«Я – легітимний». Що таке легітимність?

Домайданний президент України Віктор Федорович Янукович

Після державного перевороту на Україні, що стався у лютому 2014 року, набув популярності вислів домайданного президента Віктора Януковича «Я – легітимний». Цю фразу неодноразово цитували учасники «Революції Гідності» у контексті розповідей про «злочини кривавого режиму Януковича», а також іронізуючи з приводу втечі Януковича до Росії та долі, що спіткала «злочинну антинародну владу». З того часу термін «легітимний» прижився у мовному обігу як синонім слова «законний». Але це не зовсім правильно.

Легітимність (від латинського legitimus — згідний із законом, законний, правомірний) — згода народу з владою, коли народ добровільно визнає за нею право приймати обов’язкові рішення. 

Легітимна дія — це така дія, яка не заперечується ніким з тих, хто має право і можливості оскаржити цю дію. Дія перестає бути легітимним, коли суб’єкту дії доводиться докладати спеціальні зусилля, щоб захистити своє право чинити так, як він вчинив. Чим нижче рівень легітимності, тим частіше влада буде спиратися на силовий примус.

Крім того, легітимність — політико-правове поняття, що означає позитивне ставлення мешканців країни, великих груп населення (в тому числі і закордонного) до чинних у конкретній державі інститутів влади, визнання їх правомірності.

Отже, виходить, що у сьогоднішніх постмайданних реаліях домайданний президент України Віктор Федорович Янукович є законним президентом (у відповідності до положень Конституції України), але не є президентом легітимним, так як не має підтримки серед більшості громадян України.

І навпаки, президент Майдану Петро Порошенко – хоча й не є законним і не має загальнонародної підтримки, все ж певною мірою може вважатися легітимним. Тому що його підтримує близько 10% українців, а решта з тих, хто проживає на територіях, підконтрольних євромайданній владі, не ставить під сумнів (принаймні публічно) законність незаконних виборів весни 2014 року, під час яких Порошенко був проголошений «президентом» країни.

Крім того, легітимним Порошенка називають його закордонні керівники. Показово, що питання законності у цьому випадку вони навмисне не підіймають, ховаючись за фразами на кшталт «така воля українського народу», «український народ обрав нове життя», «український народ проголосував за європейські цінності».З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *