Що таке реституція?

Що таке реституція?

Реституція (restitutio), у перекладі з латини — відновлення) — поновлення порушених майнових прав, приведення їх до стану, що існував на момент вчинення дії, якою заподіяно шкоди, тобто повернення або відновлення матеріальних цінностей у натурі — тих же самих, або подібних, або речей такої самої вартості. Якщо їх неможливо повернути у натурі, то відшкодовується їх вартість у грошах.

У цивільному праві реституція — це наслідок недійсності правочину, полягає в повернення сторонами всього отриманого за угодою. При неможливості повернути товарні цінності в натуральному вигляді повертається їх вартість у грошовому вираженні.

У міжнародному праві реституція — це форма матеріального відшкодування збитків, що були завдіяні внаслідок неправомірного міжнародного акта, шляхом відновлення стану, який існував до його вчинення. Може здійснюватися різними способами. Зокрема, може бути поверненням за мирним договором майна, неправомірно вилученого під час війни однією державою на території іншої держави.

Деякі приклади реституції

Після краху Російської Імперії та утворення на її території Радянського Союзу західні держави поставили перед урядом СРСР питання про виплату компенсацій і реституції майна іноземних держав, іноземних компаній та іноземних підданих, націоналізованого після Жовтневої революції 1917 року.

Відмова СРСР від виконання цих вимог стала підставою для введення тривалих політичних та економічних санкцій з боку США та країн Європи.

Після закінчення Другої світової війни було поставлено питання про реституцію власності, що належала жертвам нацистів. На сьогодні існує кілька організацій, які сприяють поверненню майна та виплатам компенсацій постраждалим від нацизму. В деяких країнах (приміром у Німеччині) діють відповідні державні програми.

У 1990-ті роки у країнах Балтії (Литва, Латвія, Естонія) та ряду країн Східної Європи (Чехія, Болгарія, Угорщина, Румунія) були прийняті закони про реституцію націоналізованого в 1940-е роки майна. Згідно з цими законами колишні власники або їхні спадкоємці вправі претендувати на передачу їм державою у власність об’єктів нерухомості.

Реституція в Україні

В Україні неодноразово піднімалося питання про реституцію власності, що належала євреям в період до 1917 року. 1 липня 1993 р. було складено меморандум-угоду між Всесвітньою єврейською реституціонною організацією (ВЄРО) і представниками єврейських організацій і громад України про спільні дії з питання реституції. На початку 1994 року ВЕРО і Асоціація єврейських організацій і громад України підписали договір про спільну діяльність по опису і повернення єврейської общинної власності. Реституція єврейської власності розглядається як бажана умова євроінтеграційного процесу.

Після того, як у 2014 році євромайданна влада від імені народу України підписала з ЄС угоду про ассоційоване членство України у Євросоюзі, у сусідних країнах (Польщі, Румунії, Угорщині) почали створюватися рестутиційні організації колишніх власників (та нащадків цих власників), що колись мали і втратили майно на території України внаслідок військових дій або націоналізації (після приєднання до УРСР нових земель у 1939 та 1945 роках).З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *