З Національної бібліотеки вкрали першу друковану книгу на Україні

З Національної бібліотеки вкрали першу друковану книгу на Україні

Стародрук «Апостол» Івана Федорова, виданий в 1574 році, зник 10 травня з відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені Вернадського. Про це заявив директор НБУВ Володимир Попик. За його словами, за даним фактом відкрито кримінальне провадження. При цьому в прес-службі головного управління національної поліції у місті Києві повідомили, що заяви про зникнення книги з бібліотеки не надходило.

За словами завідувача Музею рідкісної книги Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Олександра Морозова, з Міністерства культури надходили попередження про можливість викрадення стародруків. «Серед збережених видань ця книга є раритетною. Тому про крадіжку варто розголошувати, щоб привернути увагу до більш ретельного зберігання рідкісної літератури», — додав він.

Видання «Апостол» має велику наукову та історичну цінність, є першою друкованою книгою на Україні. Відомо про більше ніж 90 примірників цього видання. Екземпляри книги є також в книгосховищах Львова, Харкова, Дніпропетровська, а також в Росії, Білорусі, Польщі, Болгарії, США та інших країн. Книга містить церковнослов’янський переклад «Діянь і послань апостольських». Видав “Апостол” в 1574 році руський першодрукар Іван Федоров у власній друкарні. Друкувалася книга на кошти самого видавця, а також на гроші, зібрані ним серед львівських міщан. Робота над виданням тривала майже рік – з 25 лютого 1573 року до 15 лютого 1574 року.

Злодій, що викрав стародрук «Апостол» Івана Федорова з бібліотеки Вернадського, представився працівником контролюючого органу. Про це йдеться в повідомленні прес-служби ГУ НП в місті Києві.

Працівники бібліотеки розповіли, що до них прийшов чоловік, який назвався представником контролюючого органу і надав копії документів для проведення звірок книг. Чоловік назвав список тих видань, які він би хотів перевірити. При цьому попросив окреме приміщення, де б він зміг спокійно працювати. Протягом дня ця людина кілька разів виходила з приміщення, залишаючи при цьому свої речі. В кінці робочого дня він знову вийшов і назад уже не повернувся. Коли персонал бібліотеки почав звіряти видані йому для ознайомлення видання, вони виявили відсутність «Апостола».З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
 • 16.11.2016 at 17:17
  Посилання

  Ледь не через дкнь щось подібне трапляється. Позавчора на Полтавщині невідомі пограбували музей Миколи Гоголя. Напад стався близько 3:30 ночі. Повідомляється, що троє нападників у масках напали на охоронця: чоловіка повалили на землю, вдарили ногою в обличчя і зв’язали, після чого, вибивши скло, проникли в будівлю музею. Здобиччю грабіжників стали одна книга XVIII століття і п’ять видань XIX століття, акварельний портрет, карикатура з факсиміле письменника. Передбачається, що частина викрадених книг не просто належить до епохи Гоголя, але належала йому.

  Фахівці вказують, що такого роду викрадення трапляються тільки «під замовлення»: продати унікальні предмети випадковим колекціонерам практично неможливо і небезпечно.

  Відомо, що після публікації електронних декларацій нардепів Верховної Ради та членів уряду особливе обурення викликав той факт, що частина книг та ікон з колекцій державних мужів за описами значаться в розшуку.

  Напад на музей Гоголя є символічним в тому сенсі, що творчість письменника тісно пов’язана з Україною. Саме Микола Васильович своїми ранніми творами полтавського циклу створив свого часу моду на «малоросійську екзотику». Сьогоді, як бачимо, ця «екзотика» наповнюється іншим змістом…

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *