Україна для переселенців з Донбасу – мати чи мачуха?

Україна для переселенців з Донбасу – мати чи мачуха?

Вони бігли від війни без нічого, взявши тільки найнеобхідніше, в надії, що через пару тижнів повернуться додому. В результаті залишилися один на один зі своїми проблемами. Потрібно платити за житло, нагодувати дітей, але всі соцвиплати зупинені, роботи практично немає, навколо жорстокість і відторгнення.

Немає єдиних даних про кількість внутрішніх переселенців в Україні. За даними Мінсоцполітики, їх кількість становить 1,7 млн осіб, за даними міністерства з питань тимчасово окупованих територій – 1,1 млн, за даними ООН – близько 800 тисяч. За неофіційними ж даними їх у кілька разів більше.

З липня 2014 року Київ припинив роботу казначейства і Нацбанку України на непідконтрольній території і перестав виплачувати пенсії і соцдопомоги. Крім того, в листопаді 2014 року Президент Порошенко підписав указ, згідно з яким, щоб продовжувати отримувати пенсії з Києва, жителям непідконтрольного українській владі Донбасу треба реєструватися на території, підконтрольній Києву.

Звернення до української влади про відновлення соціальних виплат написали 160 тисяч внутрішніх переселенців з Донбасу з 460 тисяч, яким раніше були припинені виплати. Решті внутрішніх переселенців з Донбасу на підставі перевірок Служби безпеки України Кабмін припинив соцвиплати, назвавши їх «фальшивими переселенцями», тобто такими, які насправді живуть у ЛНР і ДНР, а в Україну приїжджають, щоб отримати гроші. Для уряду України це стало достатньою підставою, щоб позбавити людей виплат і пенсій.

На що людям жити – не думає ніхто. Їх не забезпечили житлом, позбавили виплат, огульно оголосили злочинцями, фальшивими переселенцями. Їх штучно видавлюють назад, створюючи величезну кількість перешкод для нормального життя. Немає жодного конституційного права, яке б не було порушено стосовно переселенців.

«Державна політика щодо переселенців з Донбасу є повністю антисоціальною. Причина політична – влада не має сенсу займатися проблемами цих людей, як-то їх працевлаштовувати, фінансувати. Тому що вони не мають права голосу. А оскільки вони не голосують, то можна на них не звертати увагу. Більше того, нинішня влада не дозволить цим людям скористатися своїм виборчим правом, тому що переселенці з Донбасу ніколи не проголосують за партії, що представляють чинну коаліцію», – заявив політолог Кирило Молчанов.«Нині вся національна політика України націлена на сепарацію, поділ суспільства на так званих«патріотів»і«агентів Кремля».

У керівництва України просто немає чіткої стратегії щодо Донбасу й вимушених переселенців з цього регіону.

«То ми відмовляємося від цього населення і кажемо, що воно не потрібне, то ми кажемо, що будемо завойовувати і Донбас, і Крим, і не припиняємо економічну блокаду. Постійно змінюється риторика перших осіб держави. Перші виступи міністра АТО і його заступника були про те, що на непідконтрольній території живуть люди, потрібно знімати блокаду і працювати з територіями. Зараз ця риторика зникла і розуміння, що буде далі з територією і людьми, немає. Державна програма з адаптації вимушених переселенців прийнята минулого року, але на неї не виділено жодної копійки. Не вирішене питання житла, роботи і виплат пенсіонерам. Є проблеми з медичним забезпеченням», – заявила керівник громадської ініціативи Олена Петряєва.

І хоч часи, коли вокзали Харкова, Києва та Запоріжжя були переповнені біженцями, минули, головними проблемами для переселенців в Україні як і раніше, як і рік тому, залишаються працевлаштування й житло. Справді, для людей, які втекли з-під обстрілу без грошей і навіть документів, обзавестися власною житловою площею в новому місті практично неможливо. Цілісної ж державної програми, спрямованої на допомогу внутрішньо переміщеним особам, не існує досі. Ці люди просто не існують для нинішнього уряду України.

Результати останнього опитування, проведеного громадською ініціативою «Відновлення Донбасу», свідчать, що більше третини, а саме 37% вимушених переселенців із зони “АТО” на Донбасі отримали допомогу не від своєї держави, а від Росії. І лише 12% вказали, що отримали допомогу від України, 17% – від міжнародних організацій, 8% – від меценатів, 16% – від інших джерел.

38% взагалі не отримували жодної допомоги.

Нинішня держава Україна для жителів Донбасу перетворилося з матері на мачуху.

«Люди втомилися від війни і злиднів. Найкращим святом сьогодні було б припинення громадянського протистояння на Донбасі і повне перезавантаження влади в Україні», – вважає український політик Володимир Олійник.

Їх головне бажання, щоб закінчилася війна. Війна, яку чинний уряд підігріває бюджетними і спонсорськими грошима, не забуваючи «гріти власні руки» на багатті війни, але відкинувши геть турботу про десятки тисяч вимушених рятуватися від бомбардувань співгромадян, які не завжди мають можливість навіть нагодувати дітей.

Богдан Шевченко
Народна дипломатіяЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 19.09.2016 at 16:38
  Посилання

  Поэтому не судите людей которые возвращаются на оккупированные территории. Там хотя бы у некоторых есть крыша над головой.

  Відповісти
 • 22.09.2016 at 08:17
  Посилання

  У соседки моей мать жила в частном доме недалеко от Донецкого аэропорта. Дом разбит, соседка мать к себе забрала. Получает женщина, как переселенка, 900 грн. в месяц, плюс продуктовый набор раз в месяц и подали в суд на возмещение компенсации. Многим людям приходится снимать квартиру за огромные деньги, а выплаты не покрывают расхода на квартиру. В общем, это очень ужасно и как только людям выживать?

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *