Музей історії запорозького козацтва

Музей історії запорозького козацтва

Музей історії запорозького козацтва розташований на дніпровському острові Хортиця і є частиною національного культурно-історичного заповідника. Серед тематичних експозицій музею: «Запорозьке козацтво в історичній та художній літературі», «Острів Хортиця за часів Київської Русі», «Православ’я на українських землях», «Новітня історія запорозького краю», «Нові археологічні знахідки Національного заповідника».

Музей історії запорозького козацтва

Розділ експозиції «Острів Хортиця в найдавніші часи» охоплює історію Хортиці від пізнього палеоліту (35 тис. років тому) до доби раннього заліза. В експозиції музею представлені оригінальні пізньопалеолітичні та мезолітичні знаряддя праці, виготовлені з кременю. Еталонними для території України є предмети представників середньостогівської археологічної культури. Залишили на Хортиці величезну кількість пам’яток і скіфи: укріплене острівне городище, курганні та безкурганні поховання.

В експозиції «Острів Хортиця за часів Київської Русі» представлені глиняний посуд, поясні пряжки, жорнова черняховців. Великим тематичним блоком представлено поселення «Протовче», яке було на острові Хортиця в XI–XIV століттях: кістяні вироби (проколочка, частина вуздечки, голки для шиття невода), фрагменти глиняного посуду, металеві предмети (вістря стріл, шпора, ножиці, навісні замки на двері), хрест енкалпіон.

Музей історії запорозького козацтва

Період з кінця XIV до першої половини XVII ст. відображений в розділах експозиції «Причини виникнення та формування запорозького козацтва». Тут можна побачити речі знайдені на місці золотоординсьго поселення Кучугури, оригінальні предмети з місця розкопок укріпленого городка Дмитра Байди-Вишневецького на острові Мала Хортиця. В цьому розділі представлена зброя козацького часу, клейноди, монети, які використовували козаки.

Розділ експозиції «Військове мистецтво запорозьких козаків» включає в себе інформацію як про сухопутні походи (макети возів), так і про морські (макет козацького човна «Чайки», мапа морських походів козаків).

Музей історії запорозького козацтва

На сьогоднішній день в музеї зібрано понад 32 тис. музейних предметів. Експозиційна площа музею становить 1600 кв. метрів. У музеї постійно відкриті для огляду експозиція та три діорами: «Битва київського князя Святослава» (перед якою представлений унікальний меч каролінгського типу широко відомий як «Меч Святослава» знайдений у 2011 році біля острова Хортиця), «Військова рада на Січі», «Визволення міста Запоріжжя».

«Військова рада на Січі»З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
  • 14.05.2015 at 20:20
    Посилання

    Тимчасово Музей історії запорозького козацтва не приймає відвідувачів (знаходиться на реекспозиції).

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *