18 серпня Церква вшановує пам’ять святителя Феоктиста, єпископа Чернігівського

Святитель Феоктист, єпископ Чернігівський

Сьогодні, 18 серпня, Православна Церква вшановує пам’ять святителя Феоктиста, єпископа Чернігівського Святитель Феоктист, єпископ Чернігівський, до вступу на кафедру подвизався в Києво-Печерському монастирі. Він був у числі великих старців, зціливших молитвою преподобного Микиту, згодом Новгородського святителя.

У 1103 році святий Феоктист був поставлений ігуменом Києво-Печерського монастиря. В 1108 році він збудував на кошти благовірного князя Гліба Всеславича кам’яну трапезницю. Саме святий Феоктист наполіг, щоб ім’я преподобного Феодосія було внесено у синодики святих по всій Русі. У 1110 році, 11 лютого, при ньому було небесне знамення в Печерському монастирі: з’явився вогненний стовп від землі до неба та блискавки, що освітили всю землю, о першій годині ночі пролунав грім. Вогненний стовп стояв над кам’яною трапезною так, що не було видно хреста. Потім перейшов на церкву і став над гробом преподобного Феодосія, а потім, повернувшись на схід, став невидимий.

“Це був не вогонь і не стовп, а образ ангельський, – писав преподобний Нестор Літописець. – Бо ангел так являється: то стовпом вогняним, а то полум’ям. Як ото сказав пророк Давид до Господа: Ти твориш духів ангелами Своїми і слугами Своїми – вогненне полум’я”.

У 1113 році святитель Феоктист був висвячений на єпископа Чернігівського. 2 травня 1115 року святитель брав участь у перенесенні мощей благовірних князів Бориса і Гліба у Вишгороді, а пізніше, у Чернігові, освятив поблизу кафедрального собору церкву в ім’я благовірних князів Бориса і Гліба, споруджену у 1120 році Чернігівським князем Давидом. Благовірним князям-страстотерпцям святитель присвятив слово в день їхньої пам’яті.

6 серпня 1123 року, у свято Преображення, святитель Феоктист помер. Пам’ять його звершується 18 серпня. В одному зі списків святих сказано, що він був похований у Печерському монастирі. До пам’яті святителя Феоктиста віруючі звертаються і 28 вересня, коли він згадується у 9 пісні канону Собору преподобних отців Ближніх печер.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *