З Національної бібліотеки вкрали першу друковану книгу на Україні
Стародрук «Апостол» Івана Федорова, виданий в 1574 році, зник 10 травня з відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені Вернадського. Про це заявив директор НБУВ Володимир Попик. За його словами, за даним фактом відкрито кримінальне провадження. При цьому в прес-службі головного управління національної поліції у місті Києві повідомили, що заяви про зникнення книги з бібліотеки не надходило.
За словами завідувача Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Олександра Морозова, з Міністерства культури надходили попередження про можливість викрадення стародруків. «Серед збережених видань ця книга є раритетною. Тому про крадіжку варто розголошувати, щоб привернути увагу до більш ретельного зберігання рідкісної літератури», — додав він.
Видання «Апостол» має велику наукову та історичну цінність, є першою друкованою книгою на Україні. Відомо про більше ніж 90 примірників цього видання. Екземпляри книги є також в книгосховищах Львова, Харкова, Дніпропетровська, а також в Росії, Білорусі, Польщі, Болгарії, США та інших країн. Книга містить церковнослов’янський переклад «Діянь і послань апостольських». Видав “Апостол” в 1574 році руський першодрукар Іван Федоров у власній друкарні. Друкувалася книга на кошти самого видавця, а також на гроші, зібрані ним серед львівських міщан. Робота над виданням тривала майже рік – з 25 лютого 1573 року до 15 лютого 1574 року.
Злодій, що викрав стародрук «Апостол» Івана Федорова з бібліотеки Вернадського, представився працівником контролюючого органу. Про це йдеться в повідомленні прес-служби ГУ НП в місті Києві.
Працівники бібліотеки розповіли, що до них прийшов чоловік, який назвався представником контролюючого органу і надав копії документів для проведення звірок книг. Чоловік назвав список тих видань, які він би хотів перевірити. При цьому попросив окреме приміщення, де б він зміг спокійно працювати. Протягом дня ця людина кілька разів виходила з приміщення, залишаючи при цьому свої речі. В кінці робочого дня він знову вийшов і назад уже не повернувся. Коли персонал бібліотеки почав звіряти видані йому для ознайомлення видання, вони виявили відсутність «Апостола».
Ледь не через дкнь щось подібне трапляється. Позавчора на Полтавщині невідомі пограбували музей Миколи Гоголя. Напад стався близько 3:30 ночі. Повідомляється, що троє нападників у масках напали на охоронця: чоловіка повалили на землю, вдарили ногою в обличчя і зв’язали, після чого, вибивши скло, проникли в будівлю музею. Здобиччю грабіжників стали одна книга XVIII століття і п’ять видань XIX століття, акварельний портрет, карикатура з факсиміле письменника. Передбачається, що частина викрадених книг не просто належить до епохи Гоголя, але належала йому.
Фахівці вказують, що такого роду викрадення трапляються тільки «під замовлення»: продати унікальні предмети випадковим колекціонерам практично неможливо і небезпечно.
Відомо, що після публікації електронних декларацій нардепів Верховної Ради та членів уряду особливе обурення викликав той факт, що частина книг та ікон з колекцій державних мужів за описами значаться в розшуку.
Напад на музей Гоголя є символічним в тому сенсі, що творчість письменника тісно пов’язана з Україною. Саме Микола Васильович своїми ранніми творами полтавського циклу створив свого часу моду на «малоросійську екзотику». Сьогоді, як бачимо, ця «екзотика» наповнюється іншим змістом…