Що таке праймеріз?

Primary elections

Праймеріз (англ. primaries — первинні; primary elections — попередні вибори) – внутрішньопартійні вибори, в якому вибирається єдиний кандидат від політичної партії. Між обраними кандидатами потім проходить звичайне голосування. Сенс праймеріз полягає в тому, щоб кандидати від однієї партії не відбирали один в одного голоси на основних виборах, оскільки їх електорат зазвичай близький. Переможені у внутрішньопартійних виборах іноді все ж беруть участь в основних виборах, але як незалежні кандидати, без підтримки своєї партії.

Внутрішньопартійні вибори бувають відкритими, коли голосувати може будь-хто, і закритими, коли право голосу мають тільки члени партії, яка проводить попередні вибори. Крім того, існує безліч проміжних варіантів. Іноді ті два кандидати, які набрали на виборах найбільшу кількість голосів, беруть участь у другому відбірковому турі.

Праймеріз особливо часто відбуваються в США, рідше — в інших державах. У США перші внутрішньопартійні вибори були проведені в 1842 році. Першим штатом, який прийняв закон про праймеріз, стала Флорида (1901 рік), згодом праймеріз стали проводити в більшості штатів. В Росії перші внутрішньопартійні вибори було проведено у 2000 році. Праймеріз також популярні у деяких країнах Латинської Америки і Європи. В Аргентині та Уругваї праймеріз взагалі є обов’язковими для всіх політичних партій.

Вперше в Україні праймеріз було проведено у 2016 році. Лідер самопроголошеної Донецької Народної Республіки (ДНР) Олександр Захарченко 4 липня 2016 року оголосив про проведення праймеріз, що мав стати першим кроком до організації загальнореспубліканських виборів народних депутатів. 25 липня 2016 року в ДНР була сформована відповідна Тимчасова виборча комісія. Положення про праймеріз було опубліковано 5 вересня 2016 року. 9 вересня офіційно почалося висунення кандидатів від партій. Голосування відбулося 2 жовтня 2016 року. Одночасно і за аналогічною схемою пройшли внутрішньопартійні вибори у самопроголошеній Луганській Народній Республіці (ЛНР).

Результати перших українських праймеріз були визнані лише там, де ці праймеріз безпосередньо проводились – тобто у ДНР та ЛНР. В Києві маріонеткова євро-американська влада виступила категорично проти проведення узгоджених з “терористами” виборів на Донбасі, тим самим саботуючи виконання положень Мінських угод з мирного врегулювання збройного конфлікту в Україні.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *