Кам’янець-Подільська фортеця

Кам'янець-Подільська фортеця

Кам’янець-Подільська фортеця — фортеця у місті Кам’янець-Подільський Хмельницької області України, є складовою частиною Національного історико-архітектурного заповідника. Фортеця (замок) відома з XIV століття як частина оборонної системи міста Кам’янець – колишньої столиці Подільського князівства XIV–XV ст., Подільського воєводства XV–XVIII ст., а потім Подільської губернії (1793–1924 pp.).

Острів, на якому знаходиться фортеця, оточений каньйоном. По каньйону протікає річка Смотрич, яка своєю течією утворює петлю — обтікає навкруги високої гори і, не доходячи до свого річища на кілька метрів, повертає і тече далі. У тім місці, де Смотрич, обійшовши острів, утворює зі своїм річищем петлю, стоїть на розі, що утворюється двома ярами, Кам’янецький замок. З’єднується він з містом вузенькою смугою скелі, на якій збудований Замковий міст.

Кам'янець-Подільська фортеця

Замок імовірно існував ще за часів Київської Русі (як дитинець давньоруського граду), проте саме кам’яний замок побудували литовські князі Коріатовичі, які володіли спорудою у період з 1362 по 1434 рік. фортеця в комплексі з оборонними спорудами міста стала головним форпостом литовської, а З 1434 по 1793 рр. – польської влади на Поділлі, і відігравала значну роль у відбитті турецько-татарських походів на Захід.

Фортеця в Кам’янці-Подільському вперше згадується в 1374 році в грамоті князя Юрія Коріатовича (одного з чотирьох братів Коріатовичів, які володіли Поділлям). Саме при Корятовичах місто стало столицею краю (і удільного князівства), а фортеця – стратегічним оборонним пунктом.

Кам'янець-Подільська фортеця

У XV столітті край був захоплений поляками. Польські князі Бучацькі виманили литовського воєводу Довгерда на переговори і, полонивши його, захопили Кам’янецьку фортецю і контроль над містом. Кам’янець-Подільський став центром воєводства, важливим прикордонним форпостом оборони Речі Посполитої, «крайнім бастіоном християнства».

Кам'янець-Подільська фортеця

За описом 1492 року замок складався з веж і кам’яних стін з двома воротами на південь і північ. В середині XVI ст. всі дерев’яні укріплення фортеці під керівництвом архітектора Йова Брейтфуса були замінені кам’яними. З цього часу замок надбав свій сучасний вигляд.

Фортеця є багатокутником витягнутої форми. Вона обнесена високими стінами з баштами на кожному розі. Зліва від східних воріт знаходиться Папська вежа, за нею Ковпак, Тетчінска вежа, вежа Ляцкого, Денна вежа, Нова західна башта, Мала західна вежа, Рожанка, Комендантська башта, Башта Лянцкоронська, Чорна вежа (фундамент), Нова східна. Біля річки знаходиться вежа Водна.

У 1672 році місто Кам’янець-Подільський захопила турецька армія. З тих пір замковий міст почали називати «турецьким». В кінці XVII століття замок повернувся Польщі, а трохи пізніше під час розподілу Речі Посполитої – відійшов до Російської Імперії.

У XIX столітті Кам’янець-Подільський замок втратив військове значення. У 1928 році фортеця стала республіканським заповідником, а в 1937 році в ній був організований музей-заповідник. На даний момент разом з кафедральним костелом і міською ратушею відноситься до головних визначних пам’яток міста.

Кам'янець-Подільський

У Кам’янець-Подільському замку проводилися зйомки багатьох популярних фільмів історичної тематики, серед яких «Устим Кармелюк», «Дев’ять життів Нестора Махно», «Тарас Бульба», «Той, хто пройшов крізь вогонь», «Балада про доблесного лицаря Айвенго».З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *