Як «Євросоюз» допомагав нацистам завойовувати нашу землю

Велика Вітчизняна війна: Як «Євросоюз» допомагав Гітлеру

Рівно 75 років тому, 22 червня 1941 року, нацистська Німеччина напала на Радянський Союз. Разом з гітлерівськими військами на територію Союзу тоді також вторглися армії інших європейських держав. І це були не конюхи і кашовари, як сьогодні намагаються представити ці армії деякі самодіяльні історики, а добре озброєні та оснащені підрозділи. І якби не «допомога» отих союзників Гітлера, страшна війна закінчилася б швидше і забрала б менше життів.

Італійські фашисти на Донбасі

Італія оголосила нам війну синхронно з Німеччиною. На фронт пішов італійський Експедиційний корпус в Росії. До вересня 1942 року він налічував вже 230 тисяч бійців. Італійські фашисти захопили Донбас, штурмували Сталіно (тепер Донецьк), а також Горлівку та Орджонікідзе (нині Єнакієве). У грудні 1942 року Червона Армія повністю знищила 6 італійських дивізій, а в січні 43-го був розгромлений і їх Альпійський корпус. Всього в СРСР знайшли свої могили понад 30 тисяч італійських фашистів, 64 тисячі потрапили в полон.

Румуни вбили десятки тисяч мирних жителів

Румунія теж напала на СРСР 22 червня 1941 року. Їхні літаки бомбили Крим, Молдову та Україну. Тільки в боях за Бессарабію в 1941 році Румунія виставила майже 420 тисяч багнетів. Румуни брали участь у боях за Одесу і Крим, «прославилися» небувалим звірством по відношенню до мирних жителів і полонених. На їхньому рахунку десятки тисяч вбитих мирних жителів. Румунські частини несли великі втрати. Найважчі сталися під Сталінградом – з 104 тисяч солдатів було вбито, поранено або пропало безвісті більше 57 тисяч.

205 тисяч угорських багнетів

Угорщина оголосила війну СРСР 27 червня 1941 року. Тоді ж на фронт вирушили 44 тисячі солдатів і офіцерів. До весни 1942 року на Східному фронті було вже 205 тисяч угорців, які вели бої під Воронежем. Але вже в січні 1943 року наш Воронезький фронт розгромив окупантів. Мадяри втратили майже 148 тисяч вояків.

Данці записувалися в СС

Данія була окупована гітлерівцями 9 квітня 1940 року. 29 червня 1941 року данські газети оголосили про формування Добровольчого корпусу СС «Данмарк» – «для війни проти більшовизму». Туди записалося близько 6 тисяч чоловік. У травні 1942-го датські есесівці увійшли до складу 3-ї танкової дивізії СС «Мертва голова». Тоді ж вони потрапили в Демянський котел (Новгородська область), де втратили до 80% особового складу. Всього проти СРСР воювали до 10 тисяч данців.

Словаки намагалися потрапити в полон

Словаччина оголосила війну СРСР 23 червня 1941 року і направила на Україну і Білорусію дві піхотні дивізії, три артполки, танковий батальйон. Плюс один авіаполк (41 винищувач і 30 бомбардувальників). Однак словаки часто переходили на бік Червоної Армії. Одного разу до нас перейшов цілий піхотний батальйон, гаубична батарея і дивізіон авіаобслуговування. З 42,5 тисяч словацьких солдатів і офіцерів, що воювали на Східному фронті, загинули 3 тисячі, а 27 тисяч здалося в полон.

Фіни обстрілювали Дорогу життя

25 червня 1941 року радянські літаки відбомбилися по 19 фінським аеродромах, з яких «Люфтваффе» 22 червня завдали ударів по СРСР. Фіни «образилися» і оголосили нам війну. У загальній складності Фінляндія відправила на фронт дві армії – 530 тисяч багнетів, 159 винищувачів, 22 бомбардувальника і чимало кораблів. Влітку і восени 1941-го фіни окупували Карелію і блокували з півночі Ленінград. Вони обстрілювали Дорогу життя. У 49 концтаборах, створених фінами, загинуло понад 42 тисяч радянських військовополонених. Втрати Фінляндії у війні – майже 85 тисяч осіб.

Хорватська легіон

Хорватія оголосила нам війну одночасно з Німеччиною. Вже в липні створюються моторизована бригада і Хорватська легіон – піхотний полк чисельністю 2200 чоловік. Всього проти СРСР воювали до 10 тисяч хорватських солдатів і офіцерів. Був навіть Хорватська морський легіон, він базувався в Генічеську та Маріуполі.

Добровольці Райху

Деякі країни, що формально у війні участі не брали, поповнили гітлерівську армію добровольцями. Наприклад, з Іспанії на фронт вирушила Блакитна дивізія, через яку за час війни пройшло близько 47 тисяч солдатів. Блакитна дивізія брала участь у блокаді Ленінграда, а іспанські льотчики бомбили нашу північну столицю. Всього іспанці втратили 5 тисяч чоловік убитими.

Вишистська Франція поповнила гітлерівську армію Французьким добровольчим легіоном, і вже в серпні перші 2452 добровольця поїхали в СРСР. Незабаром до них приєдналися ще кілька тисяч французів. Щоправда, собливо «прославитися», цей легіон не встиг – каже історик Денис Ахременко.

Голландія виставила проти нас три добровольчі танкогренадерські дивізії СС. У них, крім голландців, воювали бельгійці, данці, норвежці, латиші, іспанці та французи. Одна з таких дивізій, «Нордланд», була остаточно розгромлена лише біля стін Рейхстагу.

Коментар експерта

Дмитро Суржик, кандидат історичних наук, співробітник Інституту загальної історії РАН: «Проти нас виступив весь «Євросоюз» того часу. Навіть якщо взяти статистику по полоненим, ви побачите: на кожних трьох німців припадав один представник інших народів Європи. І причини називалися різні. Румуни хотіли повернути Бессарабію, Фінляндія – взяти реванш за війну 1940-го і приєднати Карелію. Угорці мстилися за власну «революцію 1919 року», а іспанці – за інтербригади. І всі ці армії стали серйозною підмогою для Гітлера. До речі, не тільки армії. Кожен п’ятий німецький танк був проведений чеської «Шкодою»! Блокадний Ленінград німці обстрілювали з гаубиць, випущених тієї ж «Шкодою» та французькою фірмою «Ле Крезо». Кожен німецький танк на третину складався з металу, виготовленого з руди «нейтральною» Швеції. Франція поставила Німеччини 4000 літаків, близько 10 тисяч авіадвигунів, 52 тисячі вантажівок. Так що нацистський меч Європа кувала спільно. Як сьогодні також спільно ці країни оголошують нам санкції…».

Олексій ОвчинниковЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *