Чорнобильський реактор накрили унікальним саркофагом. Це найбільша у світі рухома споруда

Чорнобильський реактор накрили унікальним саркофагом. Це найбільша у світі рухома споруда

На Чорнобильській АЕС завершено насування арки нового безпечного конфайнменту на об’єкт «Укриття» четвертого енергоблоку, що був зруйнований під час ядерної катастрофи 26 квітня 1986 року. З цієї нагоди у вівторок, 29 листопада, на території промислового майданчика Чорнобильської АЕС відбулися заходи за участю керівництва держави, міжнародних донорів і партнерів з реалізації цього масштабного проекту.

Очікується, що нове покриття дозволить безпечно демонтувати четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС. Для цього всередині нову арку обладнали системою кранів, що допоможуть дистанційно регулювати і розбирати старий саркофаг. За оцінками фахівців, всередині старого укриття, знаходиться не менше 180 тонн радіоактивного палива в різному стані і близько 30 тонн пилу, що містить трансуранові елементи.

Старому укриттю вже більше тридцяти років, його звели незабаром після катастрофи на станції 26 квітня 1986 року. Термін служби цього об’єкта закінчився ще десять років тому, і після цього його старі конструкції неодноразово зміцнювали.

Будівництво нового безпечного конфайнменту (НБК) розпочали у 2012 році, а завершили на початку листопада цього року. Арку називають найбільшою рухомою наземною конструкцією у світі – починаючи з 14 листопада і впродовж двох тижнів за допомогою спеціальної системи потужних гідравлічних домкратів споруду, заввишки 109 метрів, довжиною 165, шириною 250 метрів і загальною вагою понад 36 тисяч тонн, поступово перемістили на понад 300 метрів на постійне місце над старим «саркофагом» – об’єктом «Укриття». Ще близько року триватиме герметизація та налагодження усіх систем нового укриття, після чого планують розпочати роботи з демонтажу конструкцій старого саркофагу, зокрема його тимчасової покрівлі, повідомив заступник гендиректора держпідприємства «Чорнобильська АЕС» з кадрів та режиму Євген Катунін.

Будівництво нового безпечного конфайнменту здійснювали фахівці французького концерну Novarka та українські спеціалісти за кошти 28 держав-донорів (Росії, США, Німеччини, Японії, Канади та ін.). Споруда обійшлася приблизно в 1,5 мільярда євро. Проектний термін експлуатації об’єкта – 100 років.

Нагадаємо, Чорнобильську АЕС остаточно закрили 15 грудня 2000 року, але процес виведення її з експлуатації, згідно з графіком, повинен закінчитися тільки в 2064-м, і в загальному на це потрібно близько 4 мільярдів євро.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *