В Україні поширюється африканська чума свиней

В Україні поширюється африканська чума свиней

Україні підклали свиню. Цього разу свиню, хвору на африканську чуму. Факт, скажу вам, дуже неприємний. У першу чергу в зв’язку з тим, що хвороба ця, стисло названа в колі фахівців АЧС, не лікується. Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней до теперішнього часу не розроблено, лікування просто заборонене. Вакцини проти АЧС проходять випробування в Росії та Іспанії. У разі появи вогнища інфекції в силу надзвичайної заразності хвороби практикується тотальне знищення всіх без винятку свинок у вогнищі й радіусі 20 кілометрів від нього. Забитих тварин кремують.

На неблагополучне господарство накладається карантин. Крім самих свиней знищують гній, залишки корму, малоцінні предмети догляду. Золу закопують, змішуючи її з вапном. Приміщення та території ферм дезінфікують гарячим розчином їдкого натру і розчином формальдегіду. Карантин знімають через 40 днів з моменту останнього випадку падежу, а розведення свиней в неблагополучному пункті дозволяється не раніше, ніж через 40 днів після зняття карантину.

Страшно! Уявіть собі стан фермерів і селян, у яких в разі епідемії знищують джерело доходу – свиней без суду і слідства. У зв’язку з цим, Боже упаси, застосоване на початку слово «підклали» не є звинуваченням на чиюсь конкретну адресу. В цьому випадку вішати підозру на людину, організацію або країну не зовсім коректно. Але деякі роздуми проте в голову приходять, і ось що виходить.

Трохи статистики: 1 серпня 2012 року в селі Комишуватка Запорізької області був зафіксований спалах африканської чуми свиней. Знищено 200 голів свиней. У січні 2014 року виявляли заражених АЧС кабанів у Луганській області, яка межує з Росією. У травні 2015 року випадок захворювання виявили у дикого кабана в заказнику «Залісся» (Київська обл.). У липні 2015 року через порушення ветеринарно-санітарних умов на Київщині (смт. Калита, Броварський район, Київська область) виявлено спалах захворювання, в результаті чого було знищено 60 тис. свиней. У жовтні 2015 року випадок захворювання зафіксовано в селищі Врадіївка Миколаївської області. У листопаді 2015 року випадок захворювання зафіксовано в селищі Миколаївка Одеської області. Введено карантин з 19 листопада 2015 року.

Далі за наростаючою. Випадки в грудні 2015 року в Кременчуцькому районі Полтавської області; лютий нинішнього року – село Рокита Полтавської області – оголошення 3-кілометрової карантинної зони захисту на території села і 20-кілометрової зони нагляду. І ось кілька свіжих випадків, що виявлені один за одним у Миколаївській, Одеській, Харківській, Сумській областях. 3 вересня у Харкові вже засідала Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при міській раді. Словом, протиепізоотична ситуація в країні досягла критичної точки. Всього на території України вже зафіксовано 57 спалахів африканської чуми свиней. Про це повідомив Міністр аграрної політики Тарас Кутовий під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин у Батурині.

Міністр ситуацію оцінює вельми тверезо, вважаючи, що не сьогодні-завтра питання під грифом загрози державній безпеці буде винесене на нараду ради Національної безпеки й оборони.

В принципі, в Україні епідемії трапляються щорічно. Йдеться не тільки про епідемію африканської чуми свиней. Візьміть той же вже небанальний грип, яким щорічно страждає значна частина людства. Йдеться про те, що, в цілому, коли з епідеміями бореться сильна держава з добре розвиненою мережею епідеміологічних служб, ситуацію вдається швидко взяти під контроль. Але коли в країні розруха, некомпетентне керівництво, військовий конфлікт на Донбасі – це загрожує країні не тільки економічними потрясіннями, а й серйозними проблемами з далекосяжними наслідками, що, власне, і відбувається в останні кілька місяців. Але біда для одних, як мати рідна для інших.

Аналогій і конкретно по Україні можна навести чимало. Досить згадати ситуацію з пташиним грипом під час прем’єрства Юлії Тимошенко. В Україні істерія з епідемією штучно роздувалася телебаченням і всіма ЗМІ. Справа відбувалася напередодні виборів, і ця паніка дозволила тодішньому прем’єру Юлії Тимошенко виступити в ролі «медсестри нації». Вона особисто вчила по телевізору домогосподарок шити марлеві маски й особисто розвантажувала літак з противірусними ліками. До речі, препарат таміфлю вона закупила за цінами в 3 рази вищими за звичайні, і в такій кількості, що через 2 роки його довелося заривати глибоко в землю. В результаті всіх цих хитрувань Юля отримала мільярд на боротьбу з епідемією і значна частина цих грошей пішла на її виборчу кампанію.

Протягом ХХ століття хвороби мутують, набуваючи нових форм і різновидів. Це ускладнює боротьбу з хворобами. У випадку з хворобами людей, все зрозуміло – спільними зусиллями вчених усього світу шукають панацею від біди, як було, скажімо, у разі з лихоманкою Ебола. У випадку з хворобами тварин не все так райдужно. Маленька деталь – АЧС для людини не є небезпечною. Достатньо гарної теплової обробки м’яса хворої тварини, і вірус гине. Але, погодьтеся, мало знайдеться добровольців харчуватися м’ясом хворих тварин. Для самих свиней чума на весь свинарник. Поширюючись з блискавичною швидкістю, хвороба в гострій формі вбиває тварину буквально за день. Хронічна форма буде мучити свинку до місяця, але все одно в підсумку призведе до смерті. І з урахуванням небезпеки чуми для свиней і безпеки для людини АЧС перетворюється на своєрідну біологічну зброю.

Звідси докладніше. Розглянемо Україну як країну, де свинарство грає важливу стратегічну роль. Але для початку згадаємо пташиний грип. Коли вибухнула його епідемія, Червоний Хрест передбачив загибель 150 мільйонів осіб! Однак, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, з лютого 2003 року по лютий 2008 року з 361 підтвердженого випадку зараження людей вірусом пташиного грипу 227 стали смертельними. І найбільше від цієї віртуальної епідемії постраждали птахи. В Азії знищили понад 50 мільйонів особин свійської птиці, підірвавши важливу для деяких країн структуру народного господарства. У виграші в результаті залишилися великі птахівницькі підприємства США, що компенсували поставки курятини в «епідеміологічно» небезпечні регіони світу. В одному Китаї, вимушеному ліквідувати майже все поголів’я курей, збитки склали 12 мільярдів доларів.

Ситуація в Україні поки що не критична, але має всі шанси швидко погіршитися. Підступність епідемії АЧС полягає в тому, що смерть від хвороби фіксується тільки в разі її лабораторного підтвердження, а це займає певний час. У результаті минає час, і під підозру в наявності хвороби підпадає багато господарств у радіусі декількох кілометрів. Відповідно до положення, всі вони позбавляються поголів’я свиней і сідають на карантин.

Ситуація з епідемією АЧС має кілька аспектів: медичний, фінансовий, політичний і конспірологічний.

Африканська чума – гостре вірусне захворювання, яке передається повітряно-крапельним і контактним шляхом. Вона вбиває сам сенс існування всього сільського населення країни. Після «мудрого» керівництва Порошенка, яценюківських, а потім і гройсманівських реформ, розриву економічних відносин з Росією і вступу до Зони вільної торгівлі з Євросоюзом, громадяни України настільки зубожіли, що можуть сподіватися тільки на особисті підсобні господарства, які дозволяють їм не вмерти з голоду.

Але ні Євросоюзу, ні тим більше США не потрібні 35 мільйонів жебраків, голодних і злих українців. Їх цілком влаштує 5 мільйонів галицьких “європейців” у ролі наймитів. А з огляду на те, що на території України розміщується кілька бактеріологічних лабораторій, підконтрольних США, які працюють з особливо небезпечними інфекціями, цілком можливо припустити, що епідемія африканської чуми свиней має штучний характер.

А якщо додати до цієї теми ще й безлад у всіх службах країни, яким елементарно не вистачає коштів на канцелярське приладдя, майбутнє свинячого тваринництва в Україні стає темним і похмурим. Особисті інтереси підприємців вступають у протиріччя зі здоровим глуздом, і в цілому країна рухається до повного колапсу. У деяких господарствах, навіть виявляючи випадки захворювання свиней, приховують такий факт, а продукцію збувають. Свіжий приклад. У Публічному акціонерному товаристві Агрокомбінату «Калита», це в Київській області, не так давно виявили інфікованих тварин. Усвідомлюючи неминучість забою всього поголів’я, а це близько 65 тисяч голів, керівництво підприємства пішло на «хитрість». Поки факт не став надбанням гласності, терміново забили близько п’яти тисяч голів свиней і терміново реалізували вже інфікованих тварин у Київ, Львів, Житомир, Полтаву, Дніпропетровськ. Це тільки озвучені регіони, куди пішло хворе м’ясо. Насправді коло поставок було набагато ширше. Є відомості, що частина м’яса пішла навіть на експорт. Забій для конспірації здійснювали в підпільних забійних цехах, які не мають дозвільних документів у Київській та Полтавській областях. Чи потрібно казати, що реалізоване м’ясо є джерелом збудника хвороби і створює реальну загрозу масової загибелі тварин по всій території України.

Є відомості, що інфекція АЧС починає просочуватися на територію сусідніх держав, зокрема Росію. Якщо так буде й далі тривати, Росія сама змушена буде розпочати відгороджуватися від України, чим, безсумнівно, засмутить Арсенія Яценюка, Європейська стіна якого приносить йому чималі дивіденди. Але стіна – не панацея. У наше століття повністю самоізолюватись від проникнення інфекції з сусідніх територій не вдається нікому. Справитися з бідою можна тільки об’єднавши зусилля. І хоч як не соромно українським патріотам, з Росією в тому числі.

Юрій КотЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *