Конституція Пилипа Орлика (XVIII ст.)

Конституція Пилипа Орлика (XVIII ст.)

Конституцією Пилипа Орлика сьогодні в Україні прийнято називати договір колишнього генерального писаря Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська (від усієї старшини та козацтва договір підписав колишній кошовий отаман Кость Гордієнко). Цей документ визначав права і обов’язки усіх колишніх членів Війська, що служили шведському королю і втекли до Туреччини після поразки Швеції у війні з Росією. Даний договір був укладений 1710 року та затверджений королем Карлом XII.  На думку деяких сучасних українських істориків ця збірка законів є історичною пам’яткою української політико-правової думки, а також однією з перших європейських конституцій нового часу.

Слід зазначити, що Конституція Пилипа Орлика не була узгоджена зі старшиною та козаками Війська Запорозького і не набула чинності, оскільки написана в умовах вигнання, коли Пилип Орлик вже не був генеральним писарем, а Кость Гордієнко фактично вже не був кошовим отаманом Війська.

Формально договір було прийнято 5 (16) квітня 1710 року на зборах представників козаків-вигнанців, які обрали колишнього писаря Орлика своїм гетьманом. Ці збори проходили біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер (турецька назва міста — Бендери). Нині це територія Молдови, а в ті часи то була Османська імперія, тобто Туреччина. Тому Конституція Пилипа Орлика також відома під назвою «Бендерська конституція».

Конститу́ція Пилипа Орлика написана староруською (староукраїнською) та латинською мовами. Складається з преамбули та 16 статей.

Офіційно – староруською (староукраїнською) книжною мовою – назва документу звучить як “Договори і Постановлєнія Прав і вольностєй войскових мєжи Яснє вєлможним єго милостю паном Филиппом Орликом новоізбранним Войска Запорожского гєтманом, и мєжи єнєральними особами, полковниками і тим жє Войском Запорожскім сполною з обоіх сторон обрадою утвєржєнниє і при вольной єлєкції формалною присягою от того ж Яснє вєлможного гєтмана потверженниє року от Рождєства Христова 1710, мєсяца апріля дня 5”.

Сучасна поширена назва «Конституція» походить від дослівного перекладу латинської назви оригінального документу: Pacta et Constitutiones legum libertatumque exercitus zaporoviensis (Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького).

Згідно положень документу законодавча влада на землях Війська Запорозького (України) надається Генеральній Раді, що виконує роль парламенту, до якої входять генеральні старшини, цивільні полковники від міст, генеральні радники (делегати від полків з людей розважливих і заслужених), полкові старшини, сотники та представники від Запорозької Січі (стаття 6). Генеральній Раді належало працювати сесійно, тричі на рік — в січні (на Різдво Христове), квітні (на Великдень) і жовтні (на Покрову). На своїх зборах Генеральна Рада розглядає питання про безпеку держави, спільне благо, інші громадські справи, заслуховує звіти гетьмана, питання про недовіру йому, за поданням гетьмана обирає генеральну старшину.

Найвищу виконавчу владу мав гетьман, влада якого була довічною. У період між сесійними зборами Генеральної Ради виконував її повноваження. Можливості гетьмана і його владні повноваження були значно обмежені статтями 6, 7 і 8. Відповідно до цих положень гетьман не мав права розпоряджатися державним скарбом та землями, проводити власну кадрову політику, вести самостійну зовнішню політику. Йому також було заборонено створювати якусь власну адміністрацію, він не міг застосовувати покарання до винних. Для задоволення матеріальних потреб гетьманові виділялись певні рангові маєтності з чітко визначеними прибутками, проте лише на час його перебування на посаді.

Староруський оригінал Конституції Орлика зберігається у Москві, у Російському державному архіві давніх актів. У 2009 році копію цього архівного документа було передано до Музею гетьманства у Києві.

Одна з латиномовних копій, що збереглася до наших днів, зараз знаходиться у Стокгольмі, в Національному архіві Швеції. На думку шведських учених, цю копію власноруч переписав Пилип Орлик для вручення дипломатам європейських держав.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *