те, що Статкевич очолить «Марш розсерджених білорусів», який планується провести 25 березня в Мінську.

Україна в поміч

Виділення грантів на програми обміну Community Connections — ніщо інше, як прагнення США створити центри впливу в тих країнах, які представляють інтерес для американських спецслужб, вважає політолог і американист Олександр Асафів. «Мета — вплив на громадянське суспільство. Підтримка місцевих активістів, навчання і виховання їх, створення з них лідерів думок», — повідомив політолог.

Як зазначив Асафів, для втілення цієї програми в Білорусії США доведеться добряче витратитися: «Сценарій помаранчевої революції досить старий і зношений, але безпосередньо, як він спрацював на Україні, в Білорусії без значних фінансових коштів він працювати не буде». Однак ситуація на Україні є вагомою підмогою для роботи США в Білорусії. Це чудово знає і президент Олександр Лукашенко, зазначає експерт.

Лідія БельковаЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 25.03.2017 at 12:55
  Посилання

  Американцы использовали украинских шлюх в своих целях, а потом бросили. Теперь будут платить деньги белорусским потаскухам.

  Відповісти
  • 25.03.2017 at 13:36
   Посилання

   Ну почему же бросили? Конечно, денег свидомому укропейству теперь стали давать гораздо меньше, но на содержание “демократических” общественных организаций, “патриотических” политических партий и “свободных” да “независимых” СМИ отстёгивают прилично. И за “войну с Россией” тоже платят исправно.

   Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *