Що таке ОБСЄ?

Що таке ОБСЄ?

ОБСЄ – Організація з безпеки і співробітництва в Європі (англ. OSCE, Organization for Security and Co-operation in Europe); до 1995 року називалася Нарадою з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ) — (англ. CSCE, Conference for Security and Cooperation in Europe). Це найбільша в світі регіональна організація, що займається питаннями безпеки.

Організація об’єднує 57 країн, розташованих у Європі, Центральній Азії та Північній Америці. До складу ОБСЄ входять Австрія, Албанія, Азербайджан, Андорра, Бельгія, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Ватикан, Великобританія, Вірменія, Греція, Грузія, Данія, Естонія, Ірландія, Іспанія, Італія, Казахстан, Канада, Кіпр, Киргизька Республіка, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Македонія, Мальта, Молдова, Монако, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Росія, Румунія, Сан-Марино, Сербія, Словаччина, Словенія, Сполучені Штати Америки, Таджикистан, Туркменістан, Туреччина, Угорщина, Узбекистан, Україна, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чеська Республіка, Чорногорія, Швейцарія, Швеція.

Штат організації близько 370 чоловік, зайнятих в керівних органах, а також близько 3500 співробітників, які працюють в польових місіях.

«Нарада з безпеки і співробітництва в Європі» була скликана як постійно діючий міжнародний форум представників 33 європейських держав, а також США і Канади, для вироблення заходів зменшення військового протистояння і зміцнення безпеки в Європі. 1 серпня 1975 року в столиці Фінляндії Гельсінкі глави 33 держав підписали Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі (Гельсінкські угоди). Ця дата вважається днем заснування організації.

Організація націлена на запобігання виникнення конфліктів в регіоні, врегулювання кризових ситуацій, ліквідацію наслідків конфліктів. Основні засоби забезпечення безпеки і вирішення основних задач організації: дипломатичні зусилля по запобіганню конфліктів, заходи з побудови довірчих відносин і безпеки, контроль над розповсюдженням зброї; економічна та екологічна безпека; захист прав людини, розвиток демократичних інститутів, моніторинг виборів.

Всі держави-учасники ОБСЄ мають рівний статус. Рішення приймаються на основі консенсусу. Рішення не носять юридично обов’язкового характеру, але мають велике політичне значення.

Офіційними мовами Організації з безпеки і співробітництва в Європі є англійська, російська, французька, німецька,  іспанська та італійська.

Основними органами організації є:

Саміт (Зустріч на вищому рівні) — періодично проводиться зустріч глав держав і урядів країн ОБСЄ.
Рада міністрів закордонних справ — щорічна (крім року зустрічей на вищому рівні) зустріч міністрів закордонних справ держав-учасниць ОБСЄ.
Постійна рада під керівництвом діючого голови (англ. Chairperson-in-Office, CiO), що займає цю посаду протягом року. Проводить на регулярній основі політичні консультації та приймає рішення (щотижня збирається у Відні).
Форум по співпраці в області безпеки — регулярно обговорює питання контролю над озброєннями і МДБ (щотижня збирається у Відні).
Верховний комісар у справах національних меншин
Бюро демократичних інститутів та прав людини (англ. Office for Democratic Institutions and Human Rights, ODIHR) — регіональна інституція, що займається правами людини.
Парламентська асамблея ОБСЄ
Представник з питань свободи ЗМІ — спостерігає за розвитком становища в галузі засобів масової інформації в 57 державах-учасницях ОБСЄ.

Після розпаду Радянського Союзу Верховна Рада України, за правонаступництвом, з 30 січня 1992 року стала повноправним членом Парламентській асамблеї Наради з безпеки і співробітництва в Європі. З того часу Україна бере участь у роботі всіх колективних керівних органів Організації (саміти держав-учасниць ОБСЄ, засідання Ради міністрів та Постійної ради ОБСЄ), виробленні та прийнятті ними рішень з різних аспектів її діяльності. За ініціативою Уряду України у серпні 1994 року була заснована Місія ОБСЄ в Україні.

Згідно з Правилами процедури ПА ОБСЄ Україні в Асамблеї надано вісім місць. Порядок формування Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ визначається Положенням «Про Постійну делегацію Верховної Ради України у Парламентській асамблеї Організації з безпеки і співробітництва в Європі». Склад Постійної делегації формується на основі квот депутатських фракцій та затверджується Розпорядженням Голови Верховної Ради України.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *