Бути чи не бути збройній місії ОБСЄ на Донбасі?

Бути чи не бути збройній місії ОБСЄ на Донбасі?

Як відомо, з боку Києва давно звучать заяви про необхідність введення на Донбас так званої збройної місії ОБСЄ. Незважаючи на неодноразові відмови, Порошенко все не залишає надію залучити міжнародних миротворців з метою переломити безнадійну для України ситуацію з опором народних республік.

Президент України навіть зробив заяву, в якій пов’язав відновлення політичних процесів мирного врегулювання з початком роботи в регіоні міжнародної збройної місії ОБСЄ. За задумом Києва, контроль над територією спочатку має бути переданий збройним поліцейським ОБСЄ, а ті передадуть його українським прикордонникам.

Днями представники українського МЗС заявили, що міністру Климкіну вдалося переконати своїх європейських колег у необхідності введення збройної місії ОБСЄ на територію Донбасу. «Штайнмайєр на нашому боці в цьому питанні. Він розуміє, що без місії нічого не вийде. Та й у принципі йому росіяни не подобаються», – поспішили повідомити у відомстві. Також в українському МЗС сподіваються на те, що поліція ОБСЄ перекине на Донбас понад 5000 осіб.

Але, виявилося, що всі заяви Порошенка про проведення виборів на Донбасі після розгортання збройної місії ОБСЄ – це не більше, ніж фарс.

«Заяви і справи ура-патріотів – абсолютно різні речі. Причому вже навчилися робити заяви окремо для України, для Європи, для США», – вважає депутат Верховної Ради України трьох скликань, член Комітету спасіння України Володимир Олійник.

До того ж, про істинну цінність всіх цих заяв київської влади проговорився колишній представник української сторони в переговорній політичній підгрупі в Мінську Роман Безсмертний. Він заявив, що введення збройної місії на Донбас апріорі неможливе, оскільки насправді отримати відповідне рішення міжнародних організацій без дозволу Росії не вдасться. А Росія, як відомо, категорично проти, як, між іншим, і представники самопроголошених республік.

«Процедури отримання такого контингенту і від ООН, і від ОБСЄ настільки чітко регламентовані, що, очевидно, без досягнення домовленостей про таку місію між Україною і Росією розв’язати її просто не вдасться. Росія блокуватиме цю процедуру як в ООН, так і в ОБСЄ. Ми більше в це віримо, ніж це можливо в принципі», – зізнався Безсмертний.

Про реальні плани ОБСЄ вчора заявив сам генеральний секретар Організації з безпеки і співробітництва в Європі Ламберто Заньєр. За його словами, ще сто спостерігачів ОБСЄ будуть спрямовані в Україну. Зараз у країні працюють 700 осіб, 530 з яких – на Донбасі. Таким чином, у цілому на українській території будуть працювати 800 спостерігачів ОБСЄ.

Що стосується озброєння місіонерів, то Заньєр зазначив, що не має наміру перетворювати своїх людей на озброєних «миротворців», як того від нього вимагає Петро Порошенко. Він не вважає, що певна кількість збройних поліцейських здатна якось змінити ситуацію в регіоні.

На думку Заньєра, «неозброєні спостерігачі більш ефективні». Він зазначив, що обговорення питання про введення на Донбас збройної місії ОБСЄ, по суті, не ведеться. Більше того, генсек ОБСЄ наголосив, що навіть у нинішньому її чисто наглядовому статусі СММ і так обходиться організації досить дорого. Зараз на її утримання йде близько 100 мільйонів євро на рік.

«Розміри місії відповідні нашим завданням на нині. Я не думаю, що нам потрібно більше людей. Це дорога операція для ОБСЄ, я навіть отримую скарги від країн, що беруть участь у ній», – резюмує Ламберто Заньєр.

Отже, судячи з усього, перетворення місії з наглядової на поліцейську навряд чи взагалі можливе. Чи будуть надані спостерігачам ОБСЄ надалі якісь додаткові повноваження – поки невідомо, але експерти вважають, що якихось кардинальних змін у їх діяльності не відбудеться.

Валерiан ПiдмогильнийЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
  • 21.05.2016 at 18:52
   Посилання

   А я думаю, що буде. Процес вже пішов. Сьогодні Петро Порошенко закликав головуючу в ОБСЄ Німеччину прискорити опрацювання пропозиції щодо розгортання на Донбасі озброєної поліцейської місії. Про це він заявив під час телефонної розмови з президентом Франції Франсуа Олландом і федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

   «Співрозмовники констатували, що, незважаючи на досягнуті домовленості щодо припинення вогню напередодні Великодня, безпекова ситуація на Донбасі продовжує залишатися складною», – йдеться в повідомленні.

   Нагадаю, 14 квітня президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія підтримує розміщення озброєних співробітників ОБСЄ на лінії зіткнення на Донбасі і збільшення їх чисельності.

   15 квітня президент України Порошенко, Меркель і Олланд скоординували позиції щодо перспектив упровадження поліцейської місії ОБСЄ на Донбасі.

   22 квітня президент України повідомив, що очікує розгортання збройної поліцейської місії ОБСЄ на Донбасі вже найближчим часом.

   27 квітня прес-секретар Міністерства закордонних справ ФРН Мартін Шефер повідомив, що Німеччина, яка головує в ОБСЄ, попросила секретаріат ОБСЄ розробити варіанти для поліпшення безпеки під час можливих місцевих виборів на непідконтрольній Києву території Донбасу, але про створення збройної місії на даний час не йдеться.

   13 травня перший заступник голови Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Александр Хуг заявив, що рішення про можливе розміщення озброєної місії на Донбасі має ухвалюватися консенсусом усіма країнами-членами ОБСЄ у Відні на засіданні Постійної ради організації.

   Відповісти
   • 25.05.2016 at 10:36
    Посилання

    Официальное заявление Дениса Пушилина по вопросу возможности ввода вооруженной миссии ОБСЕ

    Донбасс, как и прежде, категорически против любых вооруженных миссий на территории Луганской и Донецкой Народных Республик. Мы это будем расценивать как интервенцию.

    Тем более непонятно присутствие вооруженных представителей миссий во время проведения выборов: по кому они собираются стрелять? МВД ДНР контролирует правопорядок в Республике сейчас и будет обеспечивать безопасность во время выборов для международных наблюдателей, избирателей, членов комиссий и для ВПЛ, которые так же будут иметь возможность отдать свой голос по месту прописки.

    Уверен, что жертв среди СММ ОБСЕ за время конфликта удалось избежать только потому, что эта миссия невооруженная.

    Глава делегации ДНР в Контактной группе,
    Председатель Народного Совета ДНР
    Денис Пушилин

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *