Що таке хунта і чи правильно називати хунтою євромайданну владу України?

Хунта. Августо Піночет

Хунта (junta – у буквальному перекладі з іспанської мови означає — збори) — група військових, що прийшла до влади насильницьким шляхом в результаті державного перевороту, і, як правило, здійснює диктаторське правління методами репресій та терору.

В іспаномовних країнах хунтою називають громадські об’єднання і державні органи. Спочатку термін виник в Іспанії і означав союз, дорадче зібрання. Зокрема до XVI століття застосовувався до зборів кортесів. У 1808 році хунта з представників світської і духовної влади обрала королем Іспанії брата Наполеона Жозефа Бонапарта. Це в свою чергу викликало революцію, якою керували численні провінційні хунти. Згодом, під час численних громадянських воєн, що прокотилися Іспанією протягом XIX—XX століть, з’являлися найрізноманітніші хунти (у партійно-політичному сенсі) — ліберальні, радикальні та інші.

Сучасного негативного значення слово «хунта» набуло у XX столітті, коли країнами іспаномовної Південної Америки прокотилася хвиля заколотів та переворотів, які приводили до влади військових самих по собі, або диктаторів, що привласнювали собі надзвичайні повноваження за підтримки військових.

Найвідомішою з хунт цього періоду був уряд чилійського генерала Августо Піночета. Піночет захопив владу у Чилі за допомогою США, які прагнули скинути великого друга СРСР чилійського президента-соціаліста Сальвадора Альєнде.

Піночет очолив військову хунту, що захопила владу та правила в країні до кінця 1980-х. З першого дня правління військових у Чилі розпочались масові репресії, що були спрямовані проти безпосередніх противників хунти (у першу чергу проти профспілкових активістів, членів комуністичної та соціалістичної партій, бойовиків «Революційного лівого руху»), і проти підозрюваних у «підривній діяльності». Жертвами терору були священики, співаки, журналісти, дипломати, військові, політичні діячі, чилійські громадяни й іноземці.

Згідно з офіційними даними, за 17 років диктатури 3065 людей було вбито або вони «зникли без відома», 40018 було заарештовано, затримано без рішення суду та катовано у в’язницях. 500000 (себто 5% населення) еміґрувало. Крім того, за деякими даними, в перші роки після перевороту 300000 людей були звільненні з роботи через політичні переконанн.

Аугусто Піночет був усунутий від влади мирним шляхом – через всенародні вибори, а також завдяки внесеному до Конституції країни положення про всенародний референдум (1984). Колишнього диктатора було заарештовано в жовтні 1998 року. Слідство у справі Піночета велося аж до його смерті у 2006 році.

Як бачимо, все це не дуже схоже на ситуацію, що склалася в Україні під час Євромайдану та після нього. В Україні у 2014 році був скоєний державний переворот, але здійснили його не військові, а олігархи, що зуміли залучити до свого «євроінтеграційного» проекту фінансування з боку ЄС та США, а також привернули на свій бік значну частину обдурених та зваблених «щасливим європейським майбутнім» громадян України.

У даному випадку ми маємо справу з класичною «кольоровою революцією», внаслідок якої відбувся перерозподіл ресурсів між олігархічними кланами (у тому числі позадержавними), а Україна стала «асоційованим членом Євросозу» – євро-американською колонією і плацдармом для реалізації американської політики «стримування» (тобто дестабілізації) Росії.

Отже, у строгому сенсі, євромайданна влада не є хунтою. Вона є звичайною колоніальною адміністрацією, що під керівництвом своїх закордонних хазяїв менеджерує на певній території, позбавленій суверенітету (незалежності).

Називати порошенківський уряд хунтою можна лише у позаескпертному середовищі та виключно у переносному або сатиричному значенні. Наприклад, коли слово «хунта» вживається по відношенню до клептократичного режиму з високим рівнем корупції. Або коли термін застосовується відносно групи осіб, що діють за взаємною згодою і з недобрими цілями (тобто тоді, коли «хунта» є синонімом слова «банда»).З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
  • 04.06.2016 at 11:13
    Посилання

    Какая разница кто совершил переворот, военные или олигархи, если власть олигархов сейчас обеспечивается использованием армии, полиции и фашистских нацбатов? Украинское государство имеет абсолютно все признаки фашистской хунты: захват власти в результате государственного переворота, передел собственности в пользу захватившего власть клана, тотальная коррупция, радикальный национализм, нацисты во всех органах управления страной, отсутствие оппозиции в органах власти, избирательное правосудие, отсутствие свободы слова и других гражданских свобод, приоритетное финансирование полиции, армии и спецслужб, репрессии по отношению к инакомыслящим, политические убийства, использование армии для подавления народных выступлений, массовый террор по отношению к нелояльным режиму этническим и социальным группам.

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *