Що таке Інтерпол?

Інтерпол (фр. Organisation Internationale de Police Criminelle, OIPC, англ. International Criminal Police Organization, ICPO)

Інтерпол (фр. Organisation Internationale de Police Criminelle, OIPC, англ. International Criminal Police Organization, ICPO) — міжнародна організація кримінальної поліції. Організація була заснована в 1923 році і тоді мала назву International Criminal Police Commission. На даний момент Інтерпол об’єднує 190 держав, включаючи Україну. Інтерпол — друга в світі міжнародна міжурядова організація за кількістю країн-членів та рівнем фінансування після ООН. Штаб-квартира Інтерполу знаходиться в Ліоні (Франція).

Історія

У 1914 році за активної участі князя Монако Альбера II в князівстві відбувся 1-й Міжнародний конгрес кримінальної поліції, в якому взяли участь поліцейські з 14 країн . На конгресі була схвалена ініціатива про створення міжнародної комісії кримінальної поліції, проте Перша світова війна перешкодила виконанню планів.

У 1923 році у Відні, на 2-му Міжнародному конгресі кримінальної поліції була створена Міжнародна комісія кримінальної поліції для координації зусиль окремих країн у боротьбі з загальнокримінальної злочинністю. Формально Комісія продовжувала свою діяльність і в роки Другої світової війни. Однак, за Статутом головою Комісії був глава поліції країни перебування, якою спочатку була Австрія, з 1938 року фашистська Німеччина (з моменту аншлюсу — приєднання Австрії до фашистської Німеччини), штаб-квартира Інтерполу була перенесена в Берлін, а президентами цієї організації були генерали СС Райнхард Гейдріх (1940—1942), Артур Небе (1942—1943) і Ернст Кальтенбруннер (1943—1945). В результаті більшість країн припинили свою участь і фактично Інтерпол перестав існувати як міжнародна організація.

Відтворення Інтерполу відбулося лише в 1946 році з перенесенням штаб-квартири в Париж. Діючий статут прийнятий в 1956 році. Він же затвердив нову назву організації — «Міжнародна організація кримінальної поліції — Інтерпол». Пізніше, в 1989 році штаб-квартира Інтерполу була перенесена в Ліон одночасно з будівництвом у цьому місті сучасного комплексу Генерального секретаріату.

Структура

Вищим органом Інтерполу є Генеральна асамблея (збирається щорічно). Тричі на рік збирається дорадчий орган Інтерполу – Виконавчий комітет, який обирається Генеральною асамблеєю у складі з 13 осіб. Основні функції Виконкому – контроль за роботою Генерального секретаря та виконанням рішень Генеральної асамблеї, а також підготовка програм роботи організації та винесення їх на розгляд Генеральної асамблеї.

У кожній з країн, що входять в Інтерпол, у структурі національних правоохоронних органів діють Національні центральні бюро (НЦБ), що є органами по взаємодії національних правоохоронних органів з НЦБ Інтерполу інших країн і Генеральним секретаріатом Інтерполу.

Завдання

Основним завданням Інтерполу є координація зусиль окремих країн і проведення єдиної політики в галузі боротьби з кримінальною злочинністю.

Серед інших основних завдань можна виділити координацію міжнародного розшуку, а також боротьбу з торгівлею людьми, організованими злочинними групами, контрабандою наркотиків, злочинами у сфері економіки та високих технологій, фальшуванням, підробкою цінних паперів.

Останнім часом Інтерпол приділяє велику увагу забезпеченню громадської безпеки та боротьбі з міжнародним тероризмом.

Інтерпол і Україна

Перші контакти українських правоохоронних органів з зарубіжними колегами в рамках Інтерполу почалися в 1990 році через відповідні структури колишнього СРСР. Саме тоді Постановою Ради Міністрів СРСР № 338 від 7 квітня 1990 року створено Національне центральне бюро Інтерполу в СРСР. У 1993 році Кабінет Міністрів України своєю постановою № 220 затвердив “Положення про Національне центральне бюро Інтерполу”, де визначалось, що взаємодія правоохоронних органів України з компетентними органами зарубіжних держав щодо вирішення питань боротьби із злочинністю, яка має транснаціональний характер, або виходить за межі країни, здійснюється лише через Національне центральне бюро Інтерполу. Воно визначено центром координації такої взаємодії.

На НЦБ Інтерполу покладаються такі основні завдання: координація діяльності правоохоронних органів держави в боротьбі із злочинністю, що має транснаціональний характер або виходить за межі країни; забезпечення взаємодії з Генеральним секретаріатом та відповідними органами держав-членів Інтерполу в боротьбі із злочинністю; оцінка рівня поширення в Україні злочинності, що має транснаціональний характер, і загрози злочинної діяльності громадян України за кордоном.

Одними з пріоритетних напрямків діяльності НЦБ Інтерполу в Україні є боротьба зі злочинами у сфері зовнішньоекономічної діяльності, паливно-енергетичного комплексу, особливо стосовно операцій з високоліквідною продукцією промислового та агропромислового комплексу, кредитно-фінансовій та банківській системах, а також злочинами міжрегіонального характеру, вчиненими із застосуванням вогнепальної зброї та вибухових речовин, незаконним обігом наркотиків, нелегальною міграцією, злочинами, пов’язаними з викраденням автотранспорту.

Після державного перевороту, що стався в Україні у лютому 2014 року, та початку громадянської війни, самозванна майданна влада активно намагається використовувати можливості та потенціал Інтерполу для переслідування тих своїх політичних противників, які через загрозу своєму життю були змушені покинути Україну. Але станом на кінець 2016 року Інтерпол не задовольнив жодного із запитів майданної влади на розшук та арешт осіб, що проголошуються у Києві «зрадниками», «сепаратистами» і «терористами». Декларативно підтримуючи майданний режим та продовжуючи співпрацю з майданними силовими структурами, Інтерпол тим не менш уникає справ, які мають вочевидь політично-репресивний характер.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *