9 листопада православні вшановують пам’ять преподобного Нестора Літописця

9 листопада православні вшановують пам'ять преподобного Нестора Літописця

Сьогодні Православна Церква вшановує пам`ять преподобного Нестора Літописця – першого на Русі церковного історика, – послідовника творців слов’янської писемності святих Кирила та Мефодія. З 1997 року у цей день також відзначається державне свято – День української писемності та мови.

Преподобний Нестор Літописець народився в 50-х роках ХІ століття у Києві. Юнаком він прийшов до преподобного Феодосія і став послушником. Постриг преподобного Нестора здійснив наступник преподобного Феодосія, ігумен Стефан.

Преподобний Нестор глибоко цінував істинне знання, поєднане зі смиренням і покаянням. У монастирі преподобний Нестор ніс послух літописця. У 80-х роках він написав “Читання про житіє і погублення блаженних страстотерпців Бориса і Гліба» у зв`язку з перенесенням їхніх святих мощів до Вишгорода в 1072 році. У 80-х роках преподобний Нестор склав житіє преподобного Феодосія Печерського, а в 1091 році, напередодні престольного свята Печерської обителі, ігумен Іоанн доручив йому викопати з землі для перенесення в храм святі мощі преподобного Феодосія.

Головним подвигом життя преподобного Нестора було складання до 1112-1113 років «Повісті временних літ». Надзвичайно широке коло джерел (попередні руські літописні зведення та сказання, монастирські записи, візантійські хроніки Іоанна Малали і Георгія Амартола, різні історичні збірки, розповіді старця-боярина Яна Вишатича, торговців, воїнів, мандрівників), осмислених з єдиної, строго церковної точки зору, дали змогу преподобному Нестору написати історію Русі як складову частину всесвітньої історії, історії спасіння людського роду. Чернець-патріот викладає історію Руської Церкви в головних моментах її історичного становлення. Він говорить про першу згадку руського народу в церковних джерелах – в 866 році, при святому патріархові Константинопольському Фотії; оповідає про створення слов`янської грамоти святими рівноапостольними Кирилом і Мефодієм, про Хрещення святої рівноапостольної Ольги в Константинополі.

Літопис преподобного Нестора зберіг нам розповідь про перший православний храм у Києві, про Сповідницький подвиг святих варягів-мучеників, про «випробування вір» святим рівноапостольним Володимиром і Хрещенні Русі.

Першому руському церковному історику ми зобов`язані відомостями про перших митрополитів Руської Церкви, про виникнення Печерської обителі, про її засновників і подвижників.

Доба преподобного Нестора була нелегкою для Руської землі і Руської Церкви. Русь терзали князівські міжусобиці, степові кочівники-половці хижими набігами розоряли міста і села, гнали в рабство руських людей, спалювали храми і обителі. Преподобний Нестор був очевидцем розгрому Печерської обителі в 1096 році.

У літописі дано богословське осмислення вітчизняної історії. Духовна глибина, історична вірність і патріотизм «Повісті временних літ» ставлять її в ряд найвищих творінь світової писемності.

Преподобний Нестор помер близько 1114 року, заповівши печерським ченцям-літописцям продовження своєї великої праці. Він похований у Ближніх печерах преподобного Антонія Печерського.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *