Вбивство голови ОУН-Б Степана Бандери (1959)

Некролог по Бандері

У четвер 15 жовтня 1959 року в Мюнхені агент КДБ Богдан Сташинський вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціаністого калію, від чого той помер о 13-10. Судовий процес, що пройшов через два роки в Карлсруе, встановив, що наказ Сташинський отримав від керівника КДБ СРСР Олександра Шелепіна з відома першого секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова.

Після звільнення 25 вересня 1944 року з концтабору Заксенхаузен Степан Бандера оселився в Берліні і в лютому наступного року знову став керівником ОУН (р). У зв’язку з несприятливою ситуацією як в Україні, так і в Німеччині він тривалий час був змушений переховуватись від радянських і американських окупаційних властей, змінив багато місць проживання та уник кількох замахів, організованих радянською та польськими розвідками. На початку 1950-х років Бандера оселився в Мюнхені, куди через чотири роки до нього приїхали діти та дружина і де проживав під посиленою охороною, яка разом з німецькою поліцією запобігла ще кільком спробам замаху.

Богдан Сташинський був завербований КДБ 19-річним хлопцем після того, як випадково попав у міліцію за безбілетний проїзд у поїзді. В той час він навчався у Львівському педінституті і, будучи з сім’ї націоналістів, спочатку виказав свою рідню, а з 1951 року брав участь у групах, які виявляли українське націоналістичне підпілля. Пройшовши спецпідготовку в Києві, в 1954 році Сташинський був відправлений у Східну Німеччину, де після вбивства в 1957 році одного з лідерів ОУН Лева Ребета, отримав завдання ліквідувати Степана Бандеру.

Про Бандеру у КДБ було вкрай мало інформації, крім того, що він живе у Мюнхені під псевдонімом Поппель і їздить на “Опелі”. Сташинський зумів побачити Бандеру особисто в Роттердамі, куди той прибув на церемонію вшанування двадцятиріччя з дня загибелі Євгена Коновальця, і протягом року під іменем Ганса-Йоахіма Будайта він чотири рази приїжджав у Мюнхен, вистежуючи свою жертву. Дізнавшись з допомогою телефонного довідника по псевдоніму Бандери де той проживає, Сташинський вивчив розпорядк його дня, режим охорони і зумів підібрати ключі до його дому.

15 жовтня 1959 року о першій годині дня 28-річний Сташинський увійшов у під’їзд будинку, де мешкав Бандера, і, дочекавшись коли той відкриє двері, вистрілив йому в обличчя з двоствольного пістолета отруйною рідиною, після чого виїхав поїздом до Франкфурта-на-Майні, а вранці літаком вилетів у Берлін.

Степан Бандера помер по дорозі до лікарні, не приходячи до свідомості. Через те, що при ньому був знайдений пістолет, справу передали до кримінальної поліції, яка відкинула першу версію про загибель від падіння і встановила, що смерть Бандери наступила від отруєння парами ціаністого калію.

Після панихиди в церкві Святого Івана Хрестителя на Кірхенштрассе Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року на кладовищі Вальдфрідхоф в Мюнхені за присутності кількох тисяч чоловік; його могила була посипана землею, привезеною з України, і окроплена водою з Чорного моря.

Після повернення до Москви, за вбивства Лева Ребета і Степана Бандери указом Президії Верховної Ради СРСР Сташинський був нагороджений орденом Червоного Прапора з формулюванням “За виконання важливого державного завдання у винятково важких умовах”. Йому було запропоновано пройти підготовку до відправлення на завдання до США чи Великобританії. Проте після того як Сташинський повідомив начальство про намір одружитися з німкенею Інгою Поль, з якою познайомився ще в 1956 році на танцях, він попав в опалу. Під тиском керівництва Сташинський був змушений проживати окремо від сім’ї в Москві, де за ним велось спостереження і прослуховування.

В 1961 році у Сташинського народився син, який невдовзі помер. Скориставшись необхідністю виїхати в Німеччину на похорони, він під наглядом КДБ прибув до Берліна, де зумів разом з дружиною, не чекаючи самих похорон, відірватись від нагляду і за документами, які приберіг ще з часів вбивства Ребета, добратись до Західного Берліну та здатись поліції, яка передала його американській розвідці. Як завжди, Сташинський точно розрахував час – наранок Берлін був розділений стіною.

Сташинський зізнався у вбивствах Лева Ребета (вважався померлим від серцевого нападу) і Степана Бандери, чому надав неспростовні докази, і постав перед судом. В результаті специфіки тогочасного німецького законодавства, яке кваліфікувало дії Сташинського як посібництво у вбивстві, він був засуджений до 8 років ув’язнення. Через чотири роки він був звільнений, з допомогою пластичної операції змінив зовнішність, отримав новий паспорт і був переправлений за межі Німеччини, після чого його доля невідома.

Тривалий час СРСР заперечував свідчення Сташинського (хоча після його втечі 17 високопоставлених чинів КДБ втратили свої посади), і лише в 2005 році колишній голова КДБ СРСР Володимир Крючков визнав що «вбивство Степана Бандери було однією з останніх ліквідацій КДБ небажаних елементів».

Володимир Лук’янюкЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 19.10.2016 at 18:41
  Посилання

  Бандеровшину постоянно стремятся сделать легендой, как из Европы уже сделали религию. По-другому двигать политику «геть вид Москвы» не получится. Иначе разговор с оппонентами надо вести на уровне аргументов и фактов, а ни того ни другого нет и в помине. Мне вспоминется один заграничный фильм про Бандеру, про жизнь и убийство этого деятеля. Для бандеровской Украины снимали. Кажется в Канаде. Все наверное видели. Смотреть интересно, но ведь исторического материала в нем нет. Умело обошли все главное и состряпали привлекательную картинку для привлечения молодежи. Совсем необычный Бандера у них получился, эдакий настоящий украинец, самоотверженый борец за свободу своего народа, а ведь он на самом деле совсем другой человек.

  Коротко. Настоящее имя не Степан, а Стефан (польское), Штефан (немецкое). По данным нидерландского историка Б. Обрушански, Штефан Бандера – крещеный еврей, униат. Его фамилия, которую современные националисты переводят как «знамя» на идише означает: «бандер» – содержатель притона.

  Штефан Бандера родился в Австро-Венгрии, впоследствии был гражданином Польши и Германии. Никакого территориального отношения ни к петлюровской, ни к довоенной советской Украине, за освобождение которой он якобы боролся, Бандера не имел. Кстати, именно из-за отсутствия украинского гражданства Бандеру в 2011 году лишили звания Героя Украины, присвоенного президентом Виктором Ющенко. Согласно украинскому законодательству, званием Героя может обладать только гражданин Украины. А Штефан Бандера был от рождения «європейцем».

  В феврале 1940г. в Кракове Бандера провёл конференцию своих сторонников, которая привела к созданию «революционной фракции» в ОУН, во главе с Бандерой. По итогам конференции был создан главный революционный трибунал, который вынес смертные приговоры ряду соратников Мельника. В результате, в течение нескольких месяцев было уничтожено около 400 мельниковцев. Те, в свою очередь, уничтожили свыше 200 бандеровцев. В итоге в апреле 1941 г. бандеровцы созвали в Кракове Большой сбор ОУН, на котором своим вождём провозгласили Ш. Бандеру. Влияние нацизма неприкрыто определялось в лозунгах бандеровцев: «Украина – для украинцев!», «Украина превыше всего!». Бандеровцы ввели гитлеровскую атрибутику в приветствие, поднятие руки вверх со словами «Слава Украине!» и с ответом «Героям слава!».

  В 1940 году Бандера был завербован Абвером и в дальнейшем фигурировал в картотеке спецслужбы Третьего рейха под кличкой Серый. Кроме того, Степан Бандера носил прозвища Баба и Лис. Во время Нюрнбергского трибунала заместитель начальника второго отдела Абвера полковник Эрвин Штольце давал показания: «В октябре 1939 года я с Лахузеном привлек Бандеру к непосредственной работе в Абвере. По своей характеристике Бандера был энергичным агентом и одновременно большим демагогом, карьеристом, фанатиком и бандитом, который пренебрегал всеми принципами человеческой морали для достижения своей цели, всегда готовый совершить любые преступления».

  Известна фраза Бандеры: «Наша власть должна быть страшной!». Бандера мнил себя диктатором. Он много говорил о свободе и независимости, но ничего подобного не допускал там, где правил. Признавая привилегии для отдельных районов Галиции и незначительной части центральной Украины, он никогда не собирался объединять страну или же создавать полноценное государство, в котором гарантируются равные права всем гражданам и все равны перед законом.

  Ради воплощения своих безумных националистических идей и выслуживаясь перед немецкими нацистами бандеровцы убили сотни тысяч своих земляков: украинцев, поляков, евреев, белорусов и «москалей».

  Поклонники Бандеры считают, что их вождя посадили в немецкий концлагерь Заксенхаузен за политическую деятельность. Однако есть обоснованное мнение, что причиной заключения под стражу стала банальная растрата спонсорских рейхсмарок. Перед войной для проведения подрывной деятельности и разведывательных мероприятий на территории СССР Штефан Бандера получил от нацистской Германии два с половиной миллиона рейхсмарок. Полковник Абвера Эрвин Штольц: «Причиной ареста Штефана Бандеры стал тот факт, что он, получив от Абвера в 1940 году большую сумму денег для финансирования оуновского подполья и организации разведывательной деятельности против Советского Союза, пытался их присвоить и перевел в один из швейцарских банков».

  Штефан Бандера часто менял места жительства: Берлин, Инсбрук, Зеефельд, Хильдесхайм, Штарнберг. Наконец, в 1954 году с семьёй окончательно переезжает в Мюнхен и поселяется в доме 7 на улице Крайтмайр под именем львовского шахматиста Штефана Попеля. Именно в подъезде этого дома 15 октября 1959 года Штефана Бандеру убил агент КГБ.

  Вот такая неприглядная биография у этого человека. Поэтому и последователи Бандеры жизнь строят такой, какой мы ее сейчас видим. Поэтому я и не удивляюсь, что сегодня на Украине жиреют паны-олигархи «бандеровской» национальности, пьют кровь народную, а обманутые простые украинцы убивают друг друга.

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *