25 травня Православна Церква вшановує пам’ять святителя Єпіфанія, єпископа Кіпрського

25 травня Православна Церква вшановує пам'ять святителя Єпіфанія, єпископа Кіпрського

Святитель Єпіфаній, єпископ Кіпрський, прославився на архієрейській кафедрі ревносним ставленням до віри, любов’ю і милосердям до бідних, простотою вдачою. Сьомий Вселенський Собор найменовував його батьком і вчителем Церкви. У творіннях святителя Єпіфанія “Панар” і “Анкорат” міститься спростування аріанської і інших єресей.

Святитель Єпіфаній жив в IV столітті в Фінікії. В молодості він отримав хорошу освіту, а звернувся до християнської віри після того, як побачив монаха Лукіана, який віддав жебраку свій одяг. Вражений милосердям ченця, Єпіфаній просив наставити його в християнстві. Він прийняв Хрещення і пішов у монастир, під керівництвом досвідченого старця Іларіона займався перепискою грецьких книг, збагачуючись у чернечому житті.

Святий Епіфаній за свої подвиги сподобився дару чудотворіння, але, щоб уникнути людської слави, він пішов з обителі в пустелю Спанідріон. Там його захопили розбійники і три місяці тримали в полоні. Своїм словом про покаяння святий привів одного зі зграї розбійників до святої віри в Істинного Бога. Коли святого подвижника відпустили, з ним пішов і розбійник. Святий Епіфаній привів його до свого монастиря і хрестив з ім’ям Іоанн. З тих пір він став вірним учнем святого Єпіфанія і ретельно записував життя і чудотворіння свого наставника.

Чутка про праведне життя святого Єпіфанія поширювалася далеко за межі обителі. Святий вдруге пішов у пустелю разом з Іоанном. Але і в пустелю до нього стали приходити учні. Так виникла нова обитель. Через деякий час святий Епіфаній та Іоанн зробили подорож в Єрусалим для поклоніння його святиням і звідти повернулися в монастир Спанідріон.

Жителі міста Лікії послали до святого Епіфанія прохання зайняти єпископський престол замість померлого архіпастиря. Близько 367 року відбулося зведення Єпіфанія на єпископську кафедру Саламина. Святитель Єпіфаній прославився на архієрейській кафедрі ревносним ставленням до віри, любов’ю і милосердям до бідних, простотою вдачою.

В кінці життя святителя Єпіфанія по підступам імператриці Євдоксії і Олександрійського патріарха Феофіла викликали в Константинополь на собор, який був скликаний для суду над великим святителем Іоанном Златоустом. Але святитель Єпіфаній, не бажаючи бути учасником беззаконного собору, покинув Константинополь.

Під час плавання на кораблі Святитель відчув наближення своєї смерті, він дав своїм учням останню настанову – дотримуватися заповідей Божих і зберігати розум від нечистих помислів – і через дві доби помер. Жителі міста Саламина зустріли тіло свого архіпастиря і 12 травня 403 року з честю поховали його в новій церкві, яка була зведена Святителем.

Сьомий Вселенський Собор найменовував святителя Єпіфанія батьком і вчителем Церкви. У творіннях святителя Єпіфанія “Панар” і “Анкорат” міститься спростування аріанської і інших єресей.

Тропар: Боже отец наших, творяй присно с нами по Твоей кротости, не отстави милость Твою от нас, но молитвами их в мире управи живот наш.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *