Церква Всіх Святих у Києво-Печерській лаврі

Церква Всіх Святих у Києво-Печерській лаврі

У глибині Економічної вулиці, що проходить територією Свято-Успенської Києво-Печерської лаври, видно стрімкий силует п’ятибанної церкви Всіх Святих над Економічною брамою. Церква Всіх Святих присвячена святу, яке відзначається у першу неділю після Трійці.

Побудована Церква Всіх Святих у 1696-1698 роках за типом хрестово-купольної п’ятиглавої української дерев’яної церкви коштом гетьмана Івана Мазепи, родовий герб якого нині прикрашає північний фасад храму (відновлений у 1996 р.).

Церква Всіх Святих зводилась одночасно з Економічною брамою, тому деякі дослідники вважають, що вона побудована за проектом архітектора Д.Аксамитова, який був автором проекту Економічної брами. Також він побудував і фортечний мур, що примикає з обох боків до цього храму.

Церква Всіх Святих – двоярусна споруда. Вона вражає своєю вишуканістю й багатством оздобленням, стрункістю й чіткістю об’ємів, спрямуванням у нескінченний простір.

Вхід до храму зроблено з півдня, ліворуч від брами, через аркаду. З аркади до храму веде галерея.

Письмові джерела не донесли до нас свідчень про первісний вигляд храмового живопису.

Інтер’єр церкви доповнюють два мармурові мозаїчні кіоти, які знаходяться на південній та північній стінах.

Церква має не тільки чудове оформлення, а й дуже гарну акустику. Під час ремонту під чавунним настилом підлоги, який подарував промисловець І.Демидов, по лінії іконостаса, а також у вівтарі в піщаному прошарку, виявлено велику кількість керамічних глечиків, які були зариті у пісок горловиною донизу у п’ять рядів. Посудини мали різні форми і розміри. Дослідниками доведено, що такі глечики застосовувались як резонатор для посилення звуку в храмах, а також для полегшення конструкції споруди.

Архітектура Всіхсвятської церкви привернула увагу Т.Г.Шевченка, який у 1846 р. зробив замальовки цієї церкви.

 Церква Всіх Святих на малюнку Тараса Шевченка

Відправи у цій церкві відбувалися лише протягом одного тижня, присвяченого пам’яті Всіх Святих.

У 1969-1978 рр. бригадою реставраторів під керівництвом В.Баб’юка була проведена реставрація монументального живопису інтер’єру церкви.

Церква Всіх Святих поєднала в собі чудову архітектуру руського бароко XVII та ХХ століть. Більше 300 років цій пам’ятці, але вона й досі чарує нас своєю надзвичайною красою.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *