19 грудня – День святого Миколая. Християни вшановують святителя Миколая Чудотворця

19 грудня - День святого Миколая. Християни вшановують святителя Миколая Чудотворця

Святитель Миколай був уродженцем міста Патари Лікійської області, яка охоплювала південне узбережжя Малоазійського півострова. Майбутній святитель і чудотворець народився близько 280 року в родині благородних християн, яких звали Феофан і Нонна. Переказ свідчить: коли малюка хрестили, то дитина весь час, поки тривало таїнство, простояла на ніжках без чиєїсь сторонньої допомоги. Хлопчика назвали Миколою, що в перекладі з грецької означає «переможець народу». Християнами передається благочестивий переказ про те, що немовля почало постити буквально з перших днів свого життя.

Майбутній святитель ріс міцним і здоровим юнаком, який любив читати Священне Писання і часто відвідував церковні служби. Рідний дядько Миколая, єпископ Патарський, спостерігав за племінником і з часом порадив юнакові присвятити себе на служіння Церкві. Спочатку єпископ звів його у ступінь читця, а через кілька років висвятив Миколая в сан священика.

Після смерті батьків, отець Миколай роздав свою спадщину бідним. Святий з любов’ю піклувався також про тих, хто потребував, але соромився попросити. Як правило, допомога з боку святителя була анонімною. Широко відомий випадок, коли одному чоловікові, який розорився, святитель допоміг видати заміж своїх дочок.

У Лікії, після подорожі по Святій Землі і відвідин Єрусалиму, святитель Миколай вступає у братство обителі, яка називалася Святим Сіоном. Незабаром святий Миколай, з волі Божої, відправляється в місто Мири, яке сьогодні представляє собою невелике турецьке поселення. Як раз у той час, у місті помер предстоятель і собор єпископів чудесним чином вибирає на його місце Миколая.

З цього моменту Миколай стає первосвятителем Лікійській Церкви. У сані єпископа святитель залишився, як і раніше, лагідним, смиренним і милосердним. Він носив простий одяг, весь день трудився, і їв тільки ввечері, та й то пісну їжу.

У період гоніння на християн, яке почав імператор Діоклетіан, святителя Миколая разом з багатьма християнами заарештували. Він стійко переносив голод і спрагу, підбадьорював в’язнів, переконував їх не боятися мук і до кінця сповідувати свою святу віру.

Новий імператор Костянтин Великий припинив гоніння на християн і звільнив сповідників, тому святитель Миколай знову повернувся до своєї пастви.

У цей час в імперії набирає обертів єресь Арія. У 325 році в Нікею з’їжджаються єпископи, щоб відреагувати на події. Імператор збирає собор, на якому присутній і святитель Миколай. Існує переказ про те, що святитель не зміг витерпіти слів Арія і вдарив його, за що був посаджений у темницю і позбавлений сану. Але після того, як багатьом єпископам уві сні явився Господь Ісус Христос і Пресвята Богородиця, святитель Миколай був відновлений у колишньому святительському чині. Повернувшись у свою єпархію, святитель Миколай продовжував трудитися на благо Церкви.

Святитель Христовий прославився як рятівник від бід і заступник несправедливо скривджених. Милосердну допомогу святителя Миколая не раз відчували на собі жителі міста Мири Лікійські. За молитвами святителя місто було врятовано від голоду. Він з’явився в сні одному італійському купцеві і попросив його привезти в Мири пшеницю, давши в завдаток три золоті монети. Прокинувшись, купець відчув у своїй руці монети і поспішив виконати прохання святого.

Святитель Миколай мирно відійшов до Господа в глибокій старості в середині четвертого століття. В 1087 році було урочисте перенесення його мощей з Мир Лікійських до італійського міста Барі, де вони знаходяться і дотепер у мармуровому саркофазі в крипті собору, побудованого на честь святителя в XII столітті. Нетлінні мощі святителя Миколая Чудотворця виділяють цілюще миро, яке допомагає страждаючим як духовно, так і тілесно.

Тропар

Правило веры и образ кротости, воздержания учителя яви тя стаду твоему Яже вещей Истина. Сего ради стяжал еси смирением высокая, нищетою богатая, отче священноначальниче Николае, моли Христа Бога, спастися душам нашим.З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 19.12.2016 at 12:26
  Посилання

  У Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі зараз проходить традиційна виставка-ярмарок «Миколаївська», приурочена до дня пам’яті святителя Миколая Чудотворця.

  Учасники виставки – представники храмів і монастирів з різних куточків країни – представлять великий асортимент ікон, книг духовно-морального спрямування для дітей та дорослих, аудіо- та відеодисків церковно-історичної та богословської тематики, виробів майстрів традиційних народних ремесел, швейних виробів, зборів трав, ароматних монастирських лікувальних чаїв.

  Виставка триватиме до 25 грудня. Вона буде проходити у критому переході до Ближніх печер (на території нижньої Лаври), з 9.00 до 19.00. Вхід вільний.

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *