Сьогодні відзначається 75-а річниця трагедії Бабиного Яру

Сьогодні відзначається 75-я річниця трагедії Бабиного Яру

У четвер, 29 вересня, в Києві, у Національному історико-меморіальному заповіднику “Бабин Яр”, відбулися пам’ятні заходи, приурочені до 75-річчя масових розстрілів у Бабиному Ярі. У пам’ятних заходах брало участь багато відомих гостей, дипломатів, представників єврейських громад. У столиці України проходять педагогічно-практичні конференції, виставки, семінари, кінопокази, театральні вистави, присвячені цій трагедії. До 27 листопада в Музеї історії Києва триває виставка “Бабин Яр – пам’ять на тлі історії”, в основу експозиції якої покладено фондові колекції Меморіального комплексу з залученням матеріалів Галузевого державного архіву СБУ та Державного архіву Київської області.

В роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945) у Бабиному Яру лише за два дні (29 та 30 вересня 1941-го року) німецько-фашистські окупанти за участі українських націоналістів та поліцаїв-колаборантів розстріляли майже 34 тисячі євреїв – в основному жінок, дітей та літніх людей. У 1946 році на Нюрнберзькому процесі наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб, знищених у Бабиному Яру у 1941-1943 роках. Крім євреїв, тут масово вбивали циган, а також руських – українців, білорусів та росіян, переважно з числа військовополонених. Вважається, що у Бабиному Яру було розстріляно також 621 члена Організації українських націоналістів (ОУН). Показово, що вбивство ОУНівців-бандерівців здійснювалося у тому числі й руками ОУНівців-мельниківців.

Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайер напередодні підкреслив, що Бабин Яр є символом усіх страждань, несправедливості та варварства, які приніс Європі націонал-соціалізм. “У ці дні ми в 75-й раз вшановуємо пам’ять жертв бійні в Бабиному Яру. У Бабиному Яру німецькі окупанти, які зайняли Київ, тільки через кілька місяців після нападу на Радянський Союз вбили більшу частину євреїв, які проживали в місті. Тут, у Бабиному Яру, за 48 годин були жорстоко вбиті понад тридцяти трьох тисяч невинних дітей, жінок і чоловіків. Тут, у Бабиному Яру відбувся жахливий початок Холокосту, винищувального походу проти євреїв Європи. Тут, у Бабиному Яру, до закінчення німецької окупації в 1943 році, були страчені десятки тисяч військовополонених і цивільних, тут українці, росіяни, білоруси і багато інші народів повинні були віддати свої життя”, – заявив Штайнмайер.

Виконавчий директор Всесвітнього єврейського конгресу (Ізраїль) Лоуренс Вайнбаум звернув увагу на необхідність згадати про українців, які боролися з нацистами. “Мільйони українців воювали в арміях проти нацистів. І ми повинні також згадати про них”, – заявив він і додав, що “були, звичайно, місцеві люди, які і негарну роль відігравали, які робили так, що ситуація погіршувалася”. Вайнбаум підкреслив, що необхідно зрозуміти складну історичну спадщину. “Це процес, який буде займати, мабуть, дуже багато часу. Покоління пройдуть перед тим, як можна буде зрозуміти, чи є досягнення в українському суспільстві щодо розвитку і розуміння ситуації”, – сказав він.

Петро Порошенко, виступаючи на жалобній церемонії із вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру заявив: «Урок Бабиного Яру – це нагадування про страшну ціну політичної та моральної короткозорості. Це – спомин про те, що потурання агресору лише розпалює апетит. Подібного роду трагедії неможливі в умовах демократії, вони властиві лише авторитарним та тоталітарним режимам, для цих режимів життя – ніщо, а люди – лише гвинтики в смертоносній машинерії диктаторів-параноїків». «Трагічні події минулого вимагають від нас виховувати нові покоління на принципах поваги до людської гідності, толерантності. Саме так ми чинимо у нас, в Україні. У нас сформувалася політична нація, яка на засадах патріотизму, пережитого минулого, непростих викликів сучасності і віри у спільне європейське майбутнє міцно згуртувала людей різних етносів, мов і сповідань. Згуртувала навколо основоположних цінностей – свободи, незалежності, демократії, прав людини. Єврейська громада пліч-опліч з іншими громадянами України рішуче встала на захист нашої спільної Батьківщини. Ми, українці, дуже високо цінуємо це і ніколи не забудемо» – зазначив Порошенко.

На честь річниці Україну відвідав президент Ізраїлю Реувен Рівлін. Він виступив у Верховній Раді де, зокрема, заявив про причетність вояків ОУН до Холокосту. «Близько півтора мільйона євреїв були вбиті на території сучасної України під час Другої світової війни в Бабиному Яру і багатьох інших місцях. Їх розстрілювали в лісах, біля ярів і ровів, зіштовхували в братські могили. Багато пособників злочину були українцями. І серед них особливо виділялися бійці ОУН, які знущалися над євреями, вбивали їх і в багатьох випадках видавали німцям. Справедливо і те, що було понад 2,5 тисячі праведників народів світу, ті лічені іскри, які яскраво горіли в період темних сутінків людства. Однак більшість мовчали», – сказав Рівлін. Він підкреслив необхідність визнання антисемітизму і неприпустимість прославлення антисемітів.

Перший заступник голови Верховної Ради України Ірина Геращенко одразу назвала висловлювання президента Ізраїлю про причетність Організації українських націоналістів (ОУН) до Голокосту некоректними та недипломатичними. “Під час виступу в українському парламенті президент Ізраїлю дозволив собі некоректні і недипломатичні оцінки щодо певних сторінок трагічної української історії, зокрема, ОУН. Це була, на моє глибоке переконання, немудра позиція нашого високого гостя”, – заявила Геращенко.

Голова Організації українських націоналістів Богдан Червак назвав слова президента Ізраїля Реувена Рівліна про причетність ОУН до Холокосту «плювком в душу українцям». «Те, що зробив президент держави Ізраїль в Українському парламенті, можна трактувати однозначно – плювок в душу українцям», – переконаний Червак. Він наголосив, що звинувачення ОУН в Холокості та ще під час парламентських слухань з нагоди 75-х роковин трагедії Бабиного Яру є зневагою української нації. Він вважає, що «президент держави Ізраїль так і не побачив нової України, про яку говорив».З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *