Перша церква святого Миколая на Русі. Київ, Аскольдова могила

Аскольдова могила

За переказами, перший храм на честь святого Миколая Мирлікійського Чудотворця був зведений у Києві рівноапостольною княгинею Ольгою над могилою князя Аскольда, який був першим з київських князів, що прийняли святе хрещення з ім’ям Миколай.

Князя Аскольда хрестив святий Патріарх Фотій у Царгороді, про що повідомляють нам візантійські джерела. Сталося це приблизно в 866 році, коли київський князь на чолі флотилії з 360 кораблів підійшов до Царграду. Перелякані греки, бачачи, як Аскольд спалює одне за іншим селища, знищує церкви, запропонували мир. А заодно – показали святині міста, насамперед храм Софії Премудрості Божої. Аскольд був вражений як красою богослужіння, так і спілкуванням з греком-філософом Кирилом.

Через деякий час князь не важко захворів і осліп. Сподіваючись, що зцілиться і, пообіцявши, що увірує у Христа, Аскольд охрестився з ім’ям Миколай. За переказами, князь дійсно прозрів і вигукнув, що «побачив Бога істинного». Втім, повернувшись на батьківщину, Аскольд прожив недовго. Він був незабаром убитий князем Олегом.

У 957 році княгиня Ольга побудувала на місці поховання Аскольда трикупольний храм в ім’я Миколи Чудотворця. Ймовірно, вона любила тут бувати, тому що заповідала поховати себе біля цього храму.

У XV столітті на місці Аскольдової могили існував Київський Пустинно-Микільський монастир. У 1809 році, коли монастир було переведено в більш зручне місце, під горою залишилося монастирське кладовище з дерев’яною Миколаївською церквою, яка з головної перетворилася на приписну цвинтарну. В 1809 році на місці цієї старої церкви коштом воронезького купця Мещерякова за проектом архітектора Андрія Міленського була збудована існуюча мурована Микільська церква. У 1847 році храм відвідав Російський Імператор Микола Перший, а у 1893 році тут молився святий Іоанн Кронштадський…

Аскольдова могила. Перша церква святого Миколая на Русі

Після встановлення радянського режиму Свято-Микільську церкву закрили, а цвинтар було знищено з метою влаштування на його місці розважального парку. У 1936 році церкву перебудували під ресторан, а згодом на парковий павільйон. Тоді ж була знесена і дзвіниця початку XX століття.

У 1992 році посткомуністична влада передала колишній православний храм уніатам.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *