Фантомний біль СРСР

Фантомний біль СРСР

Двадцять п’ять років тому розпався СРСР. Великий соціальний експеримент завершився. Реакція на цю річницю, як правило, є звично одновимірною. Однак «радянський» – це кодове слово, яке для різних людей означає різні речі.

Пропонується або радіти з приводу «падіння тиранії», або оплакувати зрадницьки погублену ворогами «весну людства». Адепти радянського і антирадянського міфу сходяться у віртуальних боях, обсипаючи один одного образами і погрозами.

Того Союзу вже давно немає, люди, які народилися в рік його остаточного розпаду, вже дорослі але як бувають «фантомні болі» давно в ампутованих кінцівках, так і давно покійний СРСР викликає гострі суперечки.

Що ж можна зрозуміти у тому, що сталося? Ідеологія, на якій будувався СРСР, виявилася непрацюючої. Її обітниці не збулися. Офіційні гасла про «переваги соціалістичного ладу» під кінець не викликали нічого, крім похмурої іронії. Люди бачили, що громадяни країн Заходу – які СРСР повинен був перевершувати за всіма параметрами – живуть набагато багатше.

СРСР не був тотально закритим суспільством – і багато просочувалося. В кінотеатрах ішли деякі західні фільми, по телевізору показували серіал про Скіппі – і на очі радянському глядачеві цілком міг попастися асортимент сільпо в австралійській глибинці. В радянських фільмах несвідома дівчина могла «продати Батьківщину за ганчірки» – не за великі гроші або чудові кар’єрні можливості, а саме за ганчірки – що неминуче видавало неуспішність соціалістичної економіки в задоволенні потреб громадян. Товарний дефіцит був невичерпною темою для гірких анекдотів.

Тому мені здається однаково невірним говорити про те, що «Захід переміг у холодній війні», і про те, що «СРСР розвалила купка зрадників». Просто ідеологія – і насаджувана нею економічна модель – виявилися неефективними.

Чи можна було вийти з неї із найменшими втратами? Мабуть, так. Але ми вже не там, а тут, і не можемо вплинути на минуле – а тільки на сьогоднішню реакцію на нього. «Радянський» – це кодове слово, яке для різних людей означає різні речі. Між, скажімо, сталінським і брежнєвським СРСР величезна об’єктивна різниця.

Є різниця і в суб’єктивному сприйнятті радянського досвіду. Для когось це спогади дитинства і юності, гурток юних натуралістів при палаці піонерів, перша поїздка до моря, новорічна ялинка. Для когось – сталінська тиранія (яку він не застав) і занепад пізнього застою. Для когось – велика мрія про новий світ, де «людина людині – друг, товариш і брат», для когось – ідеологічний контроль на всіх рівнях, і принизливий побут.

Так само дуже різні речі можуть стояти за неприйняттям «радянського». Комусь в принципі не подобається ідеологічна диктатура – а комусь тільки те, що вона диктувала ті речі, які були йому не до вподоби. Приміром, інтернаціоналізм – а треба було етнічну ненависть. Рівність (хоча б в теорії) – а треба було поділ на «вищих» і «нижчих».

Люди, обурені з приводу КДБ, можуть у той же час із захопленням відноситися до піночетівської DINA, цим мужнім людям, які «врятували Чилі від комунізму», або ще більш похмурим організаціям. «Антирадянськими» можуть бути самі різні люди, різних переконань. А за ностальгічними симпатіями до СРСР можуть стояти дуже різні цінності.

Точно так само дуже різні речі можуть матися на увазі під «декомунізацією» або «подоланням радянської спадщини». Коли натовп зносить пам’ятник Леніну, важливо не тільки те, що цього пам’ятника тут більше не буде – але і те, що це за натовп і чим він керується.

«Подоланням совка» може називатися остаточне знищення всяких ознак соціальної держави та проголошення чистого соціал-дарвінізму; позбавлення від будь-яких проблисків «дружби народів» і насадження самих звірячих форм націоналізму.

Клятви у вічній ненависті до СРСР аж ніяк не заважають людям бути продовжувачами найгірших радянських традицій. «Антисовєтчик» може бути інвертованою копією радянського ідеологічного працівника – багато хто, втім, саме ними й були в минулому.

«Антирадянські» промови можуть в точності повторювати радянські ідеологічні схеми. От є лінійний прогрес, магістральний шлях розвитку людської цивілізації, від похмурого минулого до світлого майбутнього. Ось є табір прогресу, люди, які працюють над тим, щоб це світле майбутнє настало. Ось є табір реакції, лиходії, які тягнуть нас назад.

От є наша велика боротьба, в якій ми не зважаємо на жертви. Тому що «наші жертви не були марними», а жертви на іншій стороні взагалі не слід помічати. А нічого їм було бути на «неправильній стороні історії».

Точно так само, як і в радянському контексті, мета публічного висловлювання – це демонстрація ідеологічної лояльності. Тільки вже зовсім іншим людям. Ідеологічна непримиренність і нутряний страх бути запідозреним в симпатіях до ворога та ідеологічній крамолі – ті ж самі.

Ностальгія за СРСР – або, навпаки, різко негативна оцінка цього періоду – сама по собі дуже мало говорить про людину. Краще звертати увагу на інше – на цінності, виходячи з яких людина виносить свої оцінки.

Що є визначальним? Життя та добробут людей, громадянський мир, порядок і стабільність, при якій люди спокійно живуть своїм приватним життям, ростять дітей, годуються працею рук своїх і моляться Богу за своєю вірою – або черговий ідеологічний фантом, в жертву якому цих людей можна згодовувати?

Спадщина ідеологічної диктатури долається не тоді, коли люди знаходять собі нових ідолів, а старих завзято ламають – а коли вони розуміють, що ідоли – це всього лише ідоли, і з-за них в будь-якому випадку не варто ненавидіти і переслідувати живих людей. Коли люди можуть спокійно, не вчеплюся один одному в горлянки, говорити про справи минулих днів – тому що фантомний біль минув.

Сергій ХудієвЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *