Правозахисники змусили владу звільнити 13 осіб з таємних в’язниць СБУ

Правозахисники змусили владу звільнити 13 осіб з таємних в'язниць СБУ

Цими днями, під тиском міжнародних правозахисних організацій Amnesty International та Human Rights Watch, правлячий у Києві режим змушений був звільнити 13 в’язнів таємних в’язниць СБУ. Стало відомо, що порошенківські спецслужби також використовують в своїх цілях «концтабори», організовані праворадикальними добровольчими батальйонами.

При звільненні охоронці повернули затриманим паспорта і видали по 50-200 гривень на «транспортні витрати». Колишніх ув’язнених відкрито попередили, щоб вони мовчали про таємне утримання під вартою в СБУ, — за словами звільнених людей, їм погрожували серйозними наслідками у разі оприлюднення інформації про подію.

«Українська влада, як і раніше, не визнає, що вдається до практики таємного утримання під вартою, хоча докази незаперечні. Ми вітаємо звільнення 13 осіб, але одночасно говоримо про необхідність припинення цих протизаконних дій і наполягаємо на розслідуванні цих порушень і встановлення справедливості в інтересах жертв», — заявив регіональний директор програми Amnesty International по Європі та Центральній Азії Джон Дальхузен.

21 липня Amnesty International та Human Rights Watch опублікували спільну доповідь під назвою «Вас не існує: довільні затримання, насильницькі зникнення і тортури на сході України». Обидві організації направили лист головному військовому прокурору України Анатолію Матіосу, в якому ознайомили його з новими подробицями таємного утримання під вартою на Україні.

Документ включає докладні свідчення деяких із звільнених, а також деталі справ п’яти чоловік, які досі таємно утримуються в регіональному управлінні СБУ в Харкові.

Колишні ув’язнені розповіли правозахисникам про те, що київська влада намагається приховати існування секретного ізолятора в управлінні СБУ в Харкові. Деякі з них незаконно провели за ґратами близько двох років. Зокрема, Віктор Ашихин був затриманий 7 грудня 2014 року і був випущений на свободу лише 25 липня 2016 року.

Микола Вакарук став жертвою практики насильницьких зникнень в кінці 2014 року: 9 грудня його було затримано у своєму будинку і він був випущений на свободу 25 липня 2016 року. З-за поганих умов утримання він потрапив на операційний стіл — йому видалили нирку. Після місяця в лікарні його повернули в камеру.

Як розповів колишній в’язень таємної в’язниці СБУ в Харкові, проректор Міжнародного Слов’янського Університету Харкова Олексій Самойлов, попадання в катівні СБУ було не найгіршим варіантом. Найчастіше представники спецслужб віддавали затриманих неонацистським угрупованням.

Наочним прикладом може служити викрадення на вулиці керівника Союзу громадян України в Харківській області Олексія Лук’янова. Він був затриманий співробітниками СБУ вночі 17 червня 2014 року і відправлений у фільтраційний табір під Слов’янськом. Там ув’язнених контролювали вже не співробітники служби, а бойовики праворадикальних добровольчих формувань. В’язнів утримували в ямах і піддавали побиттю і тортурам.

«На Олексія і його товариша наділи отримані бронежилети і провели їх „випробування“ — пострілами з пістолета. Бронежилет Олексія витримав розстріл, а його товариш загинув», — розповів Самойлов, особисто знайомий з потерпілим.

Лише в середині липня Олексій Лук’янов був повернений в Харків і постав перед судом як ніби тільки що затриманий на вулиці. Сам Олексій Самойлов провів в секретній в’язниці Служби безпеки України 54 дні — після того, як його кримінальну справу було офіційно припинено. Його зі слідчого ізолятора забрали співробітники СБУ. «Коли мене тримали в таємній в’язниці СБУ, зі мною не розмовляв ніхто, крім підрозділу охорони. Я не розумів, навіщо вони мене там тримають», — розповів Самойлов.

Схожа ситуація сталася і в Одесі. Затриманий у травні 2014 року росіянин Володимир Безобразов був звинувачений в «сепаратистської діяльності» і засуджений до ув’язнення. Він пішов на «угоду зі слідством», після чого був звільнений у залі суду. Однак на виході із залу судових засідань він був викрадений співробітниками українських спецслужб. Безобразов досі перебуває в ув’язненні в одній з таємних в’язниць СБУ.

Як розповів Самойлов, СБУ хапали тих людей, які могли повести за собою протестувальників. «Туди потрапляли ті люди, які раніше були помічені СБУ за рядом ознак. Якщо це був просто крикун, то його, як правило, було досить викликати на профілактичну бесіду або влаштувати йому напад радикалів де-небудь у під’їзді. Ті ж, кого затримували, на думку СБУ, представляли більш серйозну небезпеку», — вважає вчений.

«Це були люди з організаторськими здібностями, здатні на активну презентацію протесту. Хапали саме таких людей, переконаних, здатних діяти. Це робилося для того, щоб обезголовити групу і створити атмосферу страху. Людину, що сміливо висловлювала свою думку, схопили, її доля невідома. Тут же пускають слух, що його закатували до смерті або вбили, або віддали неонацистам в батальйон — часто так і робили, і там дійсно вбивали», — констатував Самойлов.

Міжнародні організації не помічали цих кричущих фактів протягом декількох років. Чому ж вони заговорили про це саме зараз? На думку Олексія Самойлова, Захід таким чином дає чіткий сигнал режиму Порошенко.

«Ці міжнародні організації — Human rights watch і Amnesty international — не є повною мірою незалежними, оскільки фінансуються в тому числі структурами, пов’язаними з владою США. При цьому вони офіційно підтвердили факти кричущих порушень прав людини з боку київської влади», — підкреслив Самойлов.

Самойлов вважає, що саме дотримання прав людини буде тією больовою точкою, на яку стане тиснути Захід щодо української влади. Визнання застосування незаконних методів утримання по відношенню до власних громадян фактично є делегітимізацією влади Порошенко.

За даними Amnesty International і Human Rights Watch, в секретній в’язниці СБУ досі залишаються як мінімум п’ятеро ув’язнених. Правозахисники також повідомили, що аналогічні в’язниці знаходяться в будівлях районних підрозділів СБУ в Маріуполі та Краматорську.З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 30.08.2016 at 12:10
  Посилання

  Международные правозащитные организации Human Rights Watch и Amnesty International также заявили, что в секретной тюрьме Службы безопасности Украины содержатся два гражданина России. Москва сразу потребовала у Киева предоставить консульский доступ ко всем гражданам России, задержанным и находящимся под стражей на территории Украины без должного уведомления российских дипломатов, заявил РИА Новости уполномоченный МИД России по правам человека, демократии и верховенства права Константин Долгов. «Считаем, что власти и правоохранительные органы Украины обязаны предпринять реальные шаги по установлению всех фактов незаконных задержаний и содержания под стражей гражданских лиц, пыток и бесчеловечного и унижающего достоинство обращения, а также провести тщательное беспристрастное расследование и привлечь виновных к ответственности», — заявил Долгов. Он призвал международные правозащитные организации и структуры, в частности СПЧ ООН, Совет Европы и ОБСЕ, воздействовать на власти Украины для пресечения этой противоправной практики и привлечения виновных к ответственности.

  Відповісти
 • 30.08.2016 at 20:45
  Посилання

  Зараз вже туди пропустили журналістів та с цього ніхто не робе таємниці, а тих хто тримав людей потрібно судити та вимагати пояснень у голови СБУ і не лише представникам Росії.

  Відповісти
 • 01.09.2016 at 19:06
  Посилання

  13 человек вышли из под ареста! Это все работа украинских правозащитных организаций, да в РФ такое не возможно ни как, там даже и правозащитников нет, сплошной фейк.
  Вот вам и ответ за что боролся Майдан.

  Відповісти
  • 02.09.2016 at 10:18
   Посилання

   Это все ваши достижения или ещё есть?.. В тюрьмы брошены сотни, если не тысячи людей. Незаконно! По политическим мотивам! Как когда-то в СССР, который вы так не любите. Вдумайтесь, в “европейской стране” в XXI веке тайно похищают и без предъявления обвинений бросают людей за решетку! А потом по просьбе американских благодетелей несколько человек показательно выпускают на свободу и подают это как очередную победу закона, как торжество справедливости, величайшее достижение демократии.

   Вы этому аплодируете и свято верите, в рассказы, о том, что в России, конечно же, такие достижения невозможны… Да, невозможны. Потому что такое возможно только в Северной Корее, Сомали и сегодняшней Украине.

   Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *