21 травня Православна Церква вшановує пам’ять святого апостола Іоанна Богослова

Проповідь Іовнна Богослова під час вакханадії на острові Патмос

8/21 травня Православна Церква вшановує пам’ять святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова.

Святий апостол і євангеліст Іоанн Богослов був сином Зеведея та Соломії – дочки святого Йосифа Обручника. Одночасно зі своїм старшим братом Яковом він був покликаний Господом нашим Ісусом Христом до числа Своїх учнів на Генісаретському озері. Залишивши свого батька, обидва брати пішли за Господом. Спаситель особливо любив апостола Іоанна за жертовну любов і велику чистоту. Після свого покликання апостол не розлучався з Господом і був одним з трьох учнів, яких Господь особливо наблизив до Себе. Святий Іоанн Богослов був присутній при воскресінні Господом дочки Яіра і був свідком Преображення Господнього на Фаворі.

Під час Таємної Вечері він сидів за столом поруч з Господом і за знаком апостола Петра, припавши до грудей Спасителя, запитав про ім’я зрадника. Апостол Іоанн слідував за Господом, коли Його, зв’язаного, вели з Гефсиманського саду на суд беззаконних первосвящеників Анни та Каяфи, він же знаходився у дворі архієрейському при допитах свого Божественного Вчителя і невідступно слідував за Ним по Хресному шляху, засмучений всім серцем. Біля підніжжя Хреста він плакав разом з Божою Матір’ю і почув звернені до Неї з висоти Хреста слова розп’ятого Господа: “Жінко, ось син Твій” і до нього: “Се Мати твоя” (Ін. 19, 26, 27). З цього часу апостол Іоанн, як люблячий син, дбав про Пресвяту Діву Марію і служив Їй до Її Успіння, нікуди не відлучаючись з Єрусалиму.

Після Успіння Божої Матері апостол Іоанн, за жеребієм, що йому випав, попрямував до Ефесу та інших Малоазійських міст для проповіді Євангелія, взявши з собою свого учня Прохора. Вони вирушили в дорогу на кораблі, який потонув під час сильної бурі. Всі мандрівники були викинуті на сушу, тільки апостол Іоанн перебував у морській безодні. Прохор гірко ридав, втративши свого духовного батька і наставника, і пішов до Ефесу сам. На чотирнадцятий день шляху він стояв на березі моря і побачив, що хвиля викинула на берег людину. Підійшовши до нього, він дізнався апостола Іоанна, якого Господь зберігав живим чотирнадцять днів у морській глибині.

Учитель і учень вирушили до Ефесу, де апостол Іоанн невпинно проповідував язичникам про Христа. Його проповідь супроводжувалася численними і великими чудесами, так що число тих, що повірили збільшувалася з кожним днем. В цей час почалося гоніння на християн імператора Нерона (56-68). Апостола Іоанна відвели на суд до Риму.

За сповідання віри в Господа Ісуса Христа апостол Іоанн був засуджений до смерті, але Господь зберіг Свого обранця. Апостол випив запропоновану йому чашу зі смертельною отрутою і лишився живим, потім вийшов неушкодженим з котла з киплячим маслом, в який був кинутий за наказом мучителя. Після цього апостола Іоанна заслали в ув’язнення на острів Патмос, де він прожив багато років. На шляху проходження до місця заслання апостол Іоанн звершив багато чудес.

На острові Патмос проповідь, що супроводжувалася чудесами, привернула до нього всіх жителів острова, яких апостол Іоанн просвітив світлом Євангелія. Він вигнав численних бісів з ідольських капищ і зцілив багато хворих. Волхви різними бісівськими марами робили великий опір проповіді святого апостола. Особливо страшив усіх пихатий волхв Кінопс, вихвалявся тим, що доведе до загибелі апостола. Але великий Іоанн – Син Громов, як іменував його Сам Господь, силою діючої через нього благодаті Божої зруйнував всі хитрощі бісівські, на які сподівався Кінопс, і гордий волхв безславно загинув у морській безодні.

Апостол Іоанн віддалився зі своїм учнем Прохором на пустельну гору, де наклав на себе триденний піст. Під час молитви апостола гора захиталася, загримів грім. Прохор зі страху впав на землю. Апостол Іоанн підняв його і наказав записувати те, що він буде говорити. “Аз есмь Альфа і Омега, початок і кінець, говорить Господь, Сущий і Іже бе і хто йде, Вседержитель” (Одкр. 1, 8), – звіщав Дух Божий через святого апостола. Так близько 67 року була написана Книга Одкровення (Апокаліпсис) святого апостола Іоанна Богослова. У цій книзі розкриті таємниці доль Церкви та кінця світу.

Після тривалого заслання апостол Іоанн отримав свободу і повернувся до Ефесу, де продовжував свою діяльність, навчаючи християн остерігатися лжевчителів та їхніх лжевчень. Близько 95 року апостол Іван написав в Ефесі Євангеліє. Він закликав усіх християн любити Господа та один одного, і цим виконати заповіді Христові. Апостолом любові називає Церква святого Іоанна, бо він постійно навчав, що без любові людина не може наблизитися до Бога. У трьох Посланнях, написаних апостолом Іваном, йдеться про значення любові до Бога та ближніх.

Вже в глибокій старості, дізнавшись про хлопця, який зійшов з шляху істинного та зробився ватажком зграї розбійників, апостол Іоанн пішов шукати його в пустелю. Побачивши святого старця, винний став ховатися, але апостол побіг за ним і благав його зупинитися, обіцяючи гріх юнака взяти на себе, аби той покаявся і не губив своєї душі. Зворушений теплотою любові святого старця, юнак справді покаявся та виправив своє життя.

Святий апостол Іоанн помер у віці ста з гаком років. Він набагато пережив всіх інших очевидців Господа, довго залишаючись єдиним живим свідком земних шляхів Спасителя. Коли настав час відходу апостола Іоанна до Бога, він пішов за межі Ефеса з сімома своїми учнями і наказав приготувати для себе в землі хрестоподібну могилу, в яку ліг, сказавши учням, щоб вони засипали його землею.

Учні з плачем цілували свого улюбленого наставника, але, не наважуючись не послухатися, виконали його наказ. Вони закрили обличчя святого платом і закопали могилу. Дізнавшись про це, решта учнів апостола прийшли до місця його поховання та розкопали могилу, але нічого в ній не знайшли. Щороку з могили святого апостола Іоанна 8-го травня виступав тонкий прах, який віруючі збирали і зцілялися їм від хвороб. Тому Церква святкує пам’ять святого апостола Іоанна Богослова 8 травня.

Господь дав своєму улюбленому учневі Івану та його братові ім’я “синів грому” – вісника страхітливого в своїй очисній силі небесного вогню. Цим самим Спаситель вказував на полум’яний, вогненний, жертовний характер християнської любові, проповідником якої був апостол Іоанн Богослов. Орел – символ високого польоту Богословської думки – іконографічний знак євангеліста Іоана Богослова. Найменування Богослова Свята Церква дала з учнів Христових тільки святому Іоанну, тайновидцю Доль Божих.

Тропар: Апостоле, Христу Богу возлюбленне, ускори избавити люди безответны, приемлет тя припадающа. Иже падша на перси приемый. Егоже моли, Богослове, и належащий облак языков разгнати, прося нам мира и велия милости.З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *