Звернення Порошенка до народу та влади виявилося набором брехні і демагогії

Звернення Порошенка до народу та влади

Навіть офіційні київські ЗМІ були не в змозі уникнути таких епітетів як «лицемірство, маніпуляції, жонглювання цифрами» при оцінці щорічного послання президента України до Верховної Ради. Петро Порошенко прямо збрехав, заявивши, що це Росія розірвала економічні зв’язки з Україною, та ще й «раптово». І це не єдиний такий приклад.

У вівторок президент України Порошенко, під час свого виступу у форматі щорічного послання до Верховної Ради, заявив про загрозу «повномасштабного вторгнення з боку Росії».

«Наша мета — сприяти зміцненню обороноздатності України шляхом оптимізації військово-технічного співробітництва, передача військових технологій, надання нам летальних видів зброї як мінімум у випадку повномасштабного вторгнення з боку РФ, якого ми, звичайно, не виключаємо і до якого ми твердо повинні бути готові в будь-який час», — заявив Порошенко. На його думку, мілітаризація в цілому корисна для народного господарства. «Одним із драйверів нашого економічного зростання є наша вимушена мілітаризація. Короткострокові ефекти від неї бажано перетворити в мультиплікативні, які вплинуть не тільки на військово-промисловий комплекс, але і на розвиток виробництв з подвійним призначенням. І на галузі, пов’язані з сировинним забезпеченням оборонної галузі».

У своєму виступі Порошенко був змушений не тільки жонглювати цифрами, але й допускати явний обман. Розглянемо кілька ключових міфів, на яких базується вся ця демагогія:

Міф перший: військовий бюджет потроївся

Порошенко поскаржився, що країна не може собі дозволити витрачати на оборону більше трьох відсотків ВВП. «Майже 3% ВВП на оборону — це багато в порівнянні з ледве-ледве 1%, які були ще в середині нульових років. Але дуже мало для країни, яка перебуває в стані війни. Більше, на жаль, і це правда, ми дозволити собі не можемо, військове навантаження вже зараз на бюджетну та соціальну сферу критично велике», — сказав промовець.

Нагадаємо, офіційно оборонний бюджет України в цьому році склав 5% від ВВП, або близько 4 млрд доларів.

На думку директора українського Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, коли Порошенко згадує про «драйвер» економіки, то сам не розуміє, що говорить.

«Український ВПК практично не працював в 2010-2015 роки, тому, так, дійсно, витрачати на нього зараз 3% від ВВП — це дійсно багато у порівнянні з минулими часами, однак це не відповідає тому пафосу, з яким підносить це Порошенко. Думаю, він просто не розуміє сам, про що говорить, але зате вивчив нові слова — „мілітаризація“ та „драйвер“», — сказав економіст газеті «Взгляд».

«Можна, жонглюючи цифрами, говорити про те, що при попередниках був один відсоток на оборону і збройні сили, а зараз — три. Але якщо згадати, що бюджет країни в 2013 році був 180 млрд, а зараз, можливо, не виконаємо і 80 млрд. Адже зброю купують не за відсотки, а за гроші», — поскаржився агентству УНІАН керівник українського аналітичного центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов.

Міф другий: Росія закрилася від України

Через те, що «повномасштабного» військового вторгнення зі сходу поки що не спостерігається, Порошенко звинуватив східного сусіда в «економічній агресії», заявивши, що саме Москва винна в стрімкому зубожінні українців. «Агресивне закриття Росією свого ринку стало для України економічним шоком. Воно обійшлося нам, за деякими підрахунками, щонайменше у 15 млрд доларів. Ми втратили десятки, якщо не тисячі робочих місць. І ця економічна агресія — одна з головних причин різкого падіння рівня життя», — розповів Порошенко своїм слухачам.

За словами президента, ще недавно майже третина експорту йшла на російський ринок, але тепер обсяги впали у п’ять разів. «У 2015 році в порівнянні з 2014-му наш експорт у Росію скоротився наполовину, і це ще не дно: мінус 34% за підсумками першого півріччя», — попередив він.

Директор українського Центру євразійських досліджень Володимир Корнілов нагадує, що і в 2013 році, і безпосередньо під час Майдану Москва попереджала Київ про негативні економічні наслідки асоціацію з Євросоюзом. Проте опозиційні активісти на Майдані запевняли, що підписання угоди тільки позитивно позначиться на українській економіці.

Розрив економічних зв’язків з Росією — це в першу чергу наслідок політики самого Києва. Адже ще два роки тому сам же Порошенко і заборонив, наприклад, військово-промислове співробітництво з Росією, хоча воно і було однією з головних статей взаємної торгівлі.

«Україна сама спочатку активно запроваджувала санкції та обмеження. Півроку тому українські силовики гальмували російські фури на кордоні. Спершу вводиться заборона на торгівлю по ряду товарів, після чого Москва вводить відповідні санкції, а тепер Порошенко починає розповідати нам про „економічну атаку“ Кремля», — дивується Володимир Корнілов.

Міф третій. Експорт на Захід виріс на 40 відсотків

За словами Порошенка, падіння експорту в Росію в п’ять разів — це з точки зору стратегії «навіть добре»: нібито скоротилася залежність України від ринку, «де балом правлять не закони економіки, а політичний шантаж і імперський тиск». Зате частку Євросоюзу в експорті Порошенко оцінив у 39,2%, причому збільшення експорту в ЄС у першому півріччі досягло 7%. «З 1 січня запрацювала поглиблена і всеосяжна зона вільної торгівлі з ЄС», — не без гордості зазначив «глава держави».

Володимир Корнілов скептично сприймає і цю тезу. «Досить порівняти показники до і після Майдану. Так, за кілька місяців цього року спостерігається деяке зростання українського експорту в Євросоюз. Однак цей ріст незначний у порівнянні з катастрофічним падінням експорту в Європу, після повалення Януковича», — пояснив політолог.

Порошенко, як завжди, намагався нам «продати жуйку» — гуманітарні «перемоги», перемішуючи їх з дуже спекулятивної статистикою — наприклад, про зростання торгівлі з Євросоюзом на 40 відсотків, пише директор українського Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

«Розгубленість, невіра в свої слова, втома і тривіальність» — таке враження справив президент на Бортника. На язиці весь час так і крутилося сакраментальне «з таким обличчям тобі грошей не дадуть», зізнався політолог.

«Відзвітував про тисячі повалених Леніних»

Руслан Бортнік не знайшов у зверненні взагалі ніякого аналізу. «Здатність і бажання об’єднувати українців і політико-фінансові еліти напередодні важкої зими — не продемонстровано. Замість неї — набір агітаційних штампів, вигаданих і майбутніх перемог», — нарікає експерт.

Андрій Золотарьов зізнався, що почув «дуже багато лицемірства і маніпуляцій». «Країна хоче чути, як будемо піднімати ВВП, піднімати економіку. Тому що без економіки нічого не буде. А президент нам відзвітував про тисячі повалених Леніних, — заявив український експерт, – за межами озвучених у посланні тез залишилися рішення не вигаданих, а справжніх проблем».

Політолог Олег Соскін зазначив, що знає Порошенка з 1994 року, і майже ніколи «ще те, що він говорив, не співвідносилося з тим, що він робив». «Єдина сфера, де він схильний робити реальні кроки, — це його бізнес. Розширення власного бізнесу — єдине, що його по-справжньому турбує», — вважає експерт.

Микита ГолобоковЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *