Сьогодні День слов’янської писемності і культури

Сьогодні День слов'янської писемності і культури

День слов’янської писемності і культури встановлений в Україні «…на підтримку ініціативи органів державної влади, Національної академії наук України, громадських і релігійних організацій та враховуючи історичне та просвітницьке значення спадщини слов’янських первоучителів у здобутку національної культури…» згідно з Указом Президента України «Про День слов’янської писемності і культури» від 17 вересня 2004 р. № 1096/2004. Відзначається щорічно 24 травня в день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія.

Історія свята сягає до церковної традиції, що існувала в Болгарії у X—XI століттях. Найбільш ранні дані щодо відзначення 11 травня (24 травня за новим стилем) дня святих рівноапостольних просвітителів Кирила і Мефодія, відомих також як «Солунські брати», датуються XII століттям.
Свято святих Кирила і Мефодія відзначалося болгарською церквою і в наступні століття, а в епоху болгарського Відродження перетворилося також у свято створеної ними абетки. Це свято висловлював духовне прагнення до церковної незалежності, національного самовизначення, розквіту просвітництва і культури болгар. Свято відзначалося не тільки в болгарських землях, але і серед емігрантів в Росії і Румунії, болгарських студентів за кордоном.

Святкування пам’яті святих братів ще в старі часи мало місце у всіх слов’янських народів, але потім, під впливом історичних і політичних обставин, було втрачено. На початку XIX століття, разом з відродженням слов’янських народностей, оновилася і пам’ять слов’янських першовчителів.

В 1863 році в Росії було прийнято постанову святкувати пам’ять святих Кирила і Мефодія 11 травня (24 травня за новим стилем). У 1985 році в СРСР, до відзначення 1100-річчя преставлення Мефодія, день 24 травня був оголошений святом слов’янської культури і писемності.

30 січня 1991 року Президія Верховної Ради РРФСР прийняла постанову про щорічне проведення Днів слов’янської культури і писемності. Столицею свята щороку ставав який-небудь новий населений пункт Росії.

В наш час День слов’янської писемності і культури святкують також у Білорусі, Сербії, Македонії, Чорногорії та у ряді інших країн.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *