Блокада Донбасу: патріотично чи практично?

Блокада Донбасу

У понеділок, 26 грудня, учасники українських батальйонів «Айдар» та «Донбас», які називають себе «Ветеранами Війни за незалежність», оголосили блокаду Донбасу. Під час брифінгу в Києві добробати повідомили, що цього разу мають намір зробити блокаду більш серйозною, ніж роками раніше. Більше того, вони заявили, що готові протистояти на блок-постах силовикам, які, за їхньою інформацією, «кришують» контрабанду.

«У нас будуть мобільні пости і група перехоплення. Мобільні пости стоятимуть на тих дорогах, де йдуть «жирні» потоки, вони будуть зупиняти і перевіряти автомобілі, а мобільна група буде перехоплювати тих, хто зважиться об’їхати основні дороги і шляхи. Що стосується залізниці, у нас же йде дві гілки: у Луганськ і Донецьк. Там теж будуть працювати наші активісти», – розповів один з ініціаторів блокади, екс-начальник штабу батальйону «Айдар» Валентин Лихоліт, який сам, до речі, проходив у справі про причетність до військових злочинів у зоні АТО.

Ще один організатор блокади Сергій Якимович запевняє, що активісти не збираються воювати з українською армією і поліцією, проте попередив, що учасники блокади в разі збройного тиску планують захищатися, використовуючи зареєстровану зброю.

Настільки агресивні заяви з боку «ветеранів АТО» прозвучали, судячи з усього, у відповідь на критику ідеї блокади з боку українського уряду. Так, заступник міністра у справах «окупованих територій» і тимчасово переміщених осіб Георгій Тука заявив, що «установка будь-яких блокпостів, проведення будь-яких перевірок, надання будь-яких «дозволів» є незаконними і мають отримати відповідну оцінку з боку правоохоронців».

Судячи з усього, конфлікт інтересів з контролю над товаропотоками між офіційною владою і озброєними добробатами наростає з кожним днем і ось-ось загрожує перерости в збройне протистояння.

А тим часом у республіках розповідають, що навіть зараз економічна блокада Донбасу супроводжується справжнім бандитизмом на лінії розмежування, а що буде після захоплення блок-постів «ветеранами АТО», підприємці, які до останнього часу намагалися торгувати з українською стороною, бояться собі навіть уявити. «Кожного місяця ситуація ускладнюється, у будь-який момент можуть зупинити, розгорнути, забрати, призначити плату, щоб товар або людей пропускати. Стає фізично небезпечно везти товар», – розповів громадський працівник з ДНР Борис Римар.

Експерти переконані, що дії українських добробатів можуть створити проблеми як самій Україні, що може залишитися без вугілля в опалювальний сезон, так і для української влади.

«Блокада ні до чого не приведе, крім того, що ми не зможемо отримувати вугілля, а на непідконтрольних територіях виникнуть проблеми зі світлом, водою, що зайвий раз дозволить звинуватити Україну в порушенні гуманітарних аспектів. Тим більше, що за законом ці території і так заблоковані, – заявив директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – Адже ми купуємо вугілля з неконтрольованих територій мільйонами тонн, а позбутися цього вугілля – означає спровокувати ризики енергетичної кризи в Україні. За це хто буде відповідати? Очевидно, що президент».

«На майдані обіцяли сучасні євростандарти, а в підсумку Україна ризикує повернутися в Середньовіччя. Нинішня влади на чолі з Порошенком соціально небезпечна. Вона оголосила війну власному народу за всіма фронтами», – каже український політик Володимир Олійник.

«Ідея гуманітарної блокади Донбасу суперечить суті мінського Комплексу заходів. Спроба гумблокади Донбасу загрожує ескалацією напруженості, новими сутичками на лінії зіткнення», – каже постійний представник Росії при ОБСЄ Олександр Лукашевич.

Все це красномовно свідчить про відсутність у нинішніх «патріотів» найменшого бажання вирішувати конфлікт на Донбасі мирними способами. Адже не тільки радикали й націоналісти давно виношують плани з перетворення східних територій країни на гетто, а й київська влада, ось тільки повною мірою реалізувати ці плани Київ поки не поспішає, маючи свій чисто «шкурний» інтерес. І конфлікт між добробатами й українською владою зараз йде не за інтереси країни і вже точно не за дотримання гуманітарних норм щодо Донбасу, а за контроль над переміщенням товарів через лінію розмежування, який приносить чималі гроші «контролерам».

Олеся КосенкоЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *