ЦРУ розсекретило документи, які підтверджують факти фінансування ОУН урядом США

ЦРУ розсекретило документи, які підтверджують факти фінансування ОУН урядом США

Центральне розвідувальне управляння Сполучених Штатів Америки частково розсекретило частину своїх документів, зібраних протягом кількох десятиліть минулого сторіччя. Відомство оприлюднило архів, який складається з близько 13 мільйонів сторінок, у тому числі періоду так званої Холодної війну між США та СРСР.

Розсекречені документи свідчать, що спецслужби США вважали Організацію українських націоналістів (ОУН) терористичною, але це не стало перешкодою для співпраці американської розвідки з оуніськими бандформуваннями.

У числі опублікованих у електронному вигляді документів є довідка від 4 лютого 1948 року про лідера ОУН Степана Бандеру, який фігурує в документах як Stefan Bandera. «Він був членом терористичної організації ОУН і був пов’язаний з вбивством (Броніслава) Пєрацького, міністра внутрішніх справ Польщі», — йдеться в документі. Пєрацький був убитий у Варшаві активістом ОУН в 1934 році, після чого майже всіх лідерів організації, включаючи Бандеру, було заарештовано польською владою і засуджені до смертної кари. Однак вирок не був приведений у виконання.

У довідці також описуються основні події в біографії Бандери в період Другої світової війни. При цьому згадується, що ОУН була перетворена в УПА, щоб «боротися проти німецьких і радянських військ».

У документі зазначається, що після війни Бандера сформував Українську раду національного визволення, а також Антибільшовицький блок націй. Наголошувалося, що на момент складання довідки бандерівці продовжували діяти в «регіонах з радянським впливом», а частина оунівців перебралася в Аргентину.

Серед опублікованих документів є й ті, які прямо вказують на фінансування спецслужбами США представників ОУН після Другої світової війни для протидії СРСР. Однак з тексту видалені суми і назви банків, через які йшло фінансування.

Зокрема, ряд документів стосуються знаменитої операції «Аеродинамік», організованої ЦРУ разом зі спецслужбами Великобританії, Італії та Західної Німеччині в 1948 році.
Головною контактною особою тоді був обраний керівник служби безпеки ОУН Микола Лебідь. Ця операція спочатку планувалася «в цілях опору і розвідки» на території Української РСР, однак після її фактичного провалу в результаті дій радянських спецслужб в 1954 році була зорієнтована на ідеологічну боротьбу з СРСР через програму з назвою «Пролог». Остаточно ця операція була закрита лише в 1990 році.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *