Глобальне євразійське партнерство створить конкуренцію проектам США

Володимир Путін і Нурсултан Назарбаєв

Президент Російської Федерації Володимир Путін повідомив про плани створення великого євразійського партнерства з участю ЄАЕС і Китаю. У свою чергу, президент Республіки Казахстан Нурсултан Назарбаєв запропонував налагодити партнерство Євразійського та Європейського союзів. Чи реальна перспектива появи «нашої відповіді» американським проектам Транстихоокеанського і Трансатлантичного партнерства?

У червні планується разом з Китаєм дати офіційний старт створенню великого євразійського партнерства, заявив президент Росії Володимир Путін на пленарному засіданні 20-го Петербурзького міжнародного економічного форуму (ПМЕФ). «Пропонуємо подумати про створення великого євразійського партнерства з участю ЄАЕС (Євразійського економічного союзу), а також країн, з якими у нас склалися тісні відносини: Китай, Індія, Пакистан, Іран і, звичайно, маючи на увазі наших партнерів по СНД, інші держави та їх об’єднання», — передає його слова РИА «Новости».

За словами Путіна, «почати можна було б із спрощення та уніфікації регулювання у сфері галузевого співробітництва та інвестицій, заходів технічного, санітарного врегулювання, митної реєстрації, захисту прав інтелектуальної власності». Російський президент зазначив, що співпрацювати з ЄАЕС висловили готовність близько 40 держав і міжнародних організацій.

Москва підтримала пропозицію Казахстану сконцентрувати зусилля на подальшому поглибленні співпраці Євразійського економічного союзу (ЄЕС) з іншими інтеграціями, насамперед ШОС і АСЕАН.

«ЄАЕС зацікавлений у стабільному Євросоюзі»

Раніше в п’ятницю із закликом до співпраці Євросоюзу та ЄАЕС виступив глава однієї з держав Євразійського економічного союзу — президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

«Дезінтеграція і економічний ізоляціонізм не вирішить жодної проблеми внутрішньої, це буде лише самообман», — заявив Назарбаєв на засіданні ПМЕФ-2016. «Євразійський економічний союз зацікавлений в ефективному, стабільному Європейському союзі, з яким бажає тісно співпрацювати. Точно так само об’єднаній Європі вигідно співпрацю з нашим інтеграційним об’єднанням», — цитує Назарбаєва РИА «Новости».

Президент Казахстану має репутацію прихильника євразійського проекту, який на сьогоднішній день втілений у вигляді ЄАЕС. Але про європейсько-євразійському партнерство Назарбаєв заговорив, мабуть, вперше.

Нагадаємо, ЕЭАС — міжнародне інтеграційне економічне об’єднання, створене на базі Митного союзу і Єдиного економічного простору, функціонує з 1 січня 2015 року. Зараз членами ЄАЕС є Росія, Вірменія, Білорусія, Казахстан та Киргизія.

«Гарна відповідь на те, чим займається Америка»

Створення великого євразійського партнерства між ЄАЕС та іншими країнами стане адекватною відповіддю на економічну експансію США, яку вони здійснюють за допомогою Транстихоокеанського і Трансатлантичного партнерства, вважає перший заступник голови профільного комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Калашников.

«І ми бачимо, і Китай бачить, що нас намагаються ізолювати. Кого-то швидше — через санкції, використовуючи псевдоаргументи типу України, когось повільніше, як Китай, але в той же час не запрошуючи в Транстихоокеанське партнерство. А раз ми це бачимо, то нам треба об’єднуватися», — зазначив депутат.

Згадану парламентарієм угоду про Транстихоокеанське партнерство (ТТП) було укладено 5 жовтня 2015 року. В його рамках буде створена зона вільної торгівлі в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. На тихоокеанські країни припадає 40% світової економіки і третина світової торгівлі. Учасники угоди — США, Канада, Мексика, Перу, Чилі, Японія, Малайзія, Бруней, Сінгапур, В’єтнам, а також Австралія і Нова Зеландія.

З липня 2013 року Євросоюз веде переговори щодо Трансатлантичної угоди про партнерство в галузі торгівлі та інвестицій. Мова йде про створення найбільшої в світі зони безмитної торгівлі зі споживчим ринком близько 820 мільйонів чоловік. Крім США та країн Євросоюзу, в проект будуть включені Канада, Мексика, Швейцарія, Ліхтенштейн, Норвегія та Ісландія, а також країни—кандидати в члени ЄС.

Нове дихання

Почесний голова президії Ради з зовнішньої та оборонної політики Росії Сергій Караганов зазначає, що останні три роки він і його колеги говорили про необхідність переорієнтуватися на створення співтовариства великої Євразії, де Росія грала б роль сполучної ланки та забезпечувала безпеку.

«Цей проект має потужну перспективу, враховуючи рух Китаю на Захід в рамках концепції економічного пояса Шовкового шляху, що є, грубо кажучи, економічною експансією в Європі, і рух Росії на Схід. Європа зараз перебуває у дуже скрутному становищі, в кризі, і їй потрібно запропонувати довгостроковий проект, який надав би їй нове дихання», — сказав Караганов газеті «Взгляд».

Він нагадав, що раніше Росія пропонувала концепцію спільноти Великої Європи, але партнери відмовилися, і в результаті впала європейська система безпеки.

«Зараз потрібно думати про майбутнє. Це майбутнє не тільки і не стільки для Європи, а в тому числі для нових країн всієї Євразії. Якщо Росія буде рухатися до цієї спільноти, то це буде вигідно всім. В цьому співтоваристві не буде і не може бути гегемона, оскільки роль Китаю буде врівноважуватися міццю Індії, Ірану, Росії», — пояснив Караганов.

Експерт висловив упевненість, що завдяки цьому проекту Росія зможе конвертувати свої політичні можливості в економіку. Для цього їй потрібно грамотно використовувати свої переваги і на Заході, і на Сході. «У цьому сенсі є унікальне становище: Схід, Росія, Сибір. З’являються нові величезні переваги для ринків Азії», — підсумував Караганов.

Чи вийде збірка?

Однак керівник Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Симонов пропонує почекати і подивитися, як буде виглядати ця «симпатична ідея».

«Дійсно, в Азії формується кілька флагманських держав з досить розвиненими економіками. Сюди додається і Іран. Ми розуміємо, що це потужний ринок. В цьому плані ідея певного об’єднання цих економік розумна», — сказав Симонов газеті «Взгляд»,

Тим не менш, відзначає експерт, у цієї групи країн вистачає політичних суперечностей, що показує партнерство в рамках ШОС і БРІК.

«Є гарні абревіатури, структури, але найчастіше якогось реального динамічного наповнення ми тут не бачимо. У країн є свої інтереси. Навіть у період санкцій ми розуміємо, що наше партнерство з Китаєм розвивається, але ми розраховували на значно більшу динаміку. А коли ми говоримо про єдині економічні зони, то ми ж розуміємо, що виникає купа питань: економічні бар’єри, рух капіталів, трудової сили… Тобто тут на гармонізацію економіки буде потрібно велика кількість часу. Ці економіки різні по суті: російська, китайська, іранська, індійська… Об’єднати їх в одну структуру буде вкрай складно», — попереджує експерт.

Михайло Мошкін , Андрій Резніков З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
  • 20.06.2016 at 10:24
    Посилання

    Понятно, что глобальные экономические объединения стран – неизбежный аспект дальнейшего развития мировой экономики. Но опыт Евросоюза показывает, что в таком процессе всё очень и очень непросто. И громкие заявления руководителей держав далеко не всегда приводят к реальным позитивным результатам в глобальном плане. С другой стороны, отсутствие гарантий здесь – ещё не причина не двигаться в этом направлении. Дорогу осилит идущий. И пусть нам всем будет от этого только лучше.:)

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *