Процес федералізації – незворотній: ми вже стали на шлях надбання особливих статусів регіонів

Процес федералізації - незворотній: стартував парад особливих статусів регіонів

Процес перетворення України з унітарної держави на федеративну вже незворотній. В даний час в Україні ідеї передачі влади на місця, розширення повноважень місцевого самоврядування, а також можливості обирати глав областей, підтримуються більшістю українських громадян. Люди хочуть на регіональному рівні самі визначати, якою мовою вести ділове листування, читати лекції у вузах і яких героїв шанувати, і все менше та менше бажають залежати від примх центральних київських властей.

Нагадаємо, раніше 9 травня на офіційному сайті адміністрації президента петиція на підтримку створення в Харківській області особливого регіону «Слобожанщина» набрала більше 25 тис. підписів. Саме така кількість голосів необхідна для того, щоб звернення громадян стало обов’язковим до розгляду главою держави. Днями в Києві прихильники даної ініціативи пройшли маршем від Кабінету міністрів до Адміністрації президента під гаслами за особливий статус Слобожанщини. Активісти висунули вимогу до президента України розглянути звернення і дати свою відповідь на вимоги народу. В руках учасників заходу були плакати з гаслами: «Слобожанщина — наш вибір», «Ми за особливий регіон — Слобожанщина», «Порошенко, підтримай петицію за Слобожанщину». У заході взяли участь понад 500 прихильників особливого статусу Харківській області, серед них депутати місцевих рад Харківської області, харківські активісти та їхні київські соратники.

«Поточна ситуація показує нездатність влади до вирішення серйозних проблем і викликів у сфері економіки та управління. Державна система деградує, корупція присутня на всіх рівнях прийняття рішень. Сьогодні ми говоримо «так» створення особливого регіону Слобожанщина, щоб один з ключових регіонів України — Харківщина, став локомотивом економічного зростання нашої країни. 25 тис. харків’ян підтримали петицію «За Слобожанщину». Це означає, що президент Порошенко зобов’язаний відповісти на нашу петицію», — заявила в ході заходу лідер громадського руху «За Слобожанщину» Алла Александровська.

Активісти сподіваються, що президент Порошенко підтримає їх звернення і ухвалить відповідний законопроект, оскільки це, на їх думку, «відкриває нові стимули для економічного зростання в Україні».

«Сьогодні конституційна реформа гальмується, і регіони повинні самі виходити зі своїми ініціативами і боротися за свої права. Ми знаходимося в жорсткій конкуренції з Києвом, який блокує будь-які ініціативи щодо захисту прав регіонів. Але наше завдання — не здаватися», — розповів журналістам учасник маршу депутат Харківської міськради Олексій Перепелиця.

Але все ж у зв’язку з цими подіями варто згадати, що в Україні сама ідея самостійності регіонів оголошена блюзнірською, а всі, хто намагається говорити про це, піддаються жорсткому придушенню і репресіям, аж до кримінального переслідування за «сепаратизм» і «держзраду». Так, у листопаді 2015 у зв’язку з презентацією законопроекту про особливий регіоні розвитку Слобожанщина, українська прокуратура порушила кримінальну справу за статтею “Посягання на територіальну цілісність України”. Активістам руху висунуто підозру у «сепаратизмі».

«Зараз на сам термін «федералізація» фактично накладено табу. Його вживання як в науковому середовищі, так і в публіцистиці присікається цензорами, а будь-які заходи, пов’язані з проблемою федералізації України, забороняються як антидержавні. Але, мабуть, процес перетворення України з унітарної держави на федеративну вже незворотній, і для нинішньої київської влади тепер проблема стоїть в іншій площині, а саме — спробувати зберегти Україну в нинішніх кордонах, пішовши на надання більших прав регіонам, по суті — федералізацію. Або змиритися з фактичним розвалом держави», – вважає директор Української філії Інституту країн СНД Денис Денисов.

«В Мінських угодах вперше було прописано положення про особливий статус у складі України. Донбас здобув право на великі повноваження для регіону кров’ю і життями людей. Але зроблено це було, як показують події, для інших регіонів теж. Завзятість Донбасу відкрила для інших регіонів шлях до більших повноважень. Це входить у програму по децентралізації України. Про це не раз йшлося в Комітетах Верховної Ради, в Кабінеті Міністрів і з трибуни Верховної Ради. Парад особливих статусів на Україні стартував. Регіонам – великі повноваження!», – вважає український громадський діяч Іван Проценко.

Відзначимо, що крім Харківської області, за розширення повноважень виступають багато регіонів України – свої вимоги вже висували депутати місцевих рад Київської, Дніпропетровської, Запорізької, Львівської та Закарпатської областей. А буквально днями депутати Житомирської обласної ради переважною більшістю голосів підтримали звернення на адресу президента України про необхідність укладати Договори між Кабміном та обласними органами влади про розподіл повноважень. На їх думку, для вирішення багатьох нагальних проблем регіонам України життєво необхідні додаткові повноваження і відповідальність. Депутати зазначають, що для успішної реалізації адміністративно-територіальної реформи в Україні потрібні більш рішучі заходи. Договори між центром і регіонами покликані деталізувати індивідуальний пакет повноважень, який повинен отримати кожен регіон за своєю соціально-економічною і культурною специфікою.

«Для збереження єдності країни необхідна децентралізація. Не тільки для окремих районів окремих областей, а в цілому по країні. Це забезпечить збереження цілісності у такій складній країні, як Україна, але з іншого боку, послабить повноваження центральної влади», – вважає депутат Верховної Ради трьох скликань співзасновник Комітету порятунку України Володимир Олійник.

Так що за фактом децентралізація в Україні вже відбулася. І не тільки з причини фактичної незалежності Донецька і Луганська. Поки Порошенко налагоджував кермо ручного управління українським урядом і розсаджував в київські крісла своїх кумів, регіони все більше і більше виходили з-під його контролю. І зараз можна сміливо стверджувати: федералізація вже сталася, процес перетворення України з унітарної на федеративну державу запущений. Залишилося тільки закріпити його законодавчо. Але, мабуть, це вже є завданням для наступного нового президента і уряду України.

Олеся КосенкоЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
  • 19.06.2016 at 10:00
    Посилання

    Я думаю проблема не в федерелізації як такій, а в розпреділенні грошей між бюджетами, я думаю кожна область повинна тратити те що заробляє а якщо грошей не вистачай нехай менше тратить або більше заробляє))

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *