Що таке «Велика двадцятка» (G20)?

Що таке «Велика двадцятка» (G-20)?

«Велика двадцятка», «Група двадцяти» або G20 (формальніше — Група Двадцяти Міністрів Фінансів та Керівників Центральних Банків) є групою міністрів фінансів та керівників центральних банків 20 економік – 19 з найбільших національних економік світу, а також Європейського Союзу. Загалом, економіки G20 становлять 90% світового ВНП, 80% світової торгівлі (включаючи внутрішню торгівлю у ЄС) та дві третини населення світу.

Рішення про організацію міжнародного форуму «Група двадцяти» (G20) було прийняте на зустрічі міністрів фінансів і голів центральних банків країн «Великої сімки» у Вашингтоні 25 вересня 1999 року.

Ідея створення «Великої двадцятки» обумовлена прийнятим на зустрічі лідерів «Великої сімки» в Кельні в червні 1999 року рішенням встановити «неформальний механізм для діалогу з ключових питань економічної і фінансової політики між системоутворюючими країнами світу з метою досягнення стабільного і стійкого зростання світової економіки на благо всіх країн».

Засновницька конференція міністрів фінансів і керівників центральними банками «Великої двадцятки» відбулася 15-16 грудня 1999 року в Берліні. Конференція визначила, що «Група двадцяти» є неформальною організацією, що об’єднує країни з різних регіонів світу і з різним рівнем господарського розвитку, а також провідні міжнародні фінансові організації на основі зацікавленості в колективному вирішенні найважливіших світових економічних і фінансових проблем.

Членами «двадцятки» є Австралія, Аргентина, Бразилія, Велика Британія, Індія, Індонезія, Італія, Канада, Китай, Корея, Мексика, Німеччина, ПАР, Російська Федерація, Саудівська Аравія, США, Туреччина, Франція, Японія і Європейський Союз. Постійними учасниками зустрічей «двадцятки» є МВФ, Європейський центральний банк і Світовий банк.

До участі у заходах «Великої двадцятки» також запрошуються представники держав та організацій, які не є постійними членами спільноти, але участь яких доцільна з огляду на ті питання, розгляд яких заплановано організаторами.

Основна форма діяльності G20 — щорічні зустрічі на рівні міністрів фінансів і голів центробанків. Зустрічі проходять в країні, яка є головою групи.

Країна-голова G20 міняється щорічно за принципом ротації. При цьому щороку країни, що головують, повинні бути з різних регіонів (наприклад, у 2007 році головувала ПАР, у 2008 році — Бразилія, в 2009 році — Велика Британія). Тимчасовий секретаріат розташовується в країні, що головує.

Щорічні збори (саміти) G20 були створені як відповідь на глобальну фінансову кризу 2007–2010 років і на зростаюче визнання того, що ключові розвиткові економіки не були належним чином включені до основної глобальної економічної дискусії й управління.

Саміти глав держав та урядів G20 проводяться на додаток до засідань міністрів фінансів і керівників центральних банків. Після дебюту в 2008 році на найвищому рівні у Вашингтоні, лідери G20 зустрічалися двічі на рік в Лондоні і Піттсбурзі в 2009, Торонто і Сеулі в 2010 році. Також саміти було проведено у Франції (2011), Мексиці (2012), Росії (2013), Австралії (2014)…

Транснаціональний олігархат зацікавлений у G20, як в інструменті досягнення власних цілей – зокрема, стимулювання процесів глобалізації, зміцненню ролі наддержавних та наднаціональних політичних інституцій, фінансових установ та транснаціональних корпорацій, одночасно з посиленням централізованого глобального контролю над ними.

Україна не є членом G20, але питання, пов`язані з Україною, були включені до плану обговорень деяких делегацій, що приймали участь у саміті «Великої двадцятки» у Китаї у 2016 році. Зокрема, тема української політичної кризи обговорювалася під час двосторонніх зустрічей президента Росії Володимира Путіна з колегами з США, Німеччини та Франції. Президент України Петро Порошенко заявляв про свої наміри прийняти участь у китайському саміті G20 у якості гостя – для проведення переговорів із світовими лідерами. Але, з невідомих причин, представників України на саміт «Великої двадцятки» не запросили.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *