Тетянин день. 25 січня Церква вшановує пам’ять святої мучениці Татіани

Свята мучениця Татіана

Свята мучениця Татіана народилась в знатній римській сім’ї – її батько тричі обирався консулом. Він був таємним християнином і виховав дочку відданою Богові і Церкві. Досягши повноліття, Татіана не стала виходити заміж і всі свої сили віддала Церкві. Вона була поставлена дияконісою в одному з римських храмів і служила Богові в пості і молитві, доглядаючи за хворими та допомагаючи нужденним. Праведність свою Татіані належало увінчати вінцем мучеництва.

Коли Римом почав правити шістнадцятирічний Олександр Север, вся влада зосередилась у руках найлютішого ворога і гонителя християн Ульпіана. Схоплено було і дияконісу Татіану. Коли її привели в храм Аполлона, щоб змусити принести жертву ідолу, свята помолилася – і раптово стався землетрус, ідола рознесло на шматки, а частина храму обвалилася та придавила жерців і багатьох язичників. Язичники стали бити святу діву, а вона мужньо терпіла все, молячись за своїх мучителів, щоб Господь відкрив їм духовні очі. І Господь почув молитву Своєї раби. Кати увірували в Христа і впали до ніг святої Татіани, просячи відпустити їм їхній гріх проти неї. За сповідання себе християнами вони були піддані тортурам і страчені, прийнявши Хрещення кров’ю.

Передання оповідає, що наступного дня святу Татіану знову піддали мукам, але мучителі знесилились і заявили, що хтось невидимий б’є їх самих залізними палицями, дев’ять з них померли.

Коли наступного ранку святу Татіану знову привели на суд вражені мучителі побачили, що після стількох страшних мук вона з’явилась абсолютно здоровою. Її почали благати принести жертву богині Діані і привели до капища. Свята Татіана перехрестилась і почала молитись, – і раптом пролунав оглушливий удар грому, і блискавка спопелила ідола, жертви та жерців.

Наступного дня святу Татіану привели до цирку і випустили на неї голодного лева; звір не торкнувся святої. Коли лева хотіли загнати назад у клітку, він розірвав одного з мучителів. Татіану кинули у вогонь, але і вогонь не пошкодив мучениці. Язичники, думаючи, що вона чародійка, обстригли їй волосся, щоб позбавити її чарівної сили, і замкнули в храмі Зевса. На третій день прийшли жерці в оточенні натовпу, готуючись принести жертви. Відчинивши храм, вони побачили поваленого в прах ідола і святу мученицю Татіану.

Мужня страждалиця була усічена мечем. Разом з нею, як християнин, був страчений і її батько.

У 1755 році в день, коли Церква вшановує пам’ять святої мучениці Татіани, Імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про заснування Московського університету (МДУ). Відтоді Тетянин день став також святкуватися і як день народження університету, а пізніше – як свято студентства.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *