Нашого поля ягода. Перспективи українського ягідного сезону і бізнесу

Нашого поля ягода. Перспективи українського ягідного сезону і ринку

Весняна погода обіцяє хороший врожай ягід в нинішньому році. Навіть трохи більший, ніж у минулому. За різними оцінками, Україна збере понад 130 тис. тонн малини, полуниці, смородини, малини та аґрусу. Це – м’які ягоди, найголовнішими з яких протягом багатьох років залишаються полуниця і суниця. На них припадає від 50 до 60% врожаю. На другому і третьому місці – малина (близько 20%) і смородина (приблизно 15%). Якщо додати до м’яких ягід ще й черешню з вишнею, то отримаємо в цьому році врожай в загальній складності близько 190 тис. тонн ягід.

Експерти нарікають, що дати точний прогноз майбутнього врожаю складно. Крім фермерів, ягодами займається практично кожен, хто має присадибну ділянку. І ця категорія виробників вносить значний внесок у ягідний ринок. За приблизною оцінкою держпідприємства «Укрпромзовнішекспертиза», на присадибних ділянках вирощується до 90% всіх ягід в Україні. Високий попит на домашні ягоди є характерною і визначальною рисою українського ринку. Такі ягоди використовуються для власного споживання та для продажу, наприклад, в найближчому районному чи обласному центрі. Фермерська ж продукція знайде покупця на централізованому ринку, в супермаркеті, серед переробників (наприклад, виробників йогуртів), і дуже рідко – за кордоном.

За даними «Укрпромзовнішекспертизи», в минулому році експорт ягід з України приніс виручку на суму 44,4 млн дол. На зовнішньому ринку ми продаємо найпопулярніші у нас ягоди, а також не такі ходові – лохину, чорницю і журавлину. Що стосується імпорту, то в минулому році він склав майже 40 млн дол. Типові представники закордонних ягід на наших столах – хурма і ківі.

У перерахунку на одного українця кількість вирощених в нашій країні ягід складе цього року близько 4,5 кг. Є різні думки щодо норми споживання цієї продукції. Але всі сходяться в одному – в Україні поки що вирощується недостатньо ягід.

Солодка ціна

Зростання врожайності – а останні п’ять років фахівці взагалі називають «ягідним бумом» в Україні – безумовно, веде до зниження ціни. Керівник проекту «АПК-Інформ: овочі і фрукти» Тетяна Гетьман прогнозує, що в розпал сезону полуницю можна буде купити в опті дешевше, ніж за 20 грн/кг, а малину – не дорожче 25-30 грн/кг.

Сприятиме зниженню цін і остаточна втрата російського ринку збуту, що стане відчутним лише в поточному році. В основному ця проблема торкнеться виробників черешні, яка єдина серед усіх ягід експортувалася в значних масштабах: на зовнішні ринки, за оцінками «АПК-Інформ: овочі і фрукти», йшло близько 10% урожаю і тільки в Росію. Раніше навіть в умовах напружених торговельних відносин з РФ українські виробники примудряються надсилати партії ягоди через Крим. Однак розпочата у вересні товарна блокада півострова позбавила фермерів такої можливості. Так що в цьому році на українському ринку буде трохи більше черешні, а ціна її – трохи нижче.

Єдиним неприємним для українців моментом міг би стати високий попит на нашу ягоду з боку найближчих сусідів. Показовий приклад – торішній неврожай малини в Польщі. Тоді попит польських покупців на нашу малину підняв у нас ціни на цю ягоду майже в 2 рази. Але в цьому році нічого подібного поки що не передбачається, і українські ягоди, як і раніше, поїдуть на експорт в незначних обсягах.

Ягідний потенціал

Незважаючи на очікуване зниження ціни у цьому році, ягоди все ж залишаться найдорожчою плодоовочевою продукцією. За прогнозами експертів, ягідники будуть нарощувати виробництво, але це не стане поштовхом для здешевлення їхньої продукції, скоріше, буде стимулом для пошуку виходу на зовнішні ринки.

Навряд чи потрібно доводити, що українські ягоди найсмачніші. Однак мало хто з жителів сусідніх країн може переконатися в їх високих смакових якостях. Експерт ягідного ринку, директор компанії Organic Business Дейнеко Олена впевнена, що грунт і клімат дають Україні всі шанси увійти в п’ятірку найбільших виробників ягоди в Європі. Вона стверджує, що європейці вже досягли максимуму в розвитку ягідного ринку і не можуть задовольнити зростаючий попит. До того ж ЄС не встановлює жодних тарифних обмежень на імпорт цієї продукції з України.

Між тим, замало фермерів в нашій країні користуються такими сприятливими обставинами. Ягоди – вельми вибагливі культури. Вони дуже швидко псуються і легко пошкоджуються, тому вирощувати їх потрібно в безпосередній близькості до ринку збуту, а збирати – в лічені дні. Саме тому рідко зустрічаються ягідні насадження далеко від великих міст або переробних комбінатів. Також рідко зустрічаються великі поля ягід, тому що урожай може бути зібраний тільки вручну – в Україні поки немає інших технологій, що дозволяють при збиранні не перетворити працю садівника в пюре. До того ж навіть хороший український клімат не означає, що фермер застрахований від заморозків, якіпізньою весною можуть знищити весь урожай.

Наші виробники потенційно могли б вирощувати більше ягід, щоб відправляти їх на експорт, але для цього їм потрібно мати доступ до холодильних потужностей, яких, на думку експерта державного підприємства «Укрпромзовнішекспертиза» Миколи Мостовяка, в нашій країні недостатньо. Не заморожена або навіть не охолоджена ягода доїде хіба що до кордону, а там, в кращих українських традиціях, може бути затримана і зіпсована.

Але є один сегмент українського ягідного ринку, який працює виключно на експорт. Це – органічні ягоди. Вони поки ще занадто дорогі для нашого споживача, але користуються колосальним попитом в Європі. Органічні ягоди (або біо-ягоди) вирощуються без використання хімічних добрив і засобів захисту рослин. Європейці, що ведуть здоровий спосіб життя, готові платити за ці переваги.

Сьогодні виробники біо-ягід працюють на добре підходящому українському ґрунті з 200% рентабельністю і навіть не думають про контракти в нашій країні.

«Продавати органічну ягоду в замороженому вигляді на експорт набагато вигідніше, ніж навіть в самі елітні магазини в Києві. Тому що один магазин візьме партію в межах 100 кг, а одна партія на експорт може скласти 100 тонн», – зазначає один із засновників ягідного кооперативу «Київський» Олег Шубрат, який займається вирощуванням органічної малини, полуниці і ожини.

За його словами, щоб зайнятися вирощуванням органічних ягід, необхідно вкласти в середньому 10 тис. дол. на 1 га при оптимальному розмірі ділянки в 5 га. Фахівці не вважають такі інвестиції захмарними. Але потрібно врахувати, що підготовка землі до біо-виробництва займе близько 3 років, за які грунт позбавиться від хімічних добрив.

Враховуючи високий попит на органічну ягоду і нехитру, за словами самих учасників ринку, організацію біо-виробництва, Україна має всі шанси збільшити промислове виробництво ягід і, можливо, навіть вступити в конкуренцію з Польщею. А поки будемо насолоджуватися самою смачною ягодою в світі з домашніх грядок.

Аліна ЗименкоЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *